Recenze: Doktor Proktor

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Vůči audioknihám jsem byla vždy spíše pesimistická a jejich pořízení jsem se velice bránila. Ostatně tištěná kniha je tištěná kniha. Z tohoto zažitého omylu mě ale velmi rychle vyvedly a překvapily audioknihy od Jo Nesba Doktor Proktor a prdící prášek, Doktor Proktor a vana času a Doktor Proktor a konec světa. Možná… Všechny tři dobrodružství doktora Proktora geniálně namluvil David Novotný ve vydavatelství OneHotBook.

První příběh Doktor Proktor a prdící prášek se odehrává v ulici Dělová, kam se jednoho dne přistěhuje Bulík. Malý, rezavý klučina, uličník, ale i hlavička mazaná. Tak maličkatý, že se v jednom dobrodružství nechá z vězeňské cely spláchnout do záchodu, jen aby z něho uprchl a mohl dále čelit nebezpečenství v podobě obrovské a hladové anakondy obývající podzemí tamního kanálu.

Ovšem na cestě za úsměvnými příhodami není sám. Má nerozlučné přátele Lízu, doktora Proktora a sklenici úžasného, naprosto geniálního „prdícího prášku“, jež vynalezl doktor Proktor, podivný a neuznaný vynálezce vynalézající věci jen těžko použitelné pro běžný život. Prdící prášek sklidil obrovský úspěch nejen u Lízy a Bulíka, ale i u dětí z ulice a školy, jež by za něj daly cokoliv.

Proč toho tedy nevyužít a nesplnit si své sny? Každý z těchto přátel má svůj velký sen! Není tedy divu, že se rozhodli tento prášek zpeněžit. Nebyli ale jediní, koho tato myšlenka napadla, ale i padouchy z jejich ulice, kteří se budou snažit tento prášek ukrást a vydávat za svůj vlastní vynález a patent.

Uspějí? Anebo bude Líza krok před padouchy a zabrání jim v jejich plánu a loupeži? A co doktor Proktor a Bulík? Podaří se jim uniknout z vězeňské cely, kam se nedopatřením dostali? Anebo tu doktor Proktor, chtě nechtě, zůstane uvězněn sám navěky?

To už je na samotném posluchači, aby se nechal unášet velmi originálním příběhem, kde není nouze o spoustu bláznivých a humorných situací, a hlavně krásných slovních hříček, jež pozornému posluchači jen těžko uniknou a rád se zaposlouchá i do druhého příběhu Doktor Proktor a vana času.

Hned na začátku se dovídáme, že doktor Proktor zmizel a již dlouhou dobu o něm nikdo neslyšel. Tedy alespoň do doby, dokud od něj Líza nedostala pohlednici z roku 1888. Díky ní s Bulíkem rozluští jeho tajnou, zašifrovanou zprávu s prosbou o pomoc.  A o jakou pomoc se jednalo? Touha doktora získat zpět svoji milovanou ženu Juliettu Margarínovou byla natolik silná, že se rozhodl vrátit se zpět do své minulosti a změnit ji ve svůj vlastních prospěch. Ještě štěstí, že k tomu vlastnil skvělý vynález „vanu času“, která mu umožňovala cestovat kamkoliv a kdykoliv do minulosti… Bohužel stejně jako všechny jeho ostatní vynálezy, tak i vana času, měly své mouchy.  Není tedy divu, že se stalo, co se stalo. Doktor Proktor uvízl v čase a ve své vlastní minulosti.

Podaří se Bulíkovi a Líze Doktora Proktora nalézt ve spárech času, aniž by přepsali dějiny na Tour de France, v bitvě u Waterloo, ve Velké Francouzské revoluci, či pozměnili dokonce i samotný osud Johanky z Arku? Nechte se sami překvapit, kdo se místo ní nakonec nechá k lásce k doktoru Proktorovi obětovat a upálit se na hranici místo nebohé Johanky.

Prostě se v klidu usaďte a nechte se unášet všemi dobrodružstvími, které humorným způsobem tak trochu zahýbají s našimi dějinami, nebo alespoň tak, jak jsme se to ve škole rozhodně neučili… Slibuji, že o překvapení nebude rozhodně nouze.

Doktor Proktor a konec světa. Možná… pozornému posluchači by se mohlo zdát, že snaha zachránit celý svět, a hlavně lidstvo před „měsíčními chameleony“ se zdá nemyslitelná, ale opak je pravdou. Přátelé čeká velmi dlouhá cesta za rozluštěním velké záhady, při které se zpočátku pomalu a jistě ztrácí veškerá diakritika jak z psaného, tak i mluveného projevu a v neposlední řadě i vlastního názoru.

Z lidí se pomalu a jistě stávají pomyslné lidské loutky bez vlastního názoru, lehce zmanipulovatelné rádiem a televizí. Jen pětice našich hrdinů je vůči této manipulaci naprosto imunní a je jen na nich, zda se jim podaří svět zachránit před mimozemskými chameleóny, nebo si na celém našem lidstvu pěkně smlsnou.

Audioknihy jsem poslouchala spolu se svými dcerkami, které byly vyprávěním naprosto fascinovány. Díky skvělému vypravěči, který se dokonale umí vžít do jednotlivých postav a propůjčuje jim i jejich jedinečnost, se rozhodně nikdo nebude nudit. Dcerky jednotlivé příběhy, hlavně s tématikou prdícího prášku, velmi chytily, mlčky poslouchaly a čekaly, jakým dalším překážkám budou muset všichni tři hrdinové čelit a co nového na ně dál čeká.

Doktor Proktor                               

Autor: Jo Nesbø

Vypravuje: David Novotný

Formát každého dílu: 1 CD mp3

Audioknihy
Doktor Proktor a prdící prášek
Doktor Proktor a vana času
Doktor Proktor a konec světa. Možná…

vydalo vydavatelství OneHotBook.

Knihy si můžete objednat na www.onehotbook.cz.

Napsal/a: Budulinek

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist