Třídíte odpad?

Rubrika: Domácnost a bydlení

Milé maminky a taťkové,
docela by mě zajímalo, jak se stavíte ke třídění odpadu… Třídíte? Netřídíte? Je vám to jedno? Máte před domem barevné popelnice? Víte, jak na to? …

Já už začala „třídit“ někdy na základní škole – nosila jsem staré noviny a časopisy do sběrny – ale to dělalo spoustu lidí. Ve školách se dokonce soutěžilo, která třída sesbírá nejvíce papíru. Myslím, že jsme se všichni docela snažili… ne, kvůli prvenství, ale kvůli penízkům, které jsme za sběr dostali 🙂
Někdy v době, kdy jsem dostala občanku, jsem si taky řekla, že už neodhodím jediný papírek na zem, že mi nic neudělá, když ho třeba chvíli ponesu v kapse a pak ho hodím do koše. Ale všimla jsem si, že pro hodně lidí to taková samozřejmost není. Vůbec jim není hloupé rozbalit si třeba oplatku, papír hodit na zem, i když kdyby udělali dva kroky, mohli by ho hodit do koše…
Když jsme se s manželem sestěhovali do vlastního bytu, pokračovali jsme v nošení novin a časopisů do sběrny a postupně začali třídit i další odpad… Myslím, že v době, kdy pití koupíte téměř pouze v PET lahvi, ze schránek se valí hromady letáků a v hypermarketech rozdávají tuny igelitových tašek, je to docela potřeba.
Nejprve jsme třídili PET lahve a papír, poté sklo. Nakonec po shlédnutí spotu v TV i kelímky od jogurtů, igelitové pytlíky, obaly od oplatek, čokoládových tyčinek, igelitové tašky, apod. Akorát si nejsem jistá, zda opravdu tohle všechno patří do popelnice na plasty. Řekla bych, že ano. Neházím tam akorát obaly od chemikálií.
A jak to děláte vy?

Napsal/a: Sepy

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (50 vyjádření)

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Tady je přímo odkaz na ten článek:
  http://noviny.hranice-online.cz/index.php?ID=3138&obr=0&sekce=zpravy

  A znovu připomínám chytré stránky http://www.jaktridit.cz. ;o)

 • Anonymní

  Jarmuschko, nemohla by jsi zveřejnit adresu toho servru,
  trochu v tom tápu, tak abych byla chytřejší. Dík. Hanča

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Musím se pochlubit – onehdá jsem se dotazovala svého kolegy, „městského“ tiskového mluvčího, jak to tedy je s tříděním odpadu v našem městě, že každý říká něco jiného – a už jsme měli v pátečních novinách článek s podrobným seznamem, co kam patří…
  Jeden internetový server ty články přebírá, dali tomu barevné titulky (podle barvy kontejneru), tak to vytisknu a strčím na linku nebo na lednici… Ať už se s manžou nemusíme dohadovat, co kam jo a co už ne…

 • Anonymní

  Třídíme, ale někdy skřípu zubama.. Když se mi to ve skříňce pod dřezem vrší a vrší. A ten hliník vozím do Toulcova dvora (Praha), ale je mi líto vyhazovat takový ty papírový plechovky (jak to jinak nazvat?) od Cara, čajíčků a tak. Taky jsem koupila několikrát minerálky ve skle, je to trochu levnější a do kočáru se jich pár vejde. Kdyby mi tak někdo vymyslel organizaci odpadu a nádoby, aby to pod mým dřezem nevypadalo jak na skládce.

 • Jeden náš kamarád prohlásil, že na třídění nemá čas a že si radši připlatí, aby to někdo roztřídil na pásu… Co na to říct? A nevysvětlíte mu nic. To bych přišla o nervy…

 • jarmuschko díky! Podívám se na co je černý a dám vědět.

 • U nás ten na nápojové kartony má černý spodek a oranžové víko. (teď máme ten velký kontejner, ale když testovali, jestli lidi u nás budou kartony třídit, dali tam na zkoušku takovou tu plastovou čtverhranou popelnici – barevně byla vyvedena stejně)

  Jinak pokud jde o příspěvek „anonymní“ – to snad ani nemá cenu komentovat – „náklady“ v podobě několika starých igelitek na roztřídění plastů, papíru, kartonů, skla a hliníku, jakož i chůze pěšky k popelnicijsou fakt závraté :o))))

  (jen tak mimochodem – ten poplatek za odvoz odpadu je za SMÍŠENÝ odpad, svoz tříděného odpadu provozuje magistrát a nepaltíme za něj nic (tedy přímo, jasně, že to jde nakonec z daní, že), což taky vysvětluje, proč kontejnery někde jsou a někde ne)

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Oranžový je na nápojové kartony…
  (my na ten svůj u nás na sídlišti ještě čekáme…)
  ale černý!? nasadila jsi mi brouka do hlavy…

 • Holky, nevíte prosím vás jakou barvu má kontejner na kartony? U nás máme kromě žlutých (plast), modrých (papír) a zelených (sklo) i oranžový a černý, ale není na nich žádná samolepka, abych zjistila na co jsou. není jeden z nich na kartony? Mám v plánu s příště podívat, co v nich je,ale třeba mi dřív odpovíte. Díky.

 • Anonymní

  U nás taky třídíme,kontejner na kartony od mlíka a džusů
  u nás nemáme,ale můžeme si vyzvednout na úřadě,takové
  oranžové pytle a do nich to dáváme.Asi 2krát do měsíce
  pytle odváží a tak je tam vždy den před odvozem donesu
  a je to v pohodě.

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  jé, mě nějak nenapadlo počítat náklady na třídění…
  (to že máme starou krabici od bot na plast, větší krabici na papír…, že když jdu na nákup, tak vezmu tašku něčeho do kontejneru… že čas od času vezmeme do města pytlíček s bateriemi do prodejny elektro… snad jen benzín, když se čas od času jede do sběrného dvora nebo s textilem na charitu, do kojeňáku nebo tak…)
  to vše mi přijde zanedbatelné proti té hrozbě, že odpadků přibývá a už se „pašuje“ mezi státy…

 • Pomněnka

  Anonymní, to jako myslíš vážně? Proč? Třeba proto, že když teda ten papír spálíš, jídlo dáš zvířatům nebo na kompost, textil charitě, tak tvoje děti a vnoučata budou třeba mít o trošičku lepší životní prostředí, než když to dělat nebudeš, ne????
  Taky nesouhlasím s jednotným poplatkem za osobu, nejsem fanatistka, co běží poctivě s každým víčkem od jogurtu do sběrny, ale říkám si, že je zbytečné, aby se na skládkách válely věci, které tam být nemusí. Už tak nás ten odpad jednou zavalí….

 • Anonymní

  Já už netřídím.
  Dřív všechno. Dělilo se to na spalitelné, sežratelné (pro domácí zvířata), papír (do sběru), textil (do sbětru nebo Charitě), zkompostovatelné a nepoužitelné. Vyvážení odpadu jsme platili podle vyvezeného množství.
  O doby, co zavedli jednotný poplatek za odpad na hlavu, už netřídím. Proč, dyž platím 8x víc než předtím a náklady na třídění a odvoz bych platila ještě k tomu?

 • Jo,třídím všechno,snažím se. Na http://www.jaktridit.cz rozhodně kouknu,dík.

 • My také třídíme, jen tak nevyhodím ani tramvajový lístek… jen po přečtení toho článku nebudu preparovat z obálek fóliové okýnko (díky Lolo:):)

 • Sepy, s těmi oleji nevím, ale obaly od šamponů a další kosmetiky se tam házet můžou a dokonce se ani nemusí vyplachovat (tak to aspoň píšou na těch stránkách), obaly od jaru bych tam asi házela taky.

 • Já se přiznám bez mučení- házím to tam.

 • Ještě se zeptám: házíte do plastů taky obaly od olejů na vaření nebo obaly od šamponů, jaru, apod.?

 • ANO

 • Martina 2

  Také třídím, ale jen papír, sklo a plasty. Na nic jiného u nás nejsou kontejnery. Už to ode mne odkoukali i rodiče a začali třídit.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist