Recenze: O lišce Matyldě a medvědu Šimráčkovi

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Od minulého týdne máme v naší Sluníčkové mateřské škole plyšáka – medvídka, se jménem Šimráček a plyšovou lišku, které říkáme Matylda. K pojmenování těchto hraček nás inspirovala knížka autorky Zuzany Pospíšilové –  O lišce Matyldě a medvědu Šimráčkovi, kterou vydalo nakladatelství Grada.

Tato poutavá publikace i pro naše nejmenší děti je doplněna krásnými barevnými  obrázky Daniely Skalové. Využila jsem příležitosti, že jeden z našich předškoláků – Davídek už umí plynně číst, a tak jsme se v četbě střídali.

Kniha je příběhem dvojčat Terezky a Vojty, která z Prahy, kde žijí s rodiči, jezdí na vesnici za babičkou a dědou. Děti tu pobývají rády, vždyť hned za domkem je les a v něm tolik dobrodružství!

Ale i tento les má své obyvatele, které zase láká svět lidí a zajímá je to, co se děje za branami lesa. Zvířata liška a medvěd zpovzdálí pozorují hry Terezky a Vojty, ochraňují je před nebezpečím, to když děti chtějí ochutnat plody rulíku zlomocného a v noci tajně nakukují oknem do jejich pokojíčku. Touží být stále v jejich blízkosti, a proto navštíví lesní čarodějnici. Ta svými kouzly zařídí, aby se zvířátka ve dne stala plyšovými hračkami a v noci se vrátila opět do své zvířecí podoby.

Děti najdou plyšáky pohozené v lese. Medvěda pojmenují Šimráček a lišce dají jméno Matylda. Nic už nebrání společnému hraní a protože si děti plyšáky zamilují, odvezou si je do Prahy. Vzhledem k tomu, že v noci jsou z hraček zase opravdová zvířata, dochází k nejednomu humornému překvapení.

Děti humor milují, a tak jsme si po přečtení knížky spolu povídali, jestli by podobná dobrodružství chtěly zažít, čím by zvířata krmily a došlo i na oblíbenou hru – „Co by se stalo, kdyby…..“ Dětská fantazie je bezbřehá a při nejedné představě jsem se musela smát i já.

V knížce se střídá realita života obyčejných dětí s pohádkovými motivy, je obohacena postavami z říše zvířat. Příběhy jsou velmi poutavé, dialogy zábavné, děti při četbě pozorně poslouchaly. Přiznám se, že tuto kombinaci autorů, spisovatelky Zuzany Pospíšilové a ilustrátorky Daniely Skalové, mám obzvlášť v oblibě. Nejen já, ale příběhy a obrázky této umělecké dvojice se velmi líbí i našim dětem.

O lišce Matyldě a medvědu Šimráčkovi 

Autorka:  Zuzana Pospíšilová

Ilustrace: Daniela Skalová

pro děti od 4 let, 104 stran

Vydalo nakladatelství  Grada v lednu 2017.

Knihu si můžete objednat na www.grada.cz.

 

 

Napsal/a: Milka98

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist