Krásný Halloween!

Rubrika: Užitečné návody, Volnočasové aktivity

Každoročně, před Svátkem všech svatých, se slaví Halloween. U nás se začíná rovněž slavit, i když jde o anglosaský zvyk…

Především asi slaví děti. Oblékají se do různých strašidelných kostýmů a vydlabávají se dýně, v nichž se pak rozhoří svíčky.

Halloween má své kořeny v tradicích Keltů, kteří tak oslavili konec léta. Existuje také legenda, že se v noci z 31. října na 1. listopadu vydávají na svou pouť do země mrtvých duše zemřelých. Rozsvícené dýně slouží k tomu, aby duchové viděli lépe na cestu a také, aby chránili domácnost, v jejímž okně se dýně nalézá, před záškodnictvím duchů. Převlékání pak slouží jako ochrana proti zlým duchům.

JanaOss na VD před čtyřmi lety sepsala krátký článek o historii svátku Halloween. Zajímavé může být pročíst si i oněch pár diskuzních komentářů. Díky nim si rovněž připomenete některé staré VD známé:-)

A co JanaOss doporučuje?

Připravme dětem jejich oblíbené hry – které dítě si nerado hraje v masce a nedělá lotroviny, zvlášť, když jim to povolíme. Tak si užijme také.

No, tak proč ne! Jdeme na to!

Halloweenské tvořeníčko

Bamiska se nechala v loňském roce slyšet, že tento svátek zase tak moc ráda nemá, protože se jedná o převzatý zvyk.

Nicméně si neodpustila a připravila pro tvoření s dětmi návod na malované dýně.

Tady pracovala se sešitkem z edice TOPP. Zaujal ji fakt, že barvy na sklo se mohou použít také na pevnou folii a s ní to pak vystřihnout a výsledný obrázek pak použít jako zápich, lampionek a spoustu dalších možností.

halloween_bami1halloween_bami2

Do téhle doby používala pouze na malování přímo na sklo anebo slupovala z folie a dávala do oken. Zkuste se inspirovat…

Můžeme zavěsit do okna, na dveře, do prostoru…

A rovněž Bamiska připravila jako inspiraci skvělý strašidelný hrad. Extra pomůcek potřebovat nebudete a vznikne vám perfektní dekorace na Halloween.

Hledáte-li omalovánky pro nejmenší, pak se také můžete nechat inspirovat Bamiskou a dýni si jen vymalovat. Dětem předkreslete na papír obrys dýně, který si vymalují pastelkami (vodovkami, fixy). Šikovnější děti si ji můžou zkusit i samy vystřihnout. Vystřihnutou nalepte na černý papír a máte obrázek pro babičku.

bami_hradbami_papir_dyne

Vytvořte si kouzelnický klobouk!

Pro Halloweenskou párty naprosto skvělé a jedinečné!

Halloweenské mňamky

Včera jsme vám přinesli návod na přípravu dortu a teď zavzpomínáme a připomeneme si dobroty, které na Halloween tady na VD doporučila v uplynulých letech Nuninka.

Co třeba: Dýňovou bábovku

 • 340 g hladké moukydynova_babovka
 • 600 g očištěné dýně
 • 250 g cukru krupice
 • 3 lžíce oleje extra viržin
 • 100 g rozinky
 • 40 g máslo
 • 2 vejce
 • 2,5 g mleté skořice
 • 5 ks hřebíčku
 • 5 ks Cardamone
 • špetka soli
 • 1/2 prášku do pečiva
 • 1 lžíce cukru moučka

Pokud nemáte potřebné koření, přidejte koření perníkové.

Dýni nakrájíme na slabé plátky (cca 1 cm), dáme do předehřáté trouby na 180 °C do pekáčku vytřeného máslem asi na 15 min. Pak ji rozmixujeme.
V hmoždíři si natlučeme všechno koření, až vznikne prášek. Nebo použijeme perníkové koření.
Rozinky namočíme do vody, aby změkly.
Zvlášť vyšleháme vejce s cukrem, olejem a přidáme rozinky a rozmixovanou dýni. Dále smícháme mouku, sůl a koření, obě směsi promícháme dohromady.
Formu na dort vymažeme máslem a vysypeme moukou (případně můžeme vyložit dno pečícím papírem), nalijeme hmotu a pečeme 1 hodinu na 180 °C. Pocukrujeme moučkovým cukrem.

Koláč můžete upéct i ve formě na bábovku. Koláč krásně voní a chutná po perníku. Není suchý a je moc dobrý.

Další recepty, třeba na krémovou dýňovou polévku, dýňový chleba, pečenou dýni s bramborem a anglickou slaninou či kuře nadívané dýní a mnoho dalších najdete tady.

Poklad zvaný dýně

Semínka dýně jsou nazývána bio-pokladem. Dýně obsahuje cenné látky jako třeba Betafytosterin, který snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Obsahuje minerální látky, fosfor, železo, vápník, zinek.
Také obsahuje vlákninu, bílkoviny (více než slunečnicová semínka), skoro celý soubor vitamínů, lecitin, cukry, enzymy, fytin a podobně…

Z dýně se obvykle vaří, dusí nebo zavařuje (kompoty, džemy, marmelády) a používá se při přípravě různých moučníků. Nuninka přiznala, že dýni nemá ráda.

Vyzkoušela několik receptů z dýně a zachutnaly jí. Každý rok používá dýni na Halloween. Vydlabe, udělá strašidelný obličej a dá za okno. Děti pomáhají a strašně se jim to líbí.

nuninka_dynenuninka_dyne2

Povídáme si o Halloweenu

Diskuze je něčím, co k VD neodmyslitelně patří. A samozřejmě se tu objevily i témata na Halloween. Minulý rok se Hrackarna zajímala, zda se chystáte na Halloweenskou párty. A protože rok se s rokem sešel, můžete se přiznat, kam dneska razíte? S dětmi nebo bez nich? Mají u vás děti ve školkách a školkách halloweenskou oslavu?

Mě se tedy líbil názor Bamisky…

Z principu nesnáším…není to náš svátek, je to dotaženina a problém pro rodiče cokoliv vymyslet, pak třeba i jako tu masku a hon na peněženky…

Nicméně dlabání dýní se mi líbí, ale to je to tvoření, né ten důvod proč se v ní svítí ta podstata

O kostýmech na Halloween se zase diskutovalo v tématu od Jovanky – jsou tomu už tři roky…
Jaký kostým mají na Halloween vaše děti?

A pokud netušíte, jak na dlabání dýní, opět najdete na VD návod. Samozřejmě zase od Bamisky. Můžete zkusit z té pravé dýně. Ale pokud se vám chce použít třeba papír, i s tím vám Bamiska poradí, protože si podle jejího návodu můžete vytvořit papírovou dýni. A i tak je naprosto dokonalá!

Nebo zkuste podle video návodu:

Našla jsem pro vás i šablony pro výrobu a vyřezávání dýně – jsou ke stažení tady.

A pokud toužíte pro nějaké dýňové dekoraci, inspirovat se můžete tady


Inspirovali jsme vás? Jak strávíte dnešní Halloweenský den?

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

 • jardamalej
  jardamalej

  Jsem asi staromilec, Halloweeen mi moc neříká, i když popravdě, strašidýlka z dyní jsme si co děcka dělali už před nějakými sedmdesáti lety, stejně jako zhotovování teplovzdušných, vypouštěných balónů. Ty byly někdy kolem roku 1947 /rok velkého sucha/ přísně zakázány, způsobily několik velkých požárů lesů i obilních polí. Dnešním dětem pochopitelně přeji každý důvod k oslavě čehokoliv, rozvíjení fantazie je činnost bohulibá, žeáno?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist