SD: Jak jste sportovali a diskutovali?

Rubrika: Volnočasové aktivity

Po delší době VD zařadily do svého programu i sponzorované diskuze, jak vás ostatně informovala i Petra v článku s pravidly. I když diskutovat na téma Sport a já můžete stále, je na čase diskuzi vyhodnotit…

Protože šlo o diskuzi, není špatné poznatky shrnout. A článek je k tomu jako stvořený…
Některé vaše názory či připomínky k tématu jógy byly natolik zajímavé, že jsem oslovila i odborníka na slovo vzatého. A i když není jednoduché se k tématu jógy vyjádřit se na podkladě několika otázek, pan Ing. Jan Knaisl z Českého svazu mi některé otázky, sestavené z vašich komentářů, přece jen zodpověděl.

Téma: Sport a já

Sport je stále se zmiňující tématika. Děti poslední dobou vysedávají před televizí či počítači a běhání venku s kamarády se snad i stává určitou zvláštností. Rodiče by tu měli jít příkladem.

A jak jste na tom vy doma?

Z celkové odezvy diskuze se dá konstatovat, že uživatelé VD jsou sportovně založení. To je velmi potěšující! Někteří byli už jako děti vedeni ke sportu. Zde bych jako příklad jmenovala Marinadu, která se jeví v mládí jako skutečný nadšenec! Jen kdyby asi nebyly teď ty následky, bohužel… I Zava byla sportovec v dětství, že by snad budoucí tanečnice? JarkaPL navštěvovala sportovní školu, pak přišly problémy v dospělosti, nějaká ta kila navíc. A nyní – vůle zvítězila a také jóga, kterou chválí.

Většina z vás cvičí alespoň doma, nebo dochází na kroužky. Marinada na aerobic, byť se staršími ženami (alespoň tam může být trochu legrace), nebo Lussy, která doma cvičí i s dcerou – tohle je bezvadný příklad toho, co děti vidí doma, pak i dělají.

Milísek81 vidí sport nejen v tom, že s dětmi cvičí a chodí do Sokola, ale vlastně i to, že okolo nich neustále poskakuje – tak to známe asi všichni a musíme uznat, že i to je pohyb jak dělaný:-)

Velký dík patří také všem, kteří se nestyděli a napsali o svých snech či skutečnostech. Tak třeba Romy se zmínila, že naopak s mateřstvím začala přibírat a cvičení se už moc nevěnuje. Důvod je jednoduchý – lenost.
Ale přiznejme si to všechny – skutečně jsme nebyly nikdy líné?

Téma: Jóga a my

Zmínila jsem tu vůli. Ta je u sportu obecně asi velice důležitá. Přinutit se a nenechat se zlomit. Vlastně jde o životní styl. Tím může být vlastně i jóga jako taková. Józe se věnuje dost z vás a někteří o ní uvažujete.

A právě jógy se týkaly otázky, které jsem sestavila z vašich komentářů, a které jsem položila odborníkovi z Českého svazu jógy, panu Ing. Janu Knaislovi, kterému tímto patří velký dík. 

Co bylo zajímavé a týkalo se tématiky jógy, byl fakt, že i některé děti již hodiny jógy navštěvují, nebo se na to v nadcházejícím školním roce chystají. Jak je jasné, jóga je uklidňující, a vlastně i uzdravující. Velmi překvapující je naopak fakt, že hodiny jógy jsou poskytovány třeba i ve školkách. Zdá se tedy, že i školky se již aktivně zapojují a snaží se nadchnout pro něco zajímavého rodiče s jejich dětmi. Neutrnuly tedy na hranici nějakého klasického tělocviku. Jak to ale s dětmi a jógou je?

VD: Je jóga vhodná i pro malé děti, resp. od kolika let byste doporučil cvičit jógu? A má pro malé děti cvičení jógy nějaký význam?
Ing. Jan Knaisl
: Jóga je především o tom poznat sám sebe, smysl života, smysl vlastní existence. Malé děti se nejprve učí poznávat svět kolem sebe a poznat se dovnitř obvykle přichází mnohem později. Zkuste si na Vaši otázku odpovědět sama.
Jinak v Indii se u dětí s jógou začíná kolem 12 let a zcela jiným způsobem než u nás. Proč je to u nás jiné, by bylo na delší vysvětlení.

Marinada se ptala na zajímavou věc. Někteří z nás jsou kliďasové, nic je nerozhodí. Jiní jsou výbušní a třeba i agresivnější povahy. I tuto otázku jsem panu Knaislovi položila.

VD: Co se jógy týká, tak by mě zajímalo, jestli se hodí pro všechny lidi? Vím, že bouřliváci se jógou hodně zklidní, ale co lidi, kteří jsou klidní od přírody?
Ing. Jan Knaisl
: Jóga je především pro ty, kteří mají o jógu skutečný zájem. Nezáleží na tom, zda jsou to bouřliváci nebo lidé od přírody klidní. Protože jóga vyžaduje vytrvalost a ochotu naučit se něco nového, myslím si, že bouřliváci to budou mít v józe trochu obtížnější než ti klidnější.
Jóga je tu pro všechny a všem může prospět, mezi námi si nevybírá.

Další zajímavé komentáře se týkaly jógy a jejího efektu. Myslíte si, že cvičením jógy zhubnete za pár týdnů? Nebo hledáte za jógou jiný efekt? Jak to je?

VD: Jak často je nutné cvičit, aby byl efekt cvičení znát?
Ing. Jan Knaisl
: Jógu nelze dělat pro efekt. Kdo po nějakém viditelném efektu touží, ať si najde něco jiného. Posilovnu, fitness a podobně. Pokud vám má jóga prospět, je třeba ji dělat pravidelně a dlouhodobě. Asi jsem vás svou odpovědí zklamal. Pokud jsem vás ale neodradil, zkuste se do jógy pustit, možná, že pro vás skutečně je, jen máte zatím o ní jen málo informací.

Sport se v určité míře doporučuje i nemocným lidem, samozřejmě se zohledněním dané choroby. Ale jak je to konkrétně u jógy?

VD: Je jóga vhodná i pro nemocné lidi, resp. komu byste ji doporučil a komu ne?
Ing. Jan Knaisl: Pokud dostanete virózu, chřipku, stane se vám nějaký úraz apod., jděte k lékaři, jóga vám nepomůže. Pokud spíš cítíte, že něco není s vaším životem v pořádku, jóga může pomoci. Co je vlastně nemoc? Není to jen nepřítomnost zdraví?

Jógu bych hlavně doporučil lidem střední a starší generace. Lidem, kteří jsou sami se sebou nespokojení, cítí, že jim něco chybí.
Jóga je tady téměř pro každého, ale skutečnou jógu pozná jen málokdo.

Takže všem, kteří se sportu věnují, byť jen malou část ze svého dne, patří poděkování, protože tím dávají příklad i svým dětem. A těm, kteří se na to teprve chystají, budeme v redakci VD držet palečky.

Velký dík patří sponzorovi této diskuzi, kterým bylo nakladatelství Metafora. Tři z vás mohly za komentáře získat velmi zajímavou knihu Sport a jóga západní mystičky Elisabeth Haichové. Kniha Sport a jóga obsahuje podrobný rozpis cvičení na jedenadvacet týdnů s ilustračními fotografiemi jednotlivých ásán. Každému zájemci podá snadný a v praxi vyzkoušený návod k dosažení dokonalého souladu.

metafora_baner_sport_a_ja

A výherci jsou:

… a víte co, ještě chvíli překvapení. Podívejte se raději do vyhodnocených soutěží.

Vylosovaným blahopřejeme, děkujeme za komentáře – v diskuzi můžete samozřejmě pokračovat, je stále otevřená vaším názorům.

A budeme se těšit zase příště🙂


Děkuji také zástupci Českého svazu jógy, o.s., panu Ing. Janu Knaislovi. Svaz pořádá již více než 20 let akreditované školení pro cvičitele jógy u nás.  „Začali jsme s ním jako první v České republice a v současné době máme pravděpodobně nejvíce studentů jógy ze všech subjektů, které podobná školení pořádají.  Na kurzu učím spolu s manželkou a o józe také vydáváme knihy, natočili jsme DVD, CD a podobně“.
Obecné informace o józe, včetně objasnění všech směrů klasické jógy, podá např. titul: Ivana a Jan Knaislovi – Unijóga. Můžete se podívat i na webové stránky Českého svazu jógy.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Oslaďte si život s přírodními sladidly

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o svoje zdraví a záleží mu na tom, co jí, už určitě na

Čtu dál →

Tipy na dárek pro děti i maminky

Čas Vánoc se blíží přímo mílovými kroky a vy si možná začínáte lámat hlavu nad tím, co nadělit novopečené

Čtu dál →

Jak si udržet dobrou náladu v předvánočním shonu

Vánoce jsou za rohem, z televize, novin, rádia i obchodů se na nás valí zprávy o tom, že bychom se

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Ivča a Domča

  No, jo, jenže z mého pohledu je to zábavnější, ta turistika:-)Okolo je spousta věcí, zajímavostí, nějak to „ubývá“, u jógy je to asi hodně o soustředění…Ale tím něříkám, že je jóga špatná, spíš obdivuju ty, co na to mají trpělivost:-)

 • Petra Vymětalová

  Marinado, pro jistotu jen musím upřesnit, že výherci byli vylosovaní (každý komentář měl přidělené číslo a Anička 3 čísla od 1 do 62 vybrala, samozřejmě aniž by věděla, co ke komu patří). Ale taky jsem byla ráda, když to vyšlo na tvorenicko, to zase jo 🙂

  Ivčo, já myslím, že turistika je taky o trpělivosti a vytrvalosti, ne? Než člověk kolikrát dojde k cíli…

 • Ivča a Domča

  Výhercům gratuluju! Já bych teda na jógu asi neměla trpělivost:-)Nemám tu vytrvalost a vůli jak je uvedeno v jedné z odpovědí…Takže zůstanu u té turistiky:-)

 • Marinada

  Výhercům moc blahopřeji a přeji vám, ať se doma na knížku nepráší :-D. Měla jsem tajného favorita na výhru – tvorenicko, a vyšlo to 🙂
  Rozhovor s panem Knaislem je moc zajímavý. A je pravda, že jako dítěti by mi joga asi přišla nudná, zato teď mě láká rok od roku víc. Ale zase třeba si umím představit, jak by dcera byla šťastná, kdyby místo těláku měli ve škole jogu…ale jiní zase potřebují vylítat, je to těžké…

 • Petra Vymětalová

  Źvláštní, čekala bych, že v Indii budou „jógovat“ ještě menší děti než u nás a ono je to přesně obráceně…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist