Krásný Halloween!

Rubrika: Užitečné návody, Volnočasové aktivity

Každoročně, před Svátkem všech svatých, se slaví Halloween. U nás se začíná rovněž slavit, i když jde o anglosaský zvyk…

Především asi slaví děti. Oblékají se do různých strašidelných kostýmů a vydlabávají se dýně, v nichž se pak rozhoří svíčky.

Halloween má své kořeny v tradicích Keltů, kteří tak oslavili konec léta. Existuje také legenda, že se v noci z 31. října na 1. listopadu vydávají na svou pouť do země mrtvých duše zemřelých. Rozsvícené dýně slouží k tomu, aby duchové viděli lépe na cestu a také, aby chránili domácnost, v jejímž okně se dýně nalézá, před záškodnictvím duchů. Převlékání pak slouží jako ochrana proti zlým duchům.

JanaOss na VD před čtyřmi lety sepsala krátký článek o historii svátku Halloween. Zajímavé může být pročíst si i oněch pár diskuzních komentářů. Díky nim si rovněž připomenete některé staré VD známé:-)

A co JanaOss doporučuje?

Připravme dětem jejich oblíbené hry – které dítě si nerado hraje v masce a nedělá lotroviny, zvlášť, když jim to povolíme. Tak si užijme také.

No, tak proč ne! Jdeme na to!

Halloweenské tvořeníčko

Bamiska se nechala v loňském roce slyšet, že tento svátek zase tak moc ráda nemá, protože se jedná o převzatý zvyk.

Nicméně si neodpustila a připravila pro tvoření s dětmi návod na malované dýně.

Tady pracovala se sešitkem z edice TOPP. Zaujal ji fakt, že barvy na sklo se mohou použít také na pevnou folii a s ní to pak vystřihnout a výsledný obrázek pak použít jako zápich, lampionek a spoustu dalších možností.

halloween_bami1halloween_bami2

Do téhle doby používala pouze na malování přímo na sklo anebo slupovala z folie a dávala do oken. Zkuste se inspirovat…

Můžeme zavěsit do okna, na dveře, do prostoru…

A rovněž Bamiska připravila jako inspiraci skvělý strašidelný hrad. Extra pomůcek potřebovat nebudete a vznikne vám perfektní dekorace na Halloween.

Hledáte-li omalovánky pro nejmenší, pak se také můžete nechat inspirovat Bamiskou a dýni si jen vymalovat. Dětem předkreslete na papír obrys dýně, který si vymalují pastelkami (vodovkami, fixy). Šikovnější děti si ji můžou zkusit i samy vystřihnout. Vystřihnutou nalepte na černý papír a máte obrázek pro babičku.

bami_hradbami_papir_dyne

Vytvořte si kouzelnický klobouk!

Pro Halloweenskou párty naprosto skvělé a jedinečné!

Halloweenské mňamky

Včera jsme vám přinesli návod na přípravu dortu a teď zavzpomínáme a připomeneme si dobroty, které na Halloween tady na VD doporučila v uplynulých letech Nuninka.

Co třeba: Dýňovou bábovku

 • 340 g hladké moukydynova_babovka
 • 600 g očištěné dýně
 • 250 g cukru krupice
 • 3 lžíce oleje extra viržin
 • 100 g rozinky
 • 40 g máslo
 • 2 vejce
 • 2,5 g mleté skořice
 • 5 ks hřebíčku
 • 5 ks Cardamone
 • špetka soli
 • 1/2 prášku do pečiva
 • 1 lžíce cukru moučka

Pokud nemáte potřebné koření, přidejte koření perníkové.

Dýni nakrájíme na slabé plátky (cca 1 cm), dáme do předehřáté trouby na 180 °C do pekáčku vytřeného máslem asi na 15 min. Pak ji rozmixujeme.
V hmoždíři si natlučeme všechno koření, až vznikne prášek. Nebo použijeme perníkové koření.
Rozinky namočíme do vody, aby změkly.
Zvlášť vyšleháme vejce s cukrem, olejem a přidáme rozinky a rozmixovanou dýni. Dále smícháme mouku, sůl a koření, obě směsi promícháme dohromady.
Formu na dort vymažeme máslem a vysypeme moukou (případně můžeme vyložit dno pečícím papírem), nalijeme hmotu a pečeme 1 hodinu na 180 °C. Pocukrujeme moučkovým cukrem.

Koláč můžete upéct i ve formě na bábovku. Koláč krásně voní a chutná po perníku. Není suchý a je moc dobrý.

Další recepty, třeba na krémovou dýňovou polévku, dýňový chleba, pečenou dýni s bramborem a anglickou slaninou či kuře nadívané dýní a mnoho dalších najdete tady.

Poklad zvaný dýně

Semínka dýně jsou nazývána bio-pokladem. Dýně obsahuje cenné látky jako třeba Betafytosterin, který snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Obsahuje minerální látky, fosfor, železo, vápník, zinek.
Také obsahuje vlákninu, bílkoviny (více než slunečnicová semínka), skoro celý soubor vitamínů, lecitin, cukry, enzymy, fytin a podobně…

Z dýně se obvykle vaří, dusí nebo zavařuje (kompoty, džemy, marmelády) a používá se při přípravě různých moučníků. Nuninka přiznala, že dýni nemá ráda.

Vyzkoušela několik receptů z dýně a zachutnaly jí. Každý rok používá dýni na Halloween. Vydlabe, udělá strašidelný obličej a dá za okno. Děti pomáhají a strašně se jim to líbí.

nuninka_dynenuninka_dyne2

Povídáme si o Halloweenu

Diskuze je něčím, co k VD neodmyslitelně patří. A samozřejmě se tu objevily i témata na Halloween. Minulý rok se Hrackarna zajímala, zda se chystáte na Halloweenskou párty. A protože rok se s rokem sešel, můžete se přiznat, kam dneska razíte? S dětmi nebo bez nich? Mají u vás děti ve školkách a školkách halloweenskou oslavu?

Mě se tedy líbil názor Bamisky…

Z principu nesnáším…není to náš svátek, je to dotaženina a problém pro rodiče cokoliv vymyslet, pak třeba i jako tu masku a hon na peněženky…

Nicméně dlabání dýní se mi líbí, ale to je to tvoření, né ten důvod proč se v ní svítí ta podstata

O kostýmech na Halloween se zase diskutovalo v tématu od Jovanky – jsou tomu už tři roky…
Jaký kostým mají na Halloween vaše děti?

A pokud netušíte, jak na dlabání dýní, opět najdete na VD návod. Samozřejmě zase od Bamisky. Můžete zkusit z té pravé dýně. Ale pokud se vám chce použít třeba papír, i s tím vám Bamiska poradí, protože si podle jejího návodu můžete vytvořit papírovou dýni. A i tak je naprosto dokonalá!

Nebo zkuste podle video návodu:

Našla jsem pro vás i šablony pro výrobu a vyřezávání dýně – jsou ke stažení tady.

A pokud toužíte pro nějaké dýňové dekoraci, inspirovat se můžete tady


Inspirovali jsme vás? Jak strávíte dnešní Halloweenský den?

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

 • jardamalej
  jardamalej

  Jsem asi staromilec, Halloweeen mi moc neříká, i když popravdě, strašidýlka z dyní jsme si co děcka dělali už před nějakými sedmdesáti lety, stejně jako zhotovování teplovzdušných, vypouštěných balónů. Ty byly někdy kolem roku 1947 /rok velkého sucha/ přísně zakázány, způsobily několik velkých požárů lesů i obilních polí. Dnešním dětem pochopitelně přeji každý důvod k oslavě čehokoliv, rozvíjení fantazie je činnost bohulibá, žeáno?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist