Co s ním, když vůbec nechce do školy

Rubrika: Výchova školáka, Základní školy

Nedávno přišel do redakce dotaz od maminky Ivany. Její osmiletý syn nechce ani za nic do školy. Brečí, vzteká se, nedá se s ním hnout. Podle třídní učitelky je ve škole všechno v pořádku, chlapec nemá žádné problémy s učivem ani se spolužáky. Co teď?

Dobrý den, potřebovala bych poradit co se synem (8 let), který nechce chodit do školy.

Dělá ráno scény, brečí, má skoro záchvaty vzteku. Je to vždycky, když je déle doma. Třeba po nemoci nebo po nějakých prázdninách. Ale někdy i přes týden, když pravidelně chodí.

Nedá si říct ani po dobrém, ani po zlém. Vozíme ho autem a mám problém ho do auta dostat a pak z něho vystoupit.

Sdělila jsem to i třídní učitelce a zeptala se, jestli nemá nějaký problém. Odpověděla, že je ve škole spokojený, známky má dobré, je aktivní atd. I on sám říká že mu nikdo ve škole neubližuje, ale proč dělá ráno scény, mi neřekne.

Občas se vymlouvá na bolení břicha, hlavy atd.

Jestli máte nějakou radu, jak si mám s ním poradit, byla bych moc ráda.

Dotaz paní Ivany jsem předala odborníkům, se kterými jsem díky VD v kontaktu. Byla jsem překvapená, jak rychle přišly jejich odpovědi.

Určitě se něco děje

Všechny oslovené učitelky a psycholožky se shodly v tom, že situaci je třeba co nejrychleji řešit. Ať si říká kdo chce co chce, něco se děje a je potřeba tomu přijít na kloub.

Zdeňka Šulcová, terapeutka a autorka projektu Snadné učení (www.snadneuceni.cz), okamžitě reagovala:

Mám zkušenost, že bolení bříška a podobné příznaky jsou vždycky signál, že se něco děje. Určitě doporučuji začít „něco“ dělat. Zkusila bych Bachovy esence, za sebe bych doporučila kurz Snadné učení (tam hodně často přijdeme na spoustu spouštěčů).

Je potřeba taky zvážit, jestli se něco neděje doma. Už jsem měla několik dětí, které prošly i vyšetřením u lékaře, a potom jsme společně zjistili, že je problém doma nebo ve škole.

I dle zkušeností učitelek jsou bolesti hlavy a bříška vždy signálem vážného problému. Trošku zarážející se zdá být reakce třídní učitelky, která problém úplně smetla ze stolu (alespoň podle toho, co píše maminka). Zkušený pedagog by měl nabídnout pomocnou ruku – zaměřit se na chování dítěte a na atmosféru ve třídě, zapojit školní psycholožku a/nebo výchovného poradce, doporučit i návštěvu Pedagogicko-psychologické poradny (PPP).

To, že žádný problém učitelka nevidí, ještě neznamená, že tam žádný skutečně není.

Poradnu může maminka se synem navštívit i sama, nepotřebuje doporučení školy. Pokud nebude chtít, škola se o jejich návštěvě v PPP nemusí vůbec dozvědět.

Příčin může být spousta

Nemůžeme nabídnout konkrétní řešení, protože z dotazu nevyčteme, co za celým problémem stojí. Příčin může být celá řádka.

Jak už bylo řečeno, nemusí se nutně jednat o problém přímo ve škole. „Na vině“ mohou být i sami rodiče, když třeba nevědomky na dítě vyvíjejí neúměrný tlak kvůli známkám, nebo mají sami nevyřešené problémy, které děti vycítí a neumí se s nimi vyrovnat.

Psycholožka Pavla Kupčo (www.pavlakupco.cz) k problému napsala:

Evidentně tam nějaký problém je a určitě bych ho řešila. Je pravděpodobné, že se chlapec něčeho bojí.

Rodiče by se měli snažit, aby dítě cítilo, že jsou na jeho straně a má v nich oporu, tzn. věří mu, že má důvod, proč do školy nechce, a nelámou jej. Když nelze dostat odpověď přímo, což může být právě i ze strachu, že nejsou na jeho straně, nerozuměli by mu, nevěřili, je možné ptát se přes zmiňované bolesti – kde to bolí, co tam je, co by to bříško chtělo… Lze využít hru, kresbu a poodkrývat to, co se děje, nenásilně.

Pokud se rodiče nedopátrají příčiny sami, doporučuji kontaktovat dětského psychologa. Obecně lze využít služeb PPP.

Tip: Hra s plyšáky

Když dítě trápí něco, s čím se nechce svěřit, můžete vyzkoušet hru s plyšáky. V tomto případě si maminka se synem zahraje na školu a bude se ptát, o má dělat plyšák, který je paní učitelka, co spolužáci atd.  Z průběhu hry se dá vytušit, odkud by mohl problém pramenit.

 

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist