O mravenečkovi

Rubrika: Pohádky

Bylo nebylo, hluboko v lese, pod velikým smrkem si postavili mravenci veliké mraveniště. Mraveniště to bylo veliké, mělo spoustu chodeb a chodbiček, pokojíčků a komůrek a všude se to hemžilo mravenci. Všichni mravenečci byli velmi pracovití, ani na chvilku se nezastavili, neustálé nosili do mraveniště větvičky, jehličí a něco dobrého k snědku, přenášeli mravenčí vajíčka, hlídali mraveniště, pořád na něm něco opravovali.

A právě v tomto mraveništi bydlel jeden hloubavý mraveneček a protože ze všeho nejraději měl borůvkovou šťávu, říkali mu Borůvka. Borůvka často večer v komůrce hloubal a přemýšlel, jak je mu v mraveništi s ostatními těsno, jak by se mu hezky žilo, když by se nemusel o jídlo dělit s ostatními a pracoval by jen, když by se mu chtělo. Až si jednou večer řekl: „Takový velký mravenec jako já přeci nikoho nepotřebuje!“ Večer si sbalil věci do ranečku a ráno se vydal na cestu hledat nový domov.

Celý den mraveneček Borůvka chodil lesem a hledal místečko, kde by si postavil mraveniště, už byl z toho celý uchozený, bylo už pozdě odpoledne, pampelišky začaly už pomalu zavírat květy, když tu objevil opravdu krásné místo pod stromem. Nu, bylo už na čase, celý den jen hledal a hledal a byl celý uchozený a hladový a k večeru se mu i trošku začalo stýskat po ostatních z mraveniště.

Druhý den Borůvka začal snášet jehličí a větvičky na hromádku, chtěl si postavit krásné mraveniště, pracoval pilně celý den a ani na chvilenku se nezastavil. Večer si vzpomněl na své kamarády z mraveniště, kteří zrovna asi večeří borůvkovou šťávu a hladový usnul.

Borůvka byl stále hladový, v mraveništi nebyl zvyklý starat se o jídlo, přinášeli ho jeho kamarádi, proto to neuměl. Teprve teď, když byl na všechno sám, zjistil, co všechno pro něj jeho kamarádi z mraveniště dělali. A tak to šlo i další dny, hromádka jehličí se zvětšovala, už začala vypadat jako mraveniště, přesně tak veliké pro jednoho mravenečka.

Konečně se mu tedy podařilo mraveniště dokončit a večer uléhal Borůvka do vlastnoručně postaveného mraveniště. Mraveneček byl ke konci dne trošku pyšný, ale také hodně unavený, hladový a bylo moc mu líto, že nemůže být s ostatními. Mraveneček začal přemýšlet, proč vlastně mraveniště plné kamarádů opouštěl.

Druhý den ráno mraveneček radostně vyskočil ze svého nového mraveniště a vrátil se domů. Večer, před usnutím, vyprávěl ostatním mravenečkům o tom, jaké krásné mraveniště umí postavit, ale byl moc rád, že už je zase doma se svými kamarády.

Napsal/a: jaholka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak dětem připravit pohodový nástup do školky

Už to mají za pár, bojíte se, jak to bude probíhat? Rádi byste jim první dny ve školce co

Čtu dál →

Tip na výlet: Park Mirakulum

Deset hektarů zábavy pro děti i dospělé. To je něco! Navštívili jsme park Mirakulum, který najdete na trase mezi

Čtu dál →

[Soutěž] Kryštůfek, Pú a balonek

Přijměte další pozvání ke společnému listování knižními novinkami. Tentokrát si s nejmenšími „čtenáři“ zahrajete na schovávanou se zvířátky 😉

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist