Účel světí prostředky i při výchově dětí

Rubrika: Výchovné tipy

Suzanne Evansová vládne své rodině jako Machiavelliho Vladař. Chcete se dozvědět více o jejím manifestu mocenského rodičovství „Machiavelli pro mámy“?

Bývalá právnička a matka čtyř dětí v něm na názorných příkladech ze svého rodinného života popisuje netradiční způsob výchovy inspirovaný dílem italského politika a filozofa Niccola Machiavelliho.

„Účel světí prostředky“ a „je lepší být obáván nežli milován“ jsou slavné myšlenky Niccola Machiavelliho. Právě u něj hledala pomoc a inspiraci autorka knihy „Machiavelli pro mámy“ Suzanne Evansová. Matka čtyř dětí, z nichž jedno trpí Downovým syndromem, se začetla do jeho spisu Vladař během rodinné krize a záhy zjistila, že i v životě moderní manželky a matky mají metody tohoto geniálního stratéga z doby renesance své přednosti.

Díky Machiavelliho radám jsem najednou viděla svůj vztah s dětmi v novém a dynamickém světle. Místo toho abych se zřekla své rodičovské moci, získala jsem ji zpátky. Místo každodenního boje o přežití jsem převzala vládu nad svým životem. Přestala jsem prosit svoje děti, aby byly zdvořilé, uctivé, slušné a vlídné, aby začaly poslouchat a aby přestaly malovat po stěnách mou rtěnkou. Začala jsem to od nich důsledně vyžadovat,
píše Evansová ve svém autobiografickém manifestu mocenského rodičovství.

Dobrý vládce vymezí hranice, nejdůležitějším základem každé rodiny jsou rozumná pravidla a pevná kázeň či vybírejte si bitvy, do nichž se pustíte, tak zní některá pravidla, jimiž se Suzanne Evansová řídí při výchově svých dětí. V knize Machiavelli pro mámy na názorných příkladech přibližuje jejich uplatnění v každodenním rodinném životě.

V kapitole o stanovení pravidel a udržování kázně Suzanne Evansová například popisuje, jak řešila útěky mimo dům u své dcery Katie, která trpí Downovým syndromem. Katie neustále utíkala, přestože Suzanne stanovila pravidlo, že nesmí vycházet z domu bez doprovodu mámy nebo táty. Nefungovala domluva, nefungovalo ani naplácání na zadek. Pravidlo začalo fungovat, až když si Katie jeho porušení pevně spojila s trestem – půl hodiny o samotě v pokoji. K řešení problému Evansovou přivedl Machiavelli svoji poučkou „zákony budou dodržovány jen tehdy, pokud budou pochopeny“.

Mějte na paměti, že machiavelistický přístup k výchově dětí spočívá v uplatnění moci, autority, kázně a respektu. Důležitou úlohu hrají příčiny a důsledky – a do toho všeho je přimíchána pořádná dávka strachu,“
upozorňuje Evansová.

Ukázka z knihy Machiavelii pro mámy

Když jsem o tom přemýšlela, uvědomila jsem si, že všechny tyto koncepce bych mohla skvěle využít ve vlastním životě. Jakmile jsem místo „rozpolcenosti a úpadku Itálie“ dosadila „rozpolcenost a úpadek mé rodiny“ a jakmile jsem místo „vladaře“ dosadila „rodiče“, došlo mi, že Machiavelliho malý úvod do politiky by mohl sloužit i jako rodičovský manifest – hutná a pronikavá výzva k činům pro mě, abych vytvořila silnější a semknutější rodinu, jejímž cílem bude uspokojování ambicí a zájmů mých dětí.

Ano, zoufale jsem potřebovala radu a poučení. Ale abych pravdu řekla, oslovilo mě jen velmi málo knih pro rodiče, které jsem v posledních letech přečetla. Nevím o tom, že bych měla nějaké blízké příbuzné v Číně. Nezaobírám se plánem přestěhovat se do Francie. Vím na sto procent, že jsem nikdy neměla nejšťastnější miminko nebo batole v okolí. A navzdory vlídnému, i když poněkud staromódnímu ujišťování dr. Spocka, že jako rodiče „víme víc, než si myslíme“, jsem věděla jenom to, že jako matka jsem velice často vyždímaná a neschopná. A co bylo ještě horší – čas strávený s dětmi jsem si neužívala, ale vždycky ho spíš nějak přetrpěla.

A možná právě proto mě Machiavelliho manifest o mocenské politice – a o mocenském rodičovství, pokud jsem jej aplikovala na svou situaci – tak silně a překvapivě oslovil. Většinu z uplynulých deseti let jsem denně vyměňovala plínky nějakému dítěti a je možné, že jen díky machiavelistickým mocenským hrám se můj mozek neproměnil v kaši. S trochou představivosti (a snad i díky nejedné pozdně noční sklence vína) jsem začala vidět podobnosti mezi florentským vladařem ze 16. století a mateřstvím v 21. století. Brzy jsem dospěla k přesvědčení, že stejné válečnické a státnické strategie, které popsal Machiavelli, by se daly použít i na mé děti.

Shovívavost a vlídnost nefungovaly. Prosby, výměnné obchody, plísnění, hubování, a dokonce ani zdvořilé žádosti nefungovaly. Možná by zabrala pragmatická a tvrdohlavá machiavelistická strategie! Taková byla moje teorie, když jsem se rozhodla osvobodit se z pout mateřské mizérie a stát se plně kvalifikovanou, řádnou machiavelistickou mámou. Jak uvidíte, tento malý experiment, toto riskantní rodinné dobrodružství, mělo své plusy i minusmachiavelli_potah_Sestava 1y.

Suzanne Evansová: Machiavelli pro mámy
Z anglického originálu Machiavelli for Moms přeložila Hana Antonínová
Počet stran 224, MOC 249 Kč
Euromedia Group, k. s. – Ikar v červenci 2014
Vydání první
www.bux.cz

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Machiavelli nebo výchova, kde nejsou žádné hranice a kde se dítě nechá dělat, co chce – v konečném důsledku je to jedno.

  • Anonymní

    NO, tak to snad ne

  • Anonymní

    Z těch ukázek jde opravdu strach. Autorka evidentně zkouší, co všechno jsou maminy schopné sežrat. Smutné je, že si tentokrát vzala jako pokusné králíky pro své hrátky děti. Jako parodie na výchovné příručky to ale bude výživné čtení.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist