Levné a šetrné praní aneb Síla slizu

Rubrika: Domácnost a bydlení

Mám pro vás jeden tip na velmi levný a účinný prací prostředek. A když ho budete používat, ještě potěšíte přírodu – k té je totiž šetrný, stejně tak jako k naší pokožce…

slizJedná se o mýdlový prací prostředek, pro který se vžil název Jelení sliz, nebo zkrátka jenom Sliz. Objevil se někdy na jaře v diskuzi Ekologická domácnost na eMiminu. Zprvu jsem neměla nejmenší náladu se s něčím takovým vyrábět, hlavně možná proto, že jsem měla čerstvě koupený jiný šetrný prostředek (o němž byla řeč i na Vašich dětech).
Po několika týdnech mi to ale nedalo – poměrně nadšené reference ostatních maminek mi tak dlouho vrtaly hlavou, až jsem jednoho letního dne popadla děti a zamířila do nejbližší drogerie pro ingredience – obyčejné prací mýdlo za 10 korun a prací sodu – ta stála tuším okolo patnácti korun….A výroba mohla začít. Ač vše možná na první pohled vypadá složitě nebo pracně, opak je pravdou. Není nic jednoduššího a rychlejšího, než si tenhle sliz vyrobit. Druhý den už můžeme vesele prát.

Ale popořadě – co vlastně potřebujeme:

  • Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
    Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo – stojí do deseti korun. Hodně z nás ho ještě zná pod názvem mýdlo s jelenem – odtud také Jelení sliz. Používaly ho už naše babičky – možná ho ještě někde doma najdete. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

  • Prací sodu:
    Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

    A můžeme začít.
    Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu – zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
    Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

    Dávkování:
    250 – 500 ml podle stupně znečištění prádla. Já dávám většinou jeden plný kelímek na 6-ti kilovou pračku (tedy necelých 300 ml slizu). Některé recepty doporučují přidat ještě k hlavnímu praní trochu sody – podle tvrdosti vody. Celá várka slizu vám tedy stačí na 20 – 40 praček!

    Jak na skvrny:
    Některé skvrny sliz naprosto úspěšně odstraní (loni v létě mi například vypral dva dny zaschlou obrovskou skvrnu od višní), některým je lépe pomoci. Perfektní
    je žlučové mýdlo (k dostání zde na stránkách nebo v drogériích). Skvrnu stačí namočit, žlučovým mýdlem potřít a přidat k ostatnímu prádlu.
    K bílému prádlu se mi osvědčilo přidat trochu soli na skvrny. To je čistý perkarbonát sodný, který se při použití rozpadá na bělicí a desinfekční kyslík a na sodu. Krásně vybělí například látkové pleny. Krom praní ho lze použít i na různé čištění v domácnosti (například dobře rozpustí usazeniny v aromalampě, usazeniny z kávy a čaje v hrnečcích, vyčistí a vydesinfikuje štětku na nádobí….). K dostání taktéž zde. Nebo lze přidat trochu té již zmíněné sody.

    Aviváž:
    Místo běžné aviváže můžeme použít ocet. Ten pomáhá odstranit zbytky pracího prášku, čistí pračku, desinfikuje. Někdo doporučuje ocet vinný nebo jablečný, použít lze i ten úplně obyčejný. Někomu by mohla vadit „vůně“ octa v prádle, podle mojí zkušenosti ale při schnutí prádla vyvane. Do přihrádky na aviváž ho stačí dát jen trošku.

    Na závěr jedno upozornění:
    Může se stát, že po prvním vyprání vám prádlo zešedne. To je způsobeno tím, jak mýdlo reaguje se zbytky starého prášku. Při druhém a dalším praní se ale vše vrátí k normálu. Pokud tohle nechcete riskovat, stačí prádlo předeprat v 80 ml jedlé sody. (Mně se tohle stalo jenom částečně. Protože jsem už před použitím slizu prala v ekologickém pracím prostředku a prádlo měla od zbytků starých prášků vyčištěné, nic mi nezešedlo. Zešedlo ale tričko koupené v sekáči – po dalším vyprání se ale opravdu zase vybělilo.).

    Zajímavé adresy (nejenom o praní):

    http://www.emimino.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2402
    http://www.greenpeace.cz/onas/tipy/tip7.html
    http://www.greenpeace.cz/onas/tipy/tip3.html
    http://www.greenpeace.cz/onas/tipy/tip4.html
    http://www.dtest.cz/index.php?action=2&pclanky=3&pclanekid=131&pkategorieid=28
    http://www.csdpa.cz/letakCZ.htm

    Vřelé díky za spolupráci na článku patří Petře :)).

  • Napsal/a: Vandula

    Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (643 vyjádření)

    • Anonymní

      Na praní ve vodě 30-40 je docela výběr (já preferuji gely s prášky zkušenosti nemám). Ecover, Sonett, Sodasan, Ulrich, Missiva… k dostání přes internetové obchody a v prodejnách, kde se dostane sortiment se „zdravou výživou“ a kde mají k tomu drogérii.
      Na nižší stupně byla dobrá Missiva /my měli ale ekzém, takže gel šel z domu/, a pak Ulrich /bez parfemace/ s Ecoverem – ty mám ozkoušené, u ostatních jsem měla jen vzorky.
      Co rozpustit sliz v menším množství vody mimo pračku a pak to tam šupnout… to mě jen tak napadlo. Z jakého mýdla děláte sliz? (mě se hůř zase rozpouští Vladěnka, ty ostatní jsou v pohodě)
      Olaf

    • Anonymní

      Ve slizu peru, ale musím minimálně na 60, na 40 se mi nerozpustí ty hrudky a i po dalším mácháním mi tam zůstávájí mazlavý flíčky (ne moc, ale přeci…) Nevim v čem mám prát na 40 a míň….Jak to děláte vy ekologicky?

    • Zdravím všechny, ve slizu peru asi měsíc a jsem spokojená. Ráda bych se ale podělila o vlastní postřehy. První dávku jsem vyrobila podle původní receptury – a konzistence dobrá, s výsledkem praní jsem neměla problém. Jen se mi stalo to, že mi vylezly fleky původně překryté opt. zjasňovači. Na něco mi částečně pomohl Vanish, na světlé prádlo částečně sůl na skvrny. Žlučovým mýdlem jsem nevyprala nic, na co nezabral sliz. Spoléhám na to, že se ledacos vypere časem. Jinak prádlo nešedne, některé fleky se mi dokonce slizem vyperou líp než v Persilu! Druhou dávku slizu jsem namíchala podle Jirky – 2 kostky mýdla, 2dcl práškové sody, 10 l vody. Zhoustlo to tak, že jsem to do pračky musela téměř ukrojit :), takže se mi to dokonale nerozpustilo a na prádle jsem měla kousky slizu. Rozdělila jsem tedy tu vzniklou gumu do dvou kbelíků, naředila horkou vodou a projela šlehačem :)) Dávkuju víc a problém vyřešen. Myslím, že původní receptura má co do sebe :))
      První dávka byla z Lanzy, druhá z mýdla s jelenem (tuším Setuza), perou obě hezky.
      Ještě k flekům: záleží na jejich původu. Na něco zabere prostředek na bázi mýdla, na něco holt něco neekologického na bázi pracího prášku, na něco sůl na skvrny atd. Teď jsem si objednala odstraňovač od Ecoveru, tak jsem na něj zvědavá. Tak testování zdar!

    • Anonymní

      Jarmuschko já mám taky pokaždé jinou konzistenci. Nejtužší je z „bílého jelena od Setuzy“ a takový akorát ho mívám světle hnědé „jádrové mýdlo od Rebíčka“.
      Nevím proč, ale teď už podruhé se mi sliz nepovedl z Vladěnky. Napřed to vždycky šlo…. Nevím, co dělám špatně, protože z obyč. mýdla Tak s ní peru jen ruce bez sody.
      Virenko na tu zem neváhej a zkus to.
      Olaf

    • Virenka

      Různost hustoty slizu mě taky nejdřív překvapovala. I ze stejného mýdla pokaždé trochu jinak. Ale asi tam pokaždé dám trochu jiné množství vody, jiného mě už nic nenapadá. Vytírat s ním jsem zatím taky nezkoušela, ale podlahový prostředek zvolna dochází :-)))

    • Jarmuschka
      Jarmuschka

      Já také stále sliz míchám, s větší či menší pravidelností. Teď teda k tomu testuju prací prostředky od DEDRA.
      Ale když sliz dojde, tak se po něm ptá už i manža…
      A když jsem se včera „chlubila“ tchýni, že jsem zas míchala sliz (volávám teď každý večer, co jsou tam holčičky), tak mě prosila, jestli bych jí trochu nedala, že by to ráda vyzkoušela.
      Jo, a ten včerejší sliz mi vyšel neobvykle hustý… Nevím, co jsem udělala jinak….
      Tak snad bude prát dobře.
      Ještě to musím otestovat na to vytírání…

    • Anonymní

      Ahojte pradlenky a pradleni! Nějakou dobu jsem taky uvažovala nad vyrobením slizu, až jsem se k tomu konečně včera odhodlala a už mi na záchodě stojí kyblík s deseti litry „pudinku z jelena“ ;o)))
      Toho jelena jsem našla v komoře, je osm let prošlý, ale myslím, že by to snad vadit nemělo. Dnes bohužel ho vyzkoušet nemůžu, jedeme na celý den pryč. Už jsem byla celá natěšená … :o) Tak hned zítra ho vyzkouším a jsem móóóc zvědavám jak to dopadne. Mám už doma indické ořechy, ale ty mě zas až tak nenadchly. Hlavně ta manipulace s nimi. Pytlíček vždycky pečlivě zavážu a pak to zase rozsukovávat … se slizem by to mělo být jednodušší. A taky levnější. Z ořechů si uvařím vývar. Tak držte palce! ;o)
      *Hanelka*

    • Virenka

      Já nejsem u slizu tak dlouho, našla jsem to tu zjara, takže nějakých 3/4roku. Voda vodovodní je u nás měkká, ani do myčky nemáme přidávat žádnou sůl, měla jsem nejdřív strach, ale myčka je v pohodě, takže věřím i tomu praní. První sliz jsem dělala podle návodu ve článku, jen koncentrovanější – kbelík má asi 4l. Musela jsem dát víc, protože to nepralo, tedy nejmíň 2 kelímky. Další jsem už dělala spíš podle Jirky, tedy 2-3 mýdla, sody i o něco míň než 1:1, vyhovuje to dokonale. Jen povlečení peru v gelu, všechno ostatní ve slizu, se světlým dávám trochu soli na skvrny, k velké špíně přidávám Vanish, pračka se tváří O.K., i když ji octem nevymývám. Jen aviváž pořád řeším, ocet cítí manža – silně se potí, eko se u nás neprodávají, k nákupu po netu jsem se zatím neodhodlala. Takže zatím bez, problém v tom celkem není, předtím jsem aviváž nepoužívala už nejmíň 5 let. Prádlo hezky voní mýdlem a ani naši kluci špíňáci 4 a 7 let sliz nevyřadili ze hry. Ekzém zmizel úplně, to je hlavní. Ani bílé prádlo se nijak nezapírá, po 9 měsících by to snad už bylo vidět. Já jsem spokojená maximálně. Jen mě překvapilo, jak různě perou různá mýdla, teď měli jen s jelenem a musím dávat dvojnásobek, jádrové Palma mi pere vůbec nejlíp.

      Všem moc díky za tenhle článek a diskuzi, hlavně zakladatelce Vandule, Olaf a Jirkovi.

    • Anonymní

      Já jsem také několikrát sliz opustila a šla do ostatních eko prostředků, ale při takové frekvenci praní… strašně to lezlo do peněz. Dokonce jeden čas prala v něm. Persilu a Arielu, ale nezvykla jsem si na tu strašnou vůni. Bylo to jednodušší, ale děti měly ekzémy po nožičkách a záhybech ruk a já si nemohla obléct spodní prádlo už vůbec.
      Tak buďto sliz střídám s těmi eko gely (cenově mi příjde nejlíp Ulrich, DG mi nepral i přes individuální snahu poradit od majitelů firmy) a nebo to míchám (gel+sliz), jak jsem psala výše.

      Máš pravdu DYKY, přestaly být tak vidět ťapky od dětí. Normálně po umytí už večer byly vidět ťapance a kapky a fleky ani nevím od čeho. A teď jsem už dva dny od umytí podlah – nic. Možná časem vyčistím u tu neglazovanou dlažbu.
      Jestlipak i ostatní zůstali u slizu?
      Olaf

    • Anonymní

      ahoj to jsem ráda že se vytírání osvědčilo. Já taky peru ve studnicní vodě tak to byl třeba ten problém proč to prádlo nestálo za nic.Ale sliz budu vyrábět dál alespon na to vytírání máme dlažbu na které bylo vše videt i šlápota bosou nohou ale od té doby co vytírám slizem je to daleko lepší a neni tak náhlá.Ráda bych taky prala eko ale už nemam náladu pořát něco zkoušet a pak to prát znova
      DYKY

    • Anonymní

      Tak s tou studnou souhlasím. Já peru ve studniční a byl to děs. Buďto zanesená pračka bahýnkem, nebo vodním šutrem a nebo bylo prádlo jako kdybych ho prala v kalužích….a nakonec jsem skončila u praní v ruce a v pračce jenom máchat a nebo testovat ekogely, které by vypraly ale zato mě nezruinovaly. Fakt dlouhý roky mi trvalo, než jsem našla ten svůj poměr mýdla a sody. A takhle to asi bude u každýho. Každý si bude muset recept otestovat a kdyžtak poupravit. Univerzální rada jak na sliz asi není.

      Jinak opravdu děkuji DYKY, protože na tu dlažbu mě sliz fakt příjemně překvapil. To jediné jsem ještě se slizem nezkoušela a škoda, že jsem tak dlouho odolávala.
      Olaf

    • Anonymní

      Ano krystalovou, práškové v přepočtu míň. Vodu máme normální z vodovodu a fakt v tom větším poměru není problém a i pračka je naprosto čistá a nic se neusazuje, tak jak je tomu u malých koncentrací. Jinak dříve jsme na chalupě jeli na studnu a je fakt, že to se ve slizu prát nedá. V automatce se i při použití prášku tvořily děsný inkrustace který by se daly odsekávat. Po napojení na vodovod je ale koncentrace kilo sody na 5 x 175 g mýdlo super. jirka

    • Anonymní

      Jirko, kilo sody máte na mysli asi krystalovou že?

    • Anonymní

      ahoj ničím podlahu neoplachju a pořát je to dobré žádný povlak
      DYKY

    • Anonymní

      Nedalo mi to, DYKY, a umyla jsem země v celém domě. A jsem příjemně překvapená. Umyla jsem i kousek neglazované dlažby (nejradši bych ji vyhodila) která je háklivá na kdejakou kapku čehokoliv – a ještě má tak děsnou barvu, že vypadá špinavá pořád- a vypadá podstatně líp než jindy. Kůže na rukách taky dobrý.
      A opravdu to ničím už neoplachuješ? Víš, jestli se tam časem neudělá nějaký povlak (umývala jsem jeden čas země výrobkem jedné firmy ) a pak jsem velmi dlouho myla rejžákem a prostředkem na nádobí než jsem to dostala dolů.

      Olaf

    • Anonymní

      Moc děkuji za tu radu na to vytírání podlah.
      No, teď mě napadlo. Jsem maniak na mýdla a mám jich doma dobrou zásobu a zkouším kdejaké nové, které potkám. Jednou jsem koupila klasické to nejobyčejnější „jádrové“ mýdlo, které smrdělo tak jak popisuješ už když jsem ho vytáhla ze sáčku. Byla špatně vyrobené.
      A nebo je možná ta koncentrace, kterou jsi udělala. Že to nedělá dobrotu.
      Po dlouhatánských letech praní v mýdle jsem našla asi tu naši koncentraci na naši studniční vodu, kterou tu máme. Viz výše jsem psala ty poměry, které používám já.
      175g mýdlo (tj. ta kostka a nebo odměřím Vladěnky), 100g sody práškové. To rozpustím a mám z toho pouze 5 litrů slizu.
      Teď jsem si ten kbelík počítala a vydrželo to na 16 praček přesně. (Někdy dávám, ale i dvě odměrky po 250ml.)

      Jirko, máte studniční nebo vodovod?
      Olaf

    • Anonymní

      Ahoj slizu dávám 1 odměrku od prášku na praní na kbelík vody a mě osobně se zdá že je to zatím nejlepší čím jsem vytírala mám také dlažby.A k tomu praní zpočátku bylo prádlo také OK tak jak jsem stím prala déle tak se to zhoršovalo a opravdu jsem zrovna vytahla ručník ze skříně vypranej ještě ve slizu a letěl rovnou do špíny zvláštní smrad ,tak až budu mít chut tak skusím tu větší koncentraci,ale mýdla jsem do slizu dávala víc asi 2 kostky a zkoušela různé druhy dávala víc odměrek do pračky tak nevim
      DYKY

    • Anonymní

      Tak dámy, jsem peroucí chlap a eko zaměřenej. Na slizu jsme 3 roky a prádlo je super čisté a voňavé. Barvy drží. Musíme být super čistí oba pracujeme ve státním sektoru. Tak, že, se slizem máte problém proto-že: Zkuste si spočítat od oka kolik prádla chcete vyprat s kostkou mýdla a trochou sody. Pračka 5 kg * cca 30 praček z kýblu slizu = 150 kg prádla. Myslíte, že to jde, asi ne. Na prádle se usazuje nevyprana špína a stav se zhoršuje. My pereme v poměru 5 kostek jádrového mýdla ( obyčejné cca 8 kč ) a 1 kg soby na kýbl cca 12 litrů. Na pračku tak 300 ml. Pere super, pěna tak do výše 10 cm. Podmínka pro fleky je namočit to a to tak, vše do pračky napustit, nechat chvilku jet, vypnout a za dvě hoďky doprat. Máte na 100 % bez starostí. Dále podotýkám, že takhle pereme vše barevné a jemné. Na čistotu si potrpíme a tohle je super. Na bílé používáme normální prášek. Kdo nemůže, tak sliz a bělící sůl. Jirka

    • Anonymní

      Mě spíš prádlo smrdělo po tom samotném Ulrichovi – jako žluklý olej. V kombinaci s tím slizem a nebo samotným slizem se mi to nestalo.
      Prosím poraď – jak s tím slizem vytíráš. Kolik ho dáváš na kbelík vody? A to pak ještě stahuješ čistou vodou tu zem?
      Já se slizem čistím vany, záchod, sporák, ale nad tou podlahou zatím váhám – mám dlažby všude.
      Děkuji
      Olaf

    • Anonymní

      ahoj se slizem jsem prala asi měsíc zpočátku nadšená,ale pak mě začalo prádlo divně smrdět,zpočátku mi nevonělo,ale ani nesmrdělo.Nevim proč přidávala jsem i aviváž ale silnější látky třeba synovo tepláky smrděly jako zatuchlinou jako když prádlo špatně uschne a ostatní prádlo bylo také divně cítit,přitom bylo usušené venku a rychle.Ale když jsem prádlo vyndala z pračky tak bylo cítít normálně příjemně po mýdle .Tak jsem opět zklamaná přešla na prášek, a se slizem vytírám.Nevim kde je chyba.Vám prádlo voní normálně??
      DYKY

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist