Třídíte odpad?

Rubrika: Domácnost a bydlení

Milé maminky a taťkové,
docela by mě zajímalo, jak se stavíte ke třídění odpadu… Třídíte? Netřídíte? Je vám to jedno? Máte před domem barevné popelnice? Víte, jak na to? …

Já už začala „třídit“ někdy na základní škole – nosila jsem staré noviny a časopisy do sběrny – ale to dělalo spoustu lidí. Ve školách se dokonce soutěžilo, která třída sesbírá nejvíce papíru. Myslím, že jsme se všichni docela snažili… ne, kvůli prvenství, ale kvůli penízkům, které jsme za sběr dostali 🙂
Někdy v době, kdy jsem dostala občanku, jsem si taky řekla, že už neodhodím jediný papírek na zem, že mi nic neudělá, když ho třeba chvíli ponesu v kapse a pak ho hodím do koše. Ale všimla jsem si, že pro hodně lidí to taková samozřejmost není. Vůbec jim není hloupé rozbalit si třeba oplatku, papír hodit na zem, i když kdyby udělali dva kroky, mohli by ho hodit do koše…
Když jsme se s manželem sestěhovali do vlastního bytu, pokračovali jsme v nošení novin a časopisů do sběrny a postupně začali třídit i další odpad… Myslím, že v době, kdy pití koupíte téměř pouze v PET lahvi, ze schránek se valí hromady letáků a v hypermarketech rozdávají tuny igelitových tašek, je to docela potřeba.
Nejprve jsme třídili PET lahve a papír, poté sklo. Nakonec po shlédnutí spotu v TV i kelímky od jogurtů, igelitové pytlíky, obaly od oplatek, čokoládových tyčinek, igelitové tašky, apod. Akorát si nejsem jistá, zda opravdu tohle všechno patří do popelnice na plasty. Řekla bych, že ano. Neházím tam akorát obaly od chemikálií.
A jak to děláte vy?

Napsal/a: Sepy

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (50 vyjádření)

 • karamela

  Anonymní-to si teda TELČO-vždyť to třídění je vlastně součást tvé péče o dítě ne? Když bude mít lepší životní prostředí-bude zdravější a spokojenější. A kdo jiný než jeho MATKA mu má jít příkladem?.To přeci není až takový problém – strkat letáky a papírové krabičky od čajů a sunárků do jedné tašky a pokrčené petky do tašky druhé–ne? Nemusíš se v tom teda hrabat až tak detailně-pro začátek:-) a dělat třeba jen tohle.
  Můžu Ti říct,že mám vždy skvělý pocit,když můj 19měsíční syn sám uklízí pet.flašky na místo pro ně určené.
  Tak se zamysli-každá baba tady má děti a klidně to zvládne.

 • Anonymní

  no to sem teda černá ovce.netřídim a třídit nebudu.s malým děckem sem rada ze za hodku uvarim a co mi zbude na lince od papírků obalů a zbytků shrnu do koše.

 • Anonymní

  Topit plastovými láhvemi je vážně blbost. Taky máme stále kotel na tuhá paliva, ale PET flašku bych tam nikdy nehodila, protože nehodlám zničit kotel. Topit elktřinou nebo plynem se však vzhledem k současným cenám rovná finanční sebevražděProto zůstáváme i nadále věrni dřevu a koksu.

 • Anonymní

  Anonymní, máš děti? Jestli ano tak až budou stonat nebo mít alergii tak jim řekni: promiňte moje děti, ale teplo bylo přednější…až se bude tobě špatně dýchat tak nechoď k doktorovi a pořádně se nadechni až zase zatopíš…Pepča

 • Anonymní

  Také třídím odpad – naprosto ekonomicky. Špunt od PET flašky hodím do tříděného odpadu, PET láhev po obvodu naříznu, nacpu roštím a zaleji asi 1 dcl vyjetého motorového oleje. Lepší topivo pro kotle na tuhá paliva si nedovedete představit. Je to výhřevnější než uhlí.

 • Tak jsem se ani nepochlubila, že ten bio odpad už několik měsíců třídíme taky. Koupili jsme si takový speciální košík , do kterého se dávají rozložitelné pytlíky. (Pravda, s obyčejným kýblem by to šlo taky a bylo by to levnější :). No, a všechno mizí v kompostu. Včetně bobků po dětech (když je nálada tak s tím dojít).
  Hliníku už mám nasyslenou pěknou tašku a ve špajzu tři lahve plné slitého oleje. Takže se zlepšuju :o)).

 • Anonymní

  Díky Lole za odkaz na jaktridit.cz
  Zajímalo by mě, proč se míchají reklamní letáky s novinami, když většina reklamních letáků z papíru vůbec není (ne nadarmo se ta hmota jmenuje bezdřevý ofset). My třídíme PET flašky, papír i „papír“, sklo a recyklujeme kelímky od jogurtů z polypropylenu (označení PP) – sbírá je celá rodina a ve firmě se potom používají. Taky třídíme nebezpečný odpad. Přestože žijeme ve městě s čističkou, ani by mě nenapadlo vylít např. aceton do odpadu. Skoro mi připadá, že čistá nebo vyčistitelná voda je mnohem podstatnější než nějaké PET flašky.
  magraata

 • Víčka od jogurtů taky střádám – měli by je vzít ve sběrném dvoře. V některých mateřských centrech je sbírají a asi posílají do sběrny (?)

  Jinak teď jsem narazila na zajímavé články o třídění.(viz níže) Taky jsem se, ač v paneláku, pustila do třídění bio odpadu. Je toho docela spousta, tipla bych tak půlka toho, co dřív putovalo do směsnýho odpadu. :-O Chce to jen zajistit „odběratele“ a každý týden to odvézt/předat.

  Pro inspiraci: http://www.priroda.cz/clanky.php?detail=361 (Na tom serveru je celý seriál článků o třídění jednotlivých druhů odpadu)

 • Anonymní

  Odpad se snažím třídit, manžel se mi to teda snaží často překazit…tak se pohádáme, ale už je to o něco lepší (třídil by dobrovolně jen PETky). Mě dost děsí to, jak zákon nabádá k větší produkci odpadů (povině balit třeba půlku chleba – eště že nenakázali balit rohlíky po kusu), no a to co nenakáže zákon, to se dělá asi pro reklamu nebo nevim proč – tím mám na mysli to, že si člověk koupí sušenky, jsou zabalený v papírové krabici, tou se prokoušete a dostanete se k igeliťáku, když i to rozcupujete, tak jsou ještě sušenky uložené v umělohmotné krabičce, zkrátka plno odpadků pro trochu cukru.
  Pak by mi zajímalo něco o třídění víček od jogurtů, slyšela jsem, že se to někam posílá, ale netuším kam. Zatím je dávám do malých krabiček – už jsou tam takové 3 – takže by mi to docela zajímalo kam pak s tím.

 • My doma třídíme,jenom teď bojuji s pubertální dcerou která to zkouší netřídit.Ale já jdu a spolu po dlouhé debatě to zvládnem.Jenom mě mrzí,že u nás není kontejnér na obaly od mléka,džusů aj..Díky třídění se tolik nenaběhám s košem na smíšený odpad.(Bydlíme ve čtvrtém patře bez výtahu).Čauky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist