Recenze: O lišce Matyldě a medvědu Šimráčkovi

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Od minulého týdne máme v naší Sluníčkové mateřské škole plyšáka – medvídka, se jménem Šimráček a plyšovou lišku, které říkáme Matylda. K pojmenování těchto hraček nás inspirovala knížka autorky Zuzany Pospíšilové –  O lišce Matyldě a medvědu Šimráčkovi, kterou vydalo nakladatelství Grada.

Tato poutavá publikace i pro naše nejmenší děti je doplněna krásnými barevnými  obrázky Daniely Skalové. Využila jsem příležitosti, že jeden z našich předškoláků – Davídek už umí plynně číst, a tak jsme se v četbě střídali.

Kniha je příběhem dvojčat Terezky a Vojty, která z Prahy, kde žijí s rodiči, jezdí na vesnici za babičkou a dědou. Děti tu pobývají rády, vždyť hned za domkem je les a v něm tolik dobrodružství!

Ale i tento les má své obyvatele, které zase láká svět lidí a zajímá je to, co se děje za branami lesa. Zvířata liška a medvěd zpovzdálí pozorují hry Terezky a Vojty, ochraňují je před nebezpečím, to když děti chtějí ochutnat plody rulíku zlomocného a v noci tajně nakukují oknem do jejich pokojíčku. Touží být stále v jejich blízkosti, a proto navštíví lesní čarodějnici. Ta svými kouzly zařídí, aby se zvířátka ve dne stala plyšovými hračkami a v noci se vrátila opět do své zvířecí podoby.

Děti najdou plyšáky pohozené v lese. Medvěda pojmenují Šimráček a lišce dají jméno Matylda. Nic už nebrání společnému hraní a protože si děti plyšáky zamilují, odvezou si je do Prahy. Vzhledem k tomu, že v noci jsou z hraček zase opravdová zvířata, dochází k nejednomu humornému překvapení.

Děti humor milují, a tak jsme si po přečtení knížky spolu povídali, jestli by podobná dobrodružství chtěly zažít, čím by zvířata krmily a došlo i na oblíbenou hru – „Co by se stalo, kdyby…..“ Dětská fantazie je bezbřehá a při nejedné představě jsem se musela smát i já.

V knížce se střídá realita života obyčejných dětí s pohádkovými motivy, je obohacena postavami z říše zvířat. Příběhy jsou velmi poutavé, dialogy zábavné, děti při četbě pozorně poslouchaly. Přiznám se, že tuto kombinaci autorů, spisovatelky Zuzany Pospíšilové a ilustrátorky Daniely Skalové, mám obzvlášť v oblibě. Nejen já, ale příběhy a obrázky této umělecké dvojice se velmi líbí i našim dětem.

O lišce Matyldě a medvědu Šimráčkovi 

Autorka:  Zuzana Pospíšilová

Ilustrace: Daniela Skalová

pro děti od 4 let, 104 stran

Vydalo nakladatelství  Grada v lednu 2017.

Knihu si můžete objednat na www.grada.cz.

 

 

Napsal/a: Milka98

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist