Recenze: Příběhy o Karlu IV.

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Tentokrát se nám dostalo cti přečíst si knihu Martiny Drijverové s ilustracemi Dagmar JežkovéPříběhy o Karlu IV.   Knihu vydalo nakladatelství Albatros v roce 2016. Na první pohled čtenáře zaujmou ilustrace. Ty jsou, stejně jako text, přizpůsobeny věku čtenáře, přesto zachovávají historické prvky. Čtenáři si tedy dokáží představit, jak lidé v tehdejší době chodili oblékaní, jak se jim žilo či jak vypadaly tehdejší budovy.

Kniha je určena malým čtenářům, tudíž i text je psán srozumitelně právě pro ně. Autorka děti seznamuje s životem v dobách minulých, čím vším si malý Václav (později Karel), musel projít. Odpoví také na všemožné otázky týkající se právě Karla IV. Mimojiné se dozvíte, kdy se z Václava stal Karel; kdy se oženil a s kým, kdy se vrátil do Čech, proč postavil Karlův most, jak je to se zákazem vstupu žen na Karlštejn a monoho dalšího.

Hlavním recenzentem knihy měl být Tomášek, který chodí do druhé třídy. Mně to ale nedalo a knihu jsem si přečetla i já sama. Mohli jsme si tak popovídat o tom, co se Tomášek dočetl.

2016-06-03-2088[1]

Nejvíce ho zaujalo, že se Karel ženil už jako malý chlapec a kolik měl manželek a dětí. Karlovou první ženou byla Blanka z Valois, následovala Anna Falcká, Anna Svídnická a poslední byla Alžběta Pomořanská.

Další věc, kterou si Tomášek zapamatoval a chtěl si o ní popovídat, byla Hladová zeď. Ta se původně, když se začala stavět, nazývala Zubatá. Jelikož ale přišel hladomor a neúroda a lidé neměli co jíst, přejmenovala se na Hladovou zeď. Král se tedy snažil lidem pomoci, mnoho jich našlo uplatnění právě při stavbě zdi a ti si za vydělané peníze jídlo mohli koupit. Mince, které dělníci dostávali, prý Karel nechal razit z vytěženého stříbra. K stavbě se pojí také několik krásných pověstí, o jedné z nich je následující ukázka z knihy.

… A už to bylo. Pověst o Hladové zdi se začala mezi lidmi šířit. Uvěřili jí i kronikáři. Jeden z nich, Bohuslav Balbín, po čase o stavbě napsal: Karel proto tak činil, aby milované město před úklady nepřátel ochránil a též proto, aby lidu pražskému, hladem právě strádajícímu, výživu poskytl. Císař nazýval dělníky na stavbě zaměstnané svou milou rodinou. Každodenně k lidu na Petříně docházel. Oblékl halenu dělnickou a při stavbě pracoval několik hodin denně…

Musím říct, že kniha se autorce mimořádně vydařila. Čtenáře, a to nejen toho dětského, dokáže vtáhnout do děje. Dozvídáme se spoustu drobností, o kterých jsme třeba ani neměli tušení. Čtenář se seznámí nejen s  osobním životem Karla IV., ale také s jeho válečnými taženími a  hlavně také s tím, jak se snažil zvelebit tu naši zemi.

2016-06-03-2089[1] 2016-06-03-2090[1]

A vzhledem k tomu, jak krásně je vše vysvětlené v řeči, které i dítě porozumí, jistě mnoho zůstane i v paměti. e21f7b006f6c8ef37c944d279190cdc1Děti to zajisté využijí i ve škole, stejně jako Tomášek, který se zde dozvěděl odpověď na otázku paní družinářky, kolik kamenů má Svatováclavská koruna. Schválně, víte to i vy?

Knihu Příběhy o Karlu IV. vydalo nakladatelství Edika, které je členem nakladatelství Albatros a zakoupit si ji můžete zde.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist