Aplikace Eda Play Elis pro děti s postižením přináší překvapení a radost

Rubrika: Pomoc

Nezisková organizace EDA vytvořila novou aplikaci pro iPad – EDA PLAY ELIS pro trénink zraku a jemné motoriky u dětí s postižením. Aplikace byla vytvořena na základě potřeb konkrétního dítěte – holčičky Elišky. Je určena pro děti s centrálním postižením zraku a kombinovaným postižením, ale hru můžou hrát všechny děti, které bude hra bavit a přinášet jim radost.

Pod vedením odborníků

Na vzniku aplikace se podílely odborné garantky z organizace EDA Lucie Magerová, Markéta Skalická a Alice Pexiederová, které mají dlouholeté zkušenosti s dětmi se zrakovým a kombinovaným postižením.

„Před několika lety jsme přišli s vlastní aplikací EDA PLAY, kterou jsme navrhli tak, aby vyhovovala dětem se zrakovými a kombinovanými vadami. Další hry EDA PLAY PAULI a TOBY vznikly v roce 2016. Své předchozí zkušenosti jsme uplatnili i u nové aplikace EDA PLAY ELIS a zaměřili se na to, jak rozvíjet dovednosti vidění a pohybu a jak sestavit obsah hry tak, aby hra dítě zaujala a dokázalo ji hrát, přestože je pro něj velmi namáhavé a vysilující zaměřit pozornost. Nechceme, aby se dítě cítilo unavené, naopak v něm podporujeme přirozenou chuť hrát si a mít radost z vlastních pohybů rukou,” říká poradkyně rané péče Alice Pexiederová.

Aplikace vytvořené na základě konkrétních potřeb dětí

První aplikace EDA PLAY se stala záhy velice oblíbenou pomůckou rodičů pro nácvik motorických dovedností a trénink zraku dětí. Na základě zpětné vazby od rodičů se organizace EDA proto rozhodla pustit do vývoje dalších her, které budou tentokrát určeny zejména dětem s centrální poruchou zrakového vnímání a s dalším kombinovaným postižením. Tyto děti potřebují úkoly jednoznačně zadané, které pomáhají propojit zrakové vjemy a jejich zpracování. Výsledkem tohoto vývoje byly právě aplikace EDA PLAY ELIS, ale také EDA PLAY TOBY a PAULI inspirované mimo jiné konkrétními klienty organizace EDA.

Aplikace EDA PLAY ELIS

Nová hra pro iPady EDA PLAY ELIS rozšířila nabídku aplikací z rodiny EDA PLAY. Nová aplikace slouží k rozvoji dovedností dětí se zrakovým nebo kombinovaným postižením. Hra je připravena na míru dětem s centrálním postižením zraku. Hra není věkově omezená, záleží na stupni psychomotorického vývoje každého konkrétního dítěte. Aplikace je dostupná v české i anglické verzi.

Hra inspirovaná Eliškou

Aplikace EDA PLAY ELIS byla inspirována konkrétními potřebami a zrakovým cvičením holčičky Elišky a tím, co ji baví. Eliška je dítě s centrálním postižením zraku (CVI).

„Oči Elišky jsou „zdravé“, ale nespolupracují s centrem vidění. Potřebuje vidět a vnímat danou věc mnohokrát opakovaně s dostatečným vysvětlením a popisem toho, na co se dívá. Její mozek nespolupracuje s tělem tak, jak by měl, což způsobuje omezení jemné i hrubé motoriky. I tak si chce Eliška hrát jako každé dítě,“ říká její maminka.

Při hře je potřeba získat Eliščinu pozornost. Zaujmou ji zvláštní zvuky, skřípot dveří, cinkání zvonku, zvuky zvířat nebo činnosti, které zná z domova, jako je třeba praní prádla. Čím více se Eliška soustředí na hru a své oči zapojuje, tím lépe se může naučit rozumět tomu, na co se dívá.

Opakovaný moment překvapení zvyšuje motivaci sledovat děj. Každá série úkolů proto začíná výzvou k otevření dveří, za kterými se něco zajímavého děje nebo nachází. Za dveřmi objevíme psa, slona nebo dokonce krokodýla. Ve hře se mixuje koktejl nebo peče dort. V kombinaci s jednoduchými, ale barevně výraznými obrázky přinášíme Elišce a dalším dětem s CVI a dalšími typy zrakového nebo motorického postižení hru, kterou mohou hrát samy a neomrzí se jim.

Technické informace

Všechny aplikace jsou dostupné ke stažení na internetových stránkách iTunes App Store, EDA PLAY ELIS za 2,99 USD. Více informací najdete na www.edaplay.cz/eda-play-elis

Další aplikace jsou EDA PLAY TOBY zdarma a EDA PLAY PAULI za 2,99 USD. Původní aplikace EDA PLAY je za 4,99 USD, byla vyvinuta v roce 2013 a navíc umožňuje různé úrovně nastavení a obtížnosti úkolů. Více informací najdete na www.edaplay.cz.

O nás

Nezisková organizace EDA cz, z. ú., je již více než 26 let oporou rodinám dětí se zrakovým a kombinovaným postižením či ohroženým vývojem v raném věku. Poskytuje odbornou službu rané péče, poradenství a psychickou oporu rodinám ve čtyřech krajích České republiky – na území Hl. města Prahy, Středočeského, Pardubického a části Ústeckého kraje. Služby jsou poskytovány v domácím prostředí, kde se dítě cítí nejlépe. Téměř dva roky provozujeme první celorepublikovou krizovou Linku EDA (tel. 800 40 50 60), která je určena všem pečujícím (rodičům, blízkým, odborníkům), kterých se týká téma dětí se závažnou diagnózou, po těžkém úrazu nebo s postižením. Organizace je členem APRP (Asociace pracovníků v rané péči) a AVPO (Asociace veřejně prospěšných společností). EDA je rovněž držitelem značky „SPOLEHLIVÁ veřejně prospěšná organizace“.

EDA získal na půdě Senátu ČR 3. listopadu 2015 ocenění za nejlepší neziskovou organizaci Neziskovka roku 2015. Více podrobností najdete na www.eda.cz.

Poděkování partnerům

Projekt by se nemohl uskutečnit bez našich partnerů. Aplikace EDA PLAY ELIS je realizována za pomoci Nadace Leontinka a projektu Čtení pomáhá.Nadace Leontinka realizuje celkem 9 projektů, zaměřených na různé oblasti pomoci zrakově postiženým, zejména dětem. Aplikaci EDA PLAY ELIS jsme podpořili v rámci projektu Svítání, během něhož bylo rozděleno v roce 2016 více než  2.612.000,- Kč. Tento projekt již jedenáctým rokem finančně i nefinančně podporuje pracoviště rané péče po celé České republice, aby mohla nadále poskytovat bezplatnou péči, jezdit přímo do rodin a rozvíjet své služby.

Aplikaci EDA PLAY ELIS bychom přáli, aby pro děti byla veselou hrou a pro jejich rodiče a blízké pomocí a další možností, jak sledovat zlepšení dovedností po malých krůčcích, říká ředitelka nadace Barbara Hucková.

Projekt je také realizován za pomoci firmy Dow, která poskytla nadační příspěvek ve výši 38.600 Kč.

Napsal/a: PR článek

Toto taky stojí za přečtení!

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist