Pozvánka k bezbolestnému úklidu pokojíčků

Rubrika: Domácnost a bydlení, Výchova školáka, Výchova teenagera, Výchovné tipy, Vývoj a výchova předškoláka

Na tento workshop se těším už od září, kdy jsem se dozvěděla, že je téma (ne)pořádku v pokojíčku v plánu. Že si ho nenechám určitě ujít mi bylo tak jasné, že jsem vás málem zapomněla taky pozvat. Na poslední chvíli tedy napravuji…

Tušíte správně, že pro vás mám další pozvánku na živé vysílání s Katkou Královou. Jak nejspíš už víte, se zájmem sleduju všechny její online workshopy, včetně těch zaměřených na pláč miminek a podobná témata, i když našim holkám je už 9 a skoro 12 let. Ještě se mi nestalo, že bych si řekla, že tentokrát si z vysílání nemám co vzít.

I když principy „Nevýchovy“ (pořád mi ten název nesedí, proto ty uvozovky) u nás doma pomáhají řešit kdeco, s pořádkem v pokojíčku to jaksi pořád není ono. Teda, abych byla přesnější, týká se to jen jedné poloviny pokojíčku (holky si rozdělily území). Zatímco jedna neodejde z domu, aniž by měla ustlanou a urovnanou postel, druhé je naprosto šumák, že stůl není skoro vidět a z postele má skladiště plyšáků, oblečení, knížek a dalších věcí, o kterých snad radši ani nechci vědět.

Po zkušenostech s Nevýchovou je mi jasné, proč klasický rodičovský nátlak („Dokud to nebude uklizené, tak…“) nefunguje, nebo zabírá jen hodně krátkodobě. Uvědomuju si, že dokud si zodpovědnost za uklizený pokojíček nepřevezmou děti samy, nebude to fungovat nikdy.

neporadekJenže právě zde je ten zakopaný pes. Zatímco jedna už sama došla do toho stavu, kdy jí samotné nepořádek vadí, u druhé se zdá, že ten kýžený okamžik nepřijde snad nikdy. Občas v nějakém zápalu dokáže bez jakékoli pomoci udělat z chlívku dětský pokoj, na druhý den byste to už ale zase nepoznali (viz obrázek – den po úklidu).

Neprahnu po tom, aby nikde nebylo zrnko prachu, ve skříních byly dokonalé komínky, na peřině žádný záhyb a tužky na stole byly srovnané podle barev. Ale čeho je moc, toho je příliš.

Po zkušenostech s čištěním zubů a ranním vstáváním jsem si jistá, že nevýchovným způsobem se musíme dopracovat k trvalému řešení. Jen nějak nevidím ten správný konec, za který by se to celé dalo v našem pokojíčku uchopit.

Právě proto vkládám naděje do čtvrtečního živého vysílání nazvaného Nejjednodušší způsob, jak dítě naučit uklízet, ve kterém Katka slibuje ukázat, jak bez řečí zařídit, že si děti budou po sobě uklízet.

Opravdu netrpělivě už vyhlížím, až se dozvím, jak se obejít bez věčného připomínání, kde co leží a ležet nemá.

úklid, vánoční tvoření s dětmi, domácí úklid, vánoční úklid, předvánoční úklid, co s dětmi, děti, výchova

Kolik sil vás stojí uklizený pokojíček?

Nejspíš to u vás v dětském pokoji vypadá podstatně líp. Gratuluju 😉

Na druhou stranu – já mám ten binec bez práce, připomínání a nervování 🙂 Vím, že kdybych po holkách v tomto směru víc (= nějak) dupala, bylo by to určitě lepší. Jenže to nechci. Jednak mě to důsledné připomínání, hlídání a peskování vůbec nebaví a hodně vyčerpává, jednak se opakovaně přesvědčuju, že spousta věcí se dá vyřešit i bez něj. Když to jde s ranním vstáváním (býval to opravdu děs, teď stačí říct, že je čas vstávat) a čištěním zubů (donedávna pomalu přemlouvání, najednou to jde „samo“), byl by v tom čert, abychom to nefungovalo i na ten úklid.

Tím jsem jen chtěla říct, že toto vysílání může být užitečné i pro ty, kdo nemají problém dosáhnout uklizeného pokojíčku, ale stojí je to dost sil. Samozřejmě to platí jen v případě, že vám dosavadní způsob, jak úklidu docílit, nevyhovuje a rádi byste ho změnili.

Málem bych zapomněla – online workshop se bude konat ve čtvrtek 19. listopadu 2015 od 20.00 h. Můžete přijít na vysílání klidně i později během večera a o nic nepřijdete. Minimálně do půlnoci bude možné si ho pustit pěkně od začátku. Minule byl pro přihlášené záznam k dispozici ještě druhý den.

Takže nastražit uši, nabrousit tužky a jde se na to…

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Marinada

  U nás k tomu dcera nějak dozrála sama. Dostala nový pokoj (vyměnili jsme malý dětský pokoj s větší ložnicí – stejně tam chodíme jen spát…), zařídila si ho podle svého (i když starým nábytkem) a od té doby si tam sama dobrovolně udržuje pořádek. Ten pocit znám – konečně je ve „svém“ a nese si za to zodpovědnost 🙂

 • Petra Vymětalová

  danasi, radši neslibuju předem, ale tak nějak s tím počítám. Hlavně jsem zvědavá, co je ten dílek skládačky, co mi ještě chybí, aby to mohlo fungovat i na to uklízení.

  Díky, že ses podělila o svoji taktiku, vybavil se mi hned Spejbl s Hurvínkem, jak to měli taky takto vyměněné 😉 Je super, že to u vás takhle pomohlo, držím palce, ať to vydrží.

  Relax si užij 😉

 • danasi

  Já jsem zvolila zajímavou taktiku. Neřeším, jen jsme si vyměnili na jeden den role. Já si jen hrála s Deniskou, nechávala vše tak jak bylo. A Eliška měla za úkol dělat mámu. Musela nachystat snídani (ulehčila jsem jí to předem upečenou buchtou), vysát, ustlat, zajít nakrmit zvířata, uklidit prádlo v koupelně a vyžehlit (jen ručníky a jen 6), pověsit nové vyprané v noci, udělat oběd (opět předchystáno z předešlého dne, jen brambory se museli oškrábat a uvařit). Večer uklidit po dětech (já a Deniska) neb jinak se nedalo chodit.
  Výsledek už neřeším úklid pokoje. Prý je to nic oproti mému dni (a to dělala jen zlomek). V 8 letech jsme docílili úklid bez řečí.
  Jistě má Nevýchova jiný recept, ale ten můj také zabral.

  Bohužel zítra i v pátek mám již jiný program. Dostala jsem od Adélky odpočinek, tak si budu užívat. Snad Petro později prozradíš, jak to radí v Nevýchově.

 • gabulka73
  gabulka73

  aktuální téma

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist