Levné a šetrné praní aneb Síla slizu

Rubrika: Domácnost a bydlení

Mám pro vás jeden tip na velmi levný a účinný prací prostředek. A když ho budete používat, ještě potěšíte přírodu – k té je totiž šetrný, stejně tak jako k naší pokožce…

slizJedná se o mýdlový prací prostředek, pro který se vžil název Jelení sliz, nebo zkrátka jenom Sliz. Objevil se někdy na jaře v diskuzi Ekologická domácnost na eMiminu. Zprvu jsem neměla nejmenší náladu se s něčím takovým vyrábět, hlavně možná proto, že jsem měla čerstvě koupený jiný šetrný prostředek (o němž byla řeč i na Vašich dětech).
Po několika týdnech mi to ale nedalo – poměrně nadšené reference ostatních maminek mi tak dlouho vrtaly hlavou, až jsem jednoho letního dne popadla děti a zamířila do nejbližší drogerie pro ingredience – obyčejné prací mýdlo za 10 korun a prací sodu – ta stála tuším okolo patnácti korun….A výroba mohla začít. Ač vše možná na první pohled vypadá složitě nebo pracně, opak je pravdou. Není nic jednoduššího a rychlejšího, než si tenhle sliz vyrobit. Druhý den už můžeme vesele prát.

Ale popořadě – co vlastně potřebujeme:

  • Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
    Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo – stojí do deseti korun. Hodně z nás ho ještě zná pod názvem mýdlo s jelenem – odtud také Jelení sliz. Používaly ho už naše babičky – možná ho ještě někde doma najdete. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

  • Prací sodu:
    Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

    A můžeme začít.
    Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu – zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
    Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

    Dávkování:
    250 – 500 ml podle stupně znečištění prádla. Já dávám většinou jeden plný kelímek na 6-ti kilovou pračku (tedy necelých 300 ml slizu). Některé recepty doporučují přidat ještě k hlavnímu praní trochu sody – podle tvrdosti vody. Celá várka slizu vám tedy stačí na 20 – 40 praček!

    Jak na skvrny:
    Některé skvrny sliz naprosto úspěšně odstraní (loni v létě mi například vypral dva dny zaschlou obrovskou skvrnu od višní), některým je lépe pomoci. Perfektní
    je žlučové mýdlo (k dostání zde na stránkách nebo v drogériích). Skvrnu stačí namočit, žlučovým mýdlem potřít a přidat k ostatnímu prádlu.
    K bílému prádlu se mi osvědčilo přidat trochu soli na skvrny. To je čistý perkarbonát sodný, který se při použití rozpadá na bělicí a desinfekční kyslík a na sodu. Krásně vybělí například látkové pleny. Krom praní ho lze použít i na různé čištění v domácnosti (například dobře rozpustí usazeniny v aromalampě, usazeniny z kávy a čaje v hrnečcích, vyčistí a vydesinfikuje štětku na nádobí….). K dostání taktéž zde. Nebo lze přidat trochu té již zmíněné sody.

    Aviváž:
    Místo běžné aviváže můžeme použít ocet. Ten pomáhá odstranit zbytky pracího prášku, čistí pračku, desinfikuje. Někdo doporučuje ocet vinný nebo jablečný, použít lze i ten úplně obyčejný. Někomu by mohla vadit „vůně“ octa v prádle, podle mojí zkušenosti ale při schnutí prádla vyvane. Do přihrádky na aviváž ho stačí dát jen trošku.

    Na závěr jedno upozornění:
    Může se stát, že po prvním vyprání vám prádlo zešedne. To je způsobeno tím, jak mýdlo reaguje se zbytky starého prášku. Při druhém a dalším praní se ale vše vrátí k normálu. Pokud tohle nechcete riskovat, stačí prádlo předeprat v 80 ml jedlé sody. (Mně se tohle stalo jenom částečně. Protože jsem už před použitím slizu prala v ekologickém pracím prostředku a prádlo měla od zbytků starých prášků vyčištěné, nic mi nezešedlo. Zešedlo ale tričko koupené v sekáči – po dalším vyprání se ale opravdu zase vybělilo.).

    Zajímavé adresy (nejenom o praní):

    http://www.emimino.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2402
    http://www.greenpeace.cz/onas/tipy/tip7.html
    http://www.greenpeace.cz/onas/tipy/tip3.html
    http://www.greenpeace.cz/onas/tipy/tip4.html
    http://www.dtest.cz/index.php?action=2&pclanky=3&pclanekid=131&pkategorieid=28
    http://www.csdpa.cz/letakCZ.htm

    Vřelé díky za spolupráci na článku patří Petře :)).

  • Napsal/a: Vandula

    Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (643 vyjádření)

    • Virenka

      Lenko, to je moc zajímavý tip, ale vzhledem k tomu, že ve slizu peru bezmála rok a nic se v pračce neusazuje, nepoužívám nic. Ani jsem zatím pračku nepropírala octem, jen asi do každé 5.pračky dávám jako aviváž trošku octa, což by asi proti usazeninám nepomohlo…

    • Anonymní

      Ahoj, tak už před časem jsem si přelouskala celou tuto diskuzi, což trvalo dlouho, ale alespoň jsem o něco chytřejší. Ve slizu peru na střídačku s Ulrichem, i pracímy ořechy (neperou příliš), a jednou jsem si pozorněji přečetla složení na ulrichu, byla tam proti usazování v pračkách kyselina mléčná, pravotočivá. Měla jsem doma z krámu obyčejný bílý jogurt, a na obale bylo uvedeno, že obsahuje pravotočivou kyselinu mléčnou. Tedy při dalším praní ve slizu jsem zkusila lžičku jogurtu přidat do praní a ejhle, nikde se nic neusazuje. Źe by to pomáhalo? Nezkoušíte náhodou některá z vás podobný postup, kdyby ano, zajímalo by mě s jakým úspěchem, já prozatím u jogurtu zůstanu. 🙂
      Lenka

    • Anonymní

      Na pach od potu bych zkusila před praním natřít žlučovým mýdlem a nechat chvíli působit.
      Olaf

    • Nevíte prosím někdo, jak na pach od potu, který malinko zůstává na prádle v podpaží? Díky

    • Danniella

      Zdravím, levandulovému oleji se také říká české nebo evropské tea tree. Odpuzuje hmyz, takže i klíšťata, ale spíš při aplikaci přímo na ohrožená místa na těle. Myslím si, že jako přídavek do praní to nebude stačit. Možná proti molům, ale proti klíšťatům asi ne.

    • Virenka

      Pradlenko, na to asi rada moc nebude. Potíž je v tom, že komerční prášky používají optické zjasňovače k „bělejšímu“ bílému prádlu, což ani v ekoprostředcích, ani ve slizu není. Prádlo je pouze přirozeně čisté, což většinou zářivá sněhobílá po nějaké době praní opravdu není. Přesto, prádlo zaprané nemám, jen vysloveně nesvítí, používám občas sůl na skvrny, častěji tekutý Vanish, který kůži mých dětí nevadí. Ve slizu peru téměř rok a rozhodně není prádlo šedé, ani mi nepáchne.

    • Anonymní

      Reaguji na jeden starší příspěvek a ptám se – levandulový olej přidaný do praní odpuzuje klíšťata?

      Teď už snad to byl opravdu poslední dotaz.

      Díky moc, Pradlenka

    • Anonymní

      Dobré dopoledne ještě jednou,

      vloni zde vycházel kalendář ekologických rad, nemohu to tu zde nikde najít. Byl tam mj. návod na domácí saponát na nádobí, snad také z jelena, ale nevím poměry. Máte někdo návod na výrobu? A případné zkušenosti – opravdu to nahradí Jar? S obyčejným jarem jsem spokojená, levnější jsou nekvalitní a neumyjí tak dobře, ale kdyby domácí saponát byl stejně dobrý a levnější, možná bych to zkusila. prosím o zkušenosti.

      Díky, Pradlenka

    • Anonymní

      Dobré dopoledne,

      přidávám jen svou zkušenost s praním v Jelením slizu. Nastrouhám 1 mýdlo do kyblíku (kupuji to obyčejné tmavší levné za cca 7 Kč, zaleju horkou vodou (uvařím v konvici 2x plnou dvoulitrovou, tj. 1 mýdlo a 4 litry). Stále míchám vařečkou, dobře se rozpouští, pak přisypu trochu krystalické sody, stále míchám, pak nechávám vychladnout, občas ještě zamíchám. Když se mi zdá směs dostatečně homogenní, postavím kyblík do koupelny a jdu od toho, vychladne to, ztuhne, zesvětlá do smetanového odstínu, a už jen dávám k praní do bubnu. Kyblík epřikrývám. Sliz se mi nekazí. Na barevné prádlo zcela ok, na bílé je to občas trochu horší. Horší skvrny to nevypere, to se musí ručně nebo pomoci něčím na skvrny. Dávám 2 – 3 kelímky do bubnu podle množství prádla. Občas přisypu „Sůl na skvrny“, takový ten malý sáček.
      Takže výroba slizu ok, problémy s konzistencí ani kazivostí nejsou.
      jako aviváž leju obyčejný ocet s několika kapkami aromaoleje.

      Může mi však někdo poradit, jak na prádlo bílé, aby bylo i ve slizu OPRAVDU bílé? Nechci se vrátit k normálním pracím prostředkům. Občas přilívám Savo, ale pomáhá jak kdy.

      Nemám sílu číst celou diskusi, pročetla jsem část, tak jen prosím o nové reakce.

      Děkuji, Pradlenka :o)

    • Anonymní

      Anno, možná, že je to ten ocet… Můj nejmladší se jeden čas osypával a já jsem zjistila, že je to octem v posledním máchání. Pomohlo po „octové“ lázni ještě jednou či dvakrát vymáchat a nebo ocet nepoužívat vůbec (aspoň na jeho prádlo).
      Zkuste toto a když to nepomůže změňte mýdlo – prostě zkoušet.

      Anonymní pokud prádlo smrdí – jestli to jde, zkuste vyprat na nejvyšší možnou teplotu, kterou to prádlo snese. Potom žehlit…
      Dcerce teď takto zasmrádly kalhoty (v pase jsou na gumu co se zapíná na knoflíky a smrdí to v těch místech, kde je ta látka nejvíc nařasená). Zkusila jsem to vyprat na 60 a zítra uvidím.
      Nic jiného mě nenapadá. Snad ještě – změnila jste mýdlo?

      Anonymní, pochlubte se s „další evolucí“ jestli se to povede, aby se to dalo aplikovat rozstřikovací lahví.
      Olaf

    • Anonymní

      Zdravím všechny, sliz zkoušíme poprvé, zatím trochu s rozpaky, ale ještě nám chybí žlučové mýdlo a sůl, tak potom uvidíme. Chuť do experimentování je stále 🙂
      Chci se však zeptat, nemá-li některá maminka zkušenost s alergickou reakcí na sliz. Je to asi divné, protože se to všude doporučuje jako to nejšetrnější pro alergiky, nicméně náš synek, 6 měsíců, se po obléknutí prvního kousku vypraného ve slizu osypal. Sliz máme z Lanzy, krystalické sody a ještě dávám vinný ocet. Snad může dělat problém Lanza nebo vinný ocet?

      Děkuji 🙂
      Anna

    • Anonymní

      Nedá mi to, ale musím se zeptat, po půlroce praní ve slizu mi začalo prádlo smrdět jako bych ho nechala týden stát bez pověšení :-((( ale nebylo to tak, bylo hned usušené na vzduchu …tak jsem z toho špatná, ten smrad nejde odstranit ani práškem..ani aviváží..nemáte někdo radu, jak prát ve slizu, aniž by prádlo SMRDĚLO? Předem moc děkuju, prosím, kdyby to šlo, napište mi odpověd do mailu mitol@centrum.cz

    • Anonymní

      Jako další využití jsem si namíchal upravenou směs na čištění všeho možného – mirovlny, sporáku, kuch.linky, podlahy atd. Lehce upravený recept : trochu méně mýdla, více sody a vody, vznikne bělavá tekutina s konzistencí řidší omáčky, takže se to dá vylévat z lahve. Jako další evoluci chci vyzkoušet konzistenci,která by prošla rozstřikovačem na čištění povrchu lednice,myčky, pračky atd.

    • Anonymní

      Také dávám víko, zacvakávám úplně, nikdy mi nezměnil barvu, zápach, nezplesnivěl. Sliz má po 1.rozmíchání přes noc odpočívat, prakticky vždycky mi ještě výrazně ztuhne. Před prvním používáním mixuju znova, a potom před každým odebráním ještě míchám, i přiklopený pokaždé trochu přituhne. Přesto se mi nikdy nestalo, že bych měla v prádle kusy (peru běžný cyklus na 40). Mám pocit, že to může spíš souviset s tolik diskutovanou tvrdostí vody, která brání dobrému rozpouštění pracích prostředků. U nás je voda velmi měkká…
      Virenka

    • Jarmuschka
      Jarmuschka

      Já mám kyblík s víkem. Sice to nezacvaknu zcela, ale víko na kyblík dám a přichytím to aspoň trošku.
      Problém nemám.

    • Anonymní

      ahoj, tentokrát jsem sliz při výrobě také rozmixovala a vytvořil se náááádhernej gel 🙂 kterej ale do druhého dne ztvrdnul 🙁 teď s tim peru první pračku na 40 a vypadá to, že po vyprání budu zase vytahovat nerozpuštěný kusy…tak mě napadlo, že kdybych to po výrobě hned v tom kybliku uzavřela, že by to možná neztvrdlo, ale zase nevim, jestli by se tim nějak nenarušil ten „proces“, kvuli kterýmu se to nechává odstát do druhého dne…chemici aspol., poraďte 🙂 díky

    • Jarmuschka
      Jarmuschka

      Sliz dělám stále a pořád z Lanzy. Někdy je tužší, někdy tekutější. Nejlepší výsledky jsem pozorovala s bílým prádlem na 60°C, ale peru v tom běžně na na 30°C.
      Zpočátku jsem popisovaný problém měla se sportovním funkčním prádlem (moira a podobně), ale už ne.
      Teď testuju (nejen) prací prostředky Dedra, zejména prací tablety. Zatím spokojenost. Tchyně je taky spokojená.
      Teď jen, jestli je to to pravé ořechové.

    • Z bílého jelena je sliz strašně tuhý, špatně se rozpouští v pračce – řešila jsem to ředěním, jak radí Olaf a funguje to. Šlehač používám taky, taky to pomáhá. Jojo, je to alchymie, ale stojí to za to!

    • Anonymní

      Já nevím jestli je tam psáno Ecover delicate. No ten obyčejný na normální prádlo. A nebo zkuste toho Ulricha, připadá mi, že pere líp a je cenově přijatelnější než ostatní-ale to je jen můj názor. Nevoní, ale je možno přikoupit vonící přísadu.
      Pak jsem si vzpomněla, že ještě je Don Gemini. Mají svoje stránky. Uvádí své výrobky jako šetrné k přírodě, ale nedokážu posoudit. Cenově přijatelný, ale po čase jsem se vrátila ke kombinaci slizu s něčím.
      Při výrobě slizu – máte dostatečně rozpuštěné mýdlo?(já ho po rozpuštění mnohdy ještě rozšlehám šlehačem až mám takovou jemně napěněnou a našlehanou konzistenci) a totéž udělám po smíchání se sodou a po utvoření slizu. Pak se tam netvoří ta voda.
      Zkuste vyměnit mýdlo. Už jsem mnohokrát psala, že jsem zkoušela co se dá, než jsem našla „to svoje“. Nakonec používám úplně obyčejného jelena – ten nahnědlý.
      Hodně štěstí
      Olaf

    • Anonymní

      z lanzy, příště se chystám na jelena 🙂 hrudek tam mám docela dost a velký, při 60 se rozpustí, ale jinak ne. myslíte ten ecover delicate? je dobrý? já mám taky ekzém….asi ho zkusim….

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist