Recenze: O lišce Matyldě a medvědu Šimráčkovi

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Od minulého týdne máme v naší Sluníčkové mateřské škole plyšáka – medvídka, se jménem Šimráček a plyšovou lišku, které říkáme Matylda. K pojmenování těchto hraček nás inspirovala knížka autorky Zuzany Pospíšilové –  O lišce Matyldě a medvědu Šimráčkovi, kterou vydalo nakladatelství Grada. Tato poutavá publikace i pro naše nejmenší děti je doplněna krásnými barevnými  obrázky Daniely Skalové. Využila jsem příležitosti, že jeden z našich předškoláků – Davídek už umí plynně číst, a tak jsme se v četbě střídali.

Kniha je příběhem dvojčat Terezky a Vojty, která z Prahy, kde žijí s rodiči, jezdí na vesnici za babičkou a dědou. Děti tu pobývají rády, vždyť hned za domkem je les a v něm tolik dobrodružství!

Ale i tento les má své obyvatele, které zase láká svět lidí a zajímá je to, co se děje za branami lesa. Zvířata liška a medvěd zpovzdálí pozorují hry Terezky a Vojty, ochraňují je před nebezpečím, to když děti chtějí ochutnat plody rulíku zlomocného a v noci tajně nakukují oknem do jejich pokojíčku. Touží být stále v jejich blízkosti, a proto navštíví lesní čarodějnici. Ta svými kouzly zařídí, aby se zvířátka ve dne stala plyšovými hračkami a v noci se vrátila opět do své zvířecí podoby.

Děti najdou plyšáky pohozené v lese. Medvěda pojmenují Šimráček a lišce dají jméno Matylda. Nic už nebrání společnému hraní a protože si děti plyšáky zamilují, odvezou si je do Prahy. Vzhledem k tomu, že v noci jsou z hraček zase opravdová zvířata, dochází k nejednomu humornému překvapení.

Děti humor milují, a tak jsme si po přečtení knížky spolu povídali, jestli by podobná dobrodružství chtěly zažít, čím by zvířata krmily a došlo i na oblíbenou hru – „Co by se stalo, kdyby…..“ Dětská fantazie je bezbřehá a při nejedné představě jsem se musela smát i já.

V knížce se střídá realita života obyčejných dětí s pohádkovými motivy, je obohacena postavami z říše zvířat. Příběhy jsou velmi poutavé, dialogy zábavné, děti při četbě pozorně poslouchaly. Přiznám se, že tuto kombinaci autorů, spisovatelky Zuzany Pospíšilové a ilustrátorky Daniely Skalové, mám obzvlášť v oblibě. Nejen já, ale příběhy a obrázky této umělecké dvojice se velmi líbí i našim dětem.

O lišce Matyldě a medvědu Šimráčkovi 

Autorka:  Zuzana Pospíšilová

Ilustrace: Daniela Skalová

pro děti od 4 let, 104 stran

Vydalo nakladatelství  Grada v lednu 2017.

Knihu si můžete objednat na www.grada.cz.

 

 

Napsal/a: Milka98

Toto taky stojí za přečtení!

Co byste měli vědět, než koupíte dítěti první kolo

Pokud se chystáte koupit svému dítěti kolo, měli byste vědět, že při jeho výběru je nejdůležitější správná velikost. To

Čtu dál →

Víc energie a času na sebe i děti? Udělejte 2 věci a máte vyhráno!

Mít tak návod na to, abychom měly jako mámy na dítě více času, abychom mu nekřivdily, aby bylo samostatné,

Čtu dál →

[Soutěž] CD Playground English: Frog Biscuits

Písničky pro děti v angličtině pobaví i naučí. Na trh přichází novinka projektu Playground English. A 3 z vás

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist