Levné a šetrné praní aneb Síla slizu

Rubrika: Domácnost a bydlení

Mám pro vás jeden tip na velmi levný a účinný prací prostředek. A když ho budete používat, ještě potěšíte přírodu – k té je totiž šetrný, stejně tak jako k naší pokožce…

slizJedná se o mýdlový prací prostředek, pro který se vžil název Jelení sliz, nebo zkrátka jenom Sliz. Objevil se někdy na jaře v diskuzi Ekologická domácnost na eMiminu. Zprvu jsem neměla nejmenší náladu se s něčím takovým vyrábět, hlavně možná proto, že jsem měla čerstvě koupený jiný šetrný prostředek (o němž byla řeč i na Vašich dětech).
Po několika týdnech mi to ale nedalo – poměrně nadšené reference ostatních maminek mi tak dlouho vrtaly hlavou, až jsem jednoho letního dne popadla děti a zamířila do nejbližší drogerie pro ingredience – obyčejné prací mýdlo za 10 korun a prací sodu – ta stála tuším okolo patnácti korun….A výroba mohla začít. Ač vše možná na první pohled vypadá složitě nebo pracně, opak je pravdou. Není nic jednoduššího a rychlejšího, než si tenhle sliz vyrobit. Druhý den už můžeme vesele prát.

Ale popořadě – co vlastně potřebujeme:

  • Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
    Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo – stojí do deseti korun. Hodně z nás ho ještě zná pod názvem mýdlo s jelenem – odtud také Jelení sliz. Používaly ho už naše babičky – možná ho ještě někde doma najdete. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

  • Prací sodu:
    Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

    A můžeme začít.
    Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu – zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
    Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

    Dávkování:
    250 – 500 ml podle stupně znečištění prádla. Já dávám většinou jeden plný kelímek na 6-ti kilovou pračku (tedy necelých 300 ml slizu). Některé recepty doporučují přidat ještě k hlavnímu praní trochu sody – podle tvrdosti vody. Celá várka slizu vám tedy stačí na 20 – 40 praček!

    Jak na skvrny:
    Některé skvrny sliz naprosto úspěšně odstraní (loni v létě mi například vypral dva dny zaschlou obrovskou skvrnu od višní), některým je lépe pomoci. Perfektní
    je žlučové mýdlo (k dostání zde na stránkách nebo v drogériích). Skvrnu stačí namočit, žlučovým mýdlem potřít a přidat k ostatnímu prádlu.
    K bílému prádlu se mi osvědčilo přidat trochu soli na skvrny. To je čistý perkarbonát sodný, který se při použití rozpadá na bělicí a desinfekční kyslík a na sodu. Krásně vybělí například látkové pleny. Krom praní ho lze použít i na různé čištění v domácnosti (například dobře rozpustí usazeniny v aromalampě, usazeniny z kávy a čaje v hrnečcích, vyčistí a vydesinfikuje štětku na nádobí….). K dostání taktéž zde. Nebo lze přidat trochu té již zmíněné sody.

    Aviváž:
    Místo běžné aviváže můžeme použít ocet. Ten pomáhá odstranit zbytky pracího prášku, čistí pračku, desinfikuje. Někdo doporučuje ocet vinný nebo jablečný, použít lze i ten úplně obyčejný. Někomu by mohla vadit „vůně“ octa v prádle, podle mojí zkušenosti ale při schnutí prádla vyvane. Do přihrádky na aviváž ho stačí dát jen trošku.

    Na závěr jedno upozornění:
    Může se stát, že po prvním vyprání vám prádlo zešedne. To je způsobeno tím, jak mýdlo reaguje se zbytky starého prášku. Při druhém a dalším praní se ale vše vrátí k normálu. Pokud tohle nechcete riskovat, stačí prádlo předeprat v 80 ml jedlé sody. (Mně se tohle stalo jenom částečně. Protože jsem už před použitím slizu prala v ekologickém pracím prostředku a prádlo měla od zbytků starých prášků vyčištěné, nic mi nezešedlo. Zešedlo ale tričko koupené v sekáči – po dalším vyprání se ale opravdu zase vybělilo.).

    Zajímavé adresy (nejenom o praní):

    http://www.emimino.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2402
    http://www.greenpeace.cz/onas/tipy/tip7.html
    http://www.greenpeace.cz/onas/tipy/tip3.html
    http://www.greenpeace.cz/onas/tipy/tip4.html
    http://www.dtest.cz/index.php?action=2&pclanky=3&pclanekid=131&pkategorieid=28
    http://www.csdpa.cz/letakCZ.htm

    Vřelé díky za spolupráci na článku patří Petře :)).

  • Napsal/a: Vandula

    Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (643 vyjádření)

    • Anonymní

      Ahoj,
      tak já sliz používám stále a kvůli tomu zanášení jsem zvolila sliz + nějaký eko gel.
      Dávám odměrku slizu + Ecover (30-50ml) nebo Ulrich (10-20mů) na dávku prádla.
      Po několika měsících dobrý.
      Přidala jsem víc octa na máchání (50ml a víc) a poměr slizu jsem pozměnila 175g mýdla (kostka nebo odměřím Vladěnky) a 100g práškové sody.
      I přes nebalhé zkušenosti na druhé pračce hlásím tento pokorný návrat, protože na chem. gely jsem si už nedokázala zvyknout.
      Co ostatní, holky, vydržely jste?
      Olaf

    • Anonymní

      Přečetla jsem skoro celou diskuzi (jasně že ne najednou, ale i tak je to teda záhul 🙂 a na pračce mi stojí kybl s právě připraveným slizem… Mám tedy pár dotazů – mýdlo jsem s vodou promíchala taky mixerem, teda těma vidlicema, ne tim „sekáčkem“ – nebyla sem si jistá, co z toho myslíte. No ale jak sem dolila rozpuštěnou sodu a horkou vodu tak se mi stejně to rozpuštěný mýdlo shluklo do hroudek, ale možná, že se to do zítra rozpustí, a pokud to nemá vliv na kvalitu praní, tak mi to snad ani nevadí. Spíš by mě zajímalo, jestli k tomu používáte aviváž ecover a jestli ste s touhle kombinací spokojení.
      No a jelikož tato diskuze je docela stará, zajímalo by mě, jak dopadly „zakladatelky“ 🙂 Perete stále ve slizu? Jak jste spokojené? Díky, pradlenka 🙂

    • Anonymní

      Nejlépe voní marseiské mýdlo!!!!

    • Ahoj holky, poradíte mi, které mýdlo nejvíce voní pro výrobu mýdlového slizu? Manžel si docela zakládá na voňavém prádle. Zkoušela jsem Lanzu (příjemná vůně, ale ještě to není ono) Omino zelené nám vůbec nevonělo. Možná zkusím na půl Omino žluté a Lanzu. Díky za radu.

    • Anonymní

      ve slizu peru 3 roky, pračku mi to nezničilo – mám normální bubnovou s předním plněním.

      Vždy jednou za půl roku nechám proběhnout s hadrou cyklus na 90oC a do toho naliju 1 litr octa. Tak to dělávala s tatramatkou moje maminka, tak to dělám já i s boschkou. Prolbém neměla ani ona a nemám zatím ani já.

      Mmch – ona nám taky prala v mýdle, když jsme byli mimina…

      Praní se slizem střídám – ještě mám gel ulrich, mýdlové ořechy a na manželovo košile holt persil s optickýma zjasňovačema (ale jiné prádlo v tom neperu, než jeho „pracovní“). Takže ani střídání se slizem není problém.

      Maky

    • Anonymní

      No nevim… popravde… i kdyz tady ctu babske rady jak vam to pekne funguje… ono aby to nebylo jen zdani…

      Jsem spokojeny s tim ze chytnu flasku gelu, naliju do pracky a hotovo… rychlovka a zadna hruza. nekde neco skladovat… no nevim to mi za tech par korun nestoji. O prirodu se staram jinym zpusobem, ve meste moc nema cenu resit prasek..

      Pouzivam takovy ten co je reklama ze se ruznebarevne veci nezaperou, nevim co to bylo, a pere to uplne supr, dokonce davam cervene s bilim a nic… pritom voda z pracky cervena je.

      Tohle ta sranda umi taky?

    • Anonymní

      Napsala jsem špatně tu webovou stránku. Správná adresa je http://www.palma.sk

      Eva

    • Anonymní

      Olaf,
      díky moc. Jen by mne ještě zajímalo, proč se tam dává ta soda. Koupila jsem ji v drogerii, snad je to ona.
      Je na ní černý kříž, který označuje, že se jedná o dráždivý přípravek.
      Taky by mne zajímalo, zda mohu při praní použít sůl na skvrny a žlučové mýdlo současně. Dostala jsem totiž od ségry nějaké oblečení na malou po jejích dětech. Má 4 děti, tak jsou na něčem fleky. Ráda bych je zkusila odstranit.
      Taky jsem viděla na http://www.palma.cz, že se na Slovensku vyrábí mýdlové vločky (TIMY vločky) určené pro praní pro děti. K nám se ale nejspíš nedováží, protože jsem to nikde nenašla. Neznám tudíž ani jejich cenu.
      Zatím díky
      Eva

    • Anonymní

      Tak je to na prvních stránkách toho emimina (eko domácnost v oddělení stejné názory) a já jsem to pak dávala zhruba uprostřed. Funguje to, ale klasická aviváž to není. je to příjemná jemná vůně a když používáš neparfémovanou věc na praní případně sliz z nějakého jemného mýdla, tak to voní opravdu příjemně. Některé maminky říkají, že to po uschnutí není cítit, já to cítím, ale je fakt, že mám neparfémované mýdlo na praní.
      Hodně štěstí při výrobě
      Olaf

    • Anonymní

      Ahoj, no nevím už, ale já jsem dávala tento tip na emimino. Jeden díl sody (pokud použiješ kalcinovanou – práškovou tak čtvrtinu dávky) rozpustíš v jedno dílu vody (nutno rozpustit dokonale jinak dojde potom k chem. reakci) po rozpuštění přidáš jeden díl octa, prostřepeš a pak přidáš pár kapek esenciálního oleje. Já dávm levanduli.
      Snad je to srozumitelné.
      Olaf

    • Anonymní

      Olaf,
      prosím Tě napiš mi www stránky, kde jsi našla tu ekologickou aviváž. Ráda bych se na ně podívala, ale nemohu je najít.
      Díky. Eva

    • Anonymní

      Mýdlo s obsahem 73% mýdla:
      mýdlo Kamzík a Jádrové mýdlo obyčejné od slovenské firmy Palma. Jsou určené i pro praní v pračkách a nezatěžují odpadní vody.
      Kokosové mýdlo od této firmy obsahuje jen kolem 30% mýdla.
      Až budu zkoušet vyrábět sliz, tak to zkusím právě z Kamzíka a Jádrového mýdla.
      Eva

    • Anonymní

      Olaf, ty diskuze mám v záložkách, ale nějak teď nezbývá čas. Studuji (začíná zkouškové), pracuji, vyhledávám věci na mimčo, protože termín se blíží a já brzo najedu na mateřskou dovolenou a chtěla bych mít alespoň pár věcí pohromadě. Na tohle tak nějak nezbývá čas.. Pro mimi nic moc ještě nemám a už začínám být trošku nervózní, protože jsme si ještě ani neujasnili, kde vlastně bude mít náš koblížek místečko. 🙁

    • Anonymní

      chci se zeptat jestli je ten sliz opravdu učinny.a jestli to nezničí tu pračku.děkuji za odpoveď.

    • Já mám také pocit, že jsem se minula stoletím. Na dvoře Rudolfa II. bych se uplatnila. Spoustu info.ohledně eko domácnosti najdeš na e-miminu. Tam také maminky řeší problémy ohledně slizu. Chce to prostě pročítat, zkoušet a uvidíš – jestli jen sliz, nebo střídat, nebo něco jiného.

    • Anonymní

      Je možné, že prádla bylo víc, pravda je, že to byly spíše větší věci a to se i celkově hůř máchá. Takže jsem to dál neřešila, ale přiklonila bych se na to špatně vymáchané. Jenom jsem to přemáchla a bylo to pryč 🙂 Aviváž nepoužívám už dlouho, takže ta to určitě nebyla. Budu si to pamatovat a v případě potřeby vyhodnotím, pokud dojde k chybě znovu. Z jednoho praní nelze odvozovat ze statistického hlediska žádné závěry 😀
      S vůní to radši také nepřeháním, takže by se mi také asi nejvíce zamlouval ten Ulrich v kombinaci se slizem.

      K té alchymii, já si také někdy přijdu jak správná kutilka! Manžel říká, že vypadám jak „vařič perníku“, když tak pobíhám po bytě tu se struhadlem, tu s mixérem a váhou a nakonec z toho je jeden kyblík :-))) Povídal, že jsem si do stavby domu měla nechat zaprojektovat „spešl perníkářskou místnost“, ale prej jestli se k nám bude stahovat taková sebranka co perňas kupuje, tak doufá, že si to alespoň nechám řádně zaplatit.. 😀

      Sluníčková

    • Tak ten Ulrich je taky opravdu dobrý. Mě vyhovoval, že nebyl parfémovaný, což se u Ecoveru gelu říct nedalo. Mě ta vůně připadala silná i mimo těhotenství – a ty řeči chlapa byly fakt na zabití. Naopak ta aviváž Ecover byla velmi příjemná, ale přebíjel to ten gel.
      Ty zbytky – no a co když je to inkrustace z prádla, která se podobně objevuje když perete v Missivě (prádlo se nějakou dobu čistí) dělá to i DonGemini. A nebo mě teď napadlo není to špatně vymáchaná soda? Podobně to dělá komerce když se špatně vymáchá.
      A nebo – to je můj případ dost často – ta přeplněná pračka a špatné máchání. Proto peru zhruba tak 3/4 bubnu prádla. Zjistila jsem, že se to líp máchá.
      I praní ve slizu je alchymie – někdy jsem si připadala jako Čáryfuk.(někdy tak i vypadala :))), to když jsem něco zkazila a seděla nad tím škopkem a čekalo mě druhé prací kolo).
      Musíte paní Sluníčková vytrvat a netrapte se když něco nevýjde.

    • Missiva pere moc dobře, peru v ní již 11 let a neměnila bych,ale je to alchymie. První výsledky se dostaví asi po vyprání prádla 3 x v missivě, musíse odstranit nánosy komerce a potom je to Ok.

    • Maminko Sluníčková :-), vezmu to odzadu. Já nakonec zaparkovala u Ulricha, zdá se mi velmi dobrý a cenově dostupný. Navíc je bezvonný a to mi moc vyhovuje. Vůně se prodávají zvlášť, takže pokud má někdo zájem, může si je do praní přidat.
      S Ecoverem se mi občas stalo, že na tmavém prádle zůstaly zbytky (to při sypkém prášku a je dost možné, že jsem přeplnila pračku), tekutý mi vyhovoval víc, ale zase se mi znelíbila vůně (v těhotenství ;-)). Sodasanu jsem měla pouze jeden vzorek, takže nemůžu referovat. Missiva mě neuchvátila.

      Ty zbytky na prádle – nemohla to náhodou být aviváž? Další možnost je přeplněná pračka a prádlo špatně vymáchané.
      Pak se může stát, že na prádle zůstanou takové jakoby našedlé mastné cucky. To v případě, že pracího prostředku je naopak málo – a stane se to i při praní v komerci.

    • Anonymní

      Vandulo, Olaf,
      děkuji za rady. Budu to muset vykoumat. Dříve jsem dělala poměr na 2 litry vody 250/5 g Lanzy a 250/5 g krystalické sody. Zdálo se mi to ok, ale moc jsem toho nedávala. Nyní jsem přešla na 10 l, 175 a 1/4 balení krystalické (tj. stále asi 250 g) a bohužel se mi na černém prádle usadily bílé zbytky (nevím jestli mýdla, nebo pracího prášku, ale myslím že to je mýdlo, protože to je i na prádle, které jsem už předtím prala ručně v lanze). Seděla jsem tu a skoro bulela (jsem těhotná :-). Vidět to bylo ale až po doschnutí prádla. Olaf, v jednom Vašem příspěvku je psáno, že když je sody málo, mýdlo se usazuje. Je mi to divné, protože máme opravdu měkkou vodu(manžel je rybičkář, takže vodu z kohoutku pravidelně měří) a sody bylo vlastně na množství mýdla více .
      Vzdát to nechci, takže dnes to vyperu znovu, zkusím trochu jiný poměr. Jsem ekzematik, ekzem mě opustil před pár lety, ale občas se vrací, neznámo po čem.. 🙁 A tak nechci mimčo v budoucnu vystavovat zbytečně chemii od malinka, takže jsem se rozhodla pro tuhle variantu. Přestože jsem nikdy netrpěla žádnou alergií na prášky je mi tenhle způsob sympatický. (Pamatuji si dobu, kdy moje mamka prala ještě ve výřivé pračce a v automatce jenom máchala, prát na 100% v automatce začala až tak před 8-10 lety. My jí přesvědčovali dlouhá léta, ať to nedělá a nahází to do automatky rovnou, ale ona si nedala říct. Dnes chápu.. 🙂
      S tím octem to cítím až poslední dobou, takže to bude tím těhotenstvím. Používala jsem ocet i po klasickém prášku a nepřišlo mi to nějak nepříjemné. Řeším to tak, že prostě když mám pocit, že prádlo už „smrdí“ tak ho vyperu. Jenom jsem chtěla znát jiný názor, jestli to třeba neperu špatně nebo tak..
      Ještě jeden dotaz. Když bych chtěla používat nějaký ekologický a šetrný prášek na praní, který by zároveň ale něco vypral (na samotnou missivu nemám dobré reference), máte s něčím zkušenosti? Četla jsem o Ulrichovi, sodasanu a Ecoveru – máte s tím někdo zkušenosti, které mi napíšete? Nemám moc času študovat spoustu diskuzí, ale možná se budu muset obětovat.. 🙁

      paní Sluníčková 🙂

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist