Maminky: Jak hospodařit s nízkým rodinným rozpočtem?

Rubrika: Domácnost a bydlení

Také patříte mezi domácnosti, které mají stále mezery v hospodaření s rodinným rozpočtem? Většina českých domácností si nevytváří potřebné finanční rezervy. Více než třetina rodin visí na okraji dluhové pasti, kdy je pro ně v případě nečekaných výdajů řešením půjčka před výplatou.

Naučit se hospodařit s rodinným rozpočtem není nijak jednoduché. Řešením je vytvoření a vedení rodinného rozpočtu, kde si zaznamenáte veškeré příjmy a výdaje. Díky rozpočtu získáte kontrolu nad svými financemi, často naleznete případné rezervy a rovněž můžete předejít zbytečným dluhům.

Platí, že bychom měli mít úspory ve výši šestiměsíčního platu. Mnoho rodin s malými dětmi a hypotékou ale tyto rezervy nemá z čeho tvořit. Pokud se rozbije pračka, myčka či je potřeba nové auto, je pro ně řešením půjčka ihned na účet. Půjčené peníze musí splatit z další výplaty. I tuto půjčku je potřeba zvolit ve správné výši, aby rodinný rozpočet příliš nezatížila.

Je potřeba rozdělit si rozpočet na veškeré příjmy a na pravidelné výdaje, jako je nájem, splátka hypotéky, účet za telefon i všechny mimořádné výdaje. Ideální je si po dobu jednoho měsíce zapisovat každou korunu, kterou utratíte. Získáte tak dokonalý přehled o tom, kde vám peníze utíkají.

Jak ušetřit na pravidelných výdajích?

Přemýšlíte nad tím, že by bylo dobré začít šetřit, aby se půjčka před výplatou nestala pravidelným zdrojem financí? Ušetřit můžete každý měsíc pár stovek korun na pravidelných výdajích.

Změňte dodavatele plynu a elektřiny

Podstatnou část rozpočtu tvoří právě náklady na energie. V porovnání oproti roku 2015 některé nabídky dodavatelů zlevnily o stovky korun. Máte-li pravidelně vysoký nedoplatek, který vám pomáhá zaplatit rychlá půjčka, není nad čím váhat. Ušetřit můžete až 1500 Kč ročně. Zjistit, který dodavatel energií je nejvýhodnější, a zároveň o výhodnější nabídku požádat můžete na finančním portálu Hyperfinance.cz v sekci Energie.

Zvolte si bankovní účet bez poplatku

Platíte každý měsíc bance nemalou částku za vedení a správu vašeho účtu? Změňte to a přejděte k bance, která nabízí vedení účtu zdarma, včetně všech transakcí a výběru z bankomatu. Průměrné náklady na vedení účtu vás přijdou na několik stovek ročně. Spočítejte si, kolik ušetříte za několik let. Porovnejte si účty zdarma od několika bank na webu Hyperfinance.cz a i vy ušetřete na bankovním účtu bez poplatků!

Změňte svůj tarif na neomezený

Snížit výdaje a lépe hospodařit s rodinným rozpočtem můžete také tím, že ušetříte za telefon. Mobilní operátoři vám přes různé firmy umožní získat tarif s cenou do 450 Kč měsíčně za neomezené volání. Ušetříte tak tisíce korun ročně. Také si je porovnejte a zjistěte který tarif je pro vás nejvýhodnější.

Změňte pojišťovnu, u které máte povinné ručení

Nemalou položkou v rozpočtu je také povinné ručení. Využitím online porovnání zjistíte okamžitě, u které pojišťovny ušetříte tisíce korun ročně. Porovnání povinného ručení naleznete také na portálu Hyperfinance.cz.

Řiďte své úvěry

I půjčovat si je potřeba smysluplně. Ne každá bankovní či nebankovní půjčka je pro nás optimální řešení. Jediné vhodné úvěry jsou na bydlení či jeho rekonstrukci. Vhodnou půjčku poznáte tak, že to, co si za ni pořídíte, vám ušetří nebo vydělá peníze. Než si půjčku sjednáte, nejprve přemýšlejte, zda je skutečně potřeba danou věc kupovat na úvěr. Nejnovější elektronika, rodinné oslavy a dovolené nejsou důvodem, proč si půjčovat.  Půjčky porovnávejte a zaměřte se především na hodnotu RPSN, které nám ukáže jak je půjčka (ne)výhodná.

Nejlepším způsobem, jak mít svůj rodinný rozpočet vyvážený je:

  • využití optimálního modelu společného účtu, kdy jsou hrazeny veškeré výdaje domácnosti, kdy na koníčky má každý člen rodiny vyhrazenou částku
  • výpis z účtu má být přístupný oběma partnerům
  • neplánovaný výběr hotovosti by měli odsouhlasit oba partneři

Napsal/a: PR článek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist