Recenze: Nápady a básničky pro malé dětské ručičky

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

U menších dětí je velice důležité rozvíjet všechny smysly. A různé „návody“ jsou naprosto neocenitelné…

Rodiče by se měli doma snažit u svých dětí rozvíjet smysly. Jedním z nich, na které se zaměřuje i knížka napady_a_basnicky_portalJindřišky Ptáčkové, je rozvoj jemné motoriky.

Titul Nápady a básničky pro malé dětské ručičky je velmi dobrou příručkou, v níž nejen rodiče, ale i učitelky mateřských škol, najdou skvělé tipy.

Děti jsou od přírody hravé, a i proto autorka nenechala nic náhodě a veškeré aktivity uvádí s pomocí veselých a rýmovaných básniček, díky nimž se děti pobaví, užijí si legraci, ale především se nenásilně naučí základní dovednosti.

Základ tvoří hra s prsty, ručičkami.

Naber písek do hrstičky,
když chceš dělat bábovičky.
Někdy jedna nestačí,
tak naberem dvě či tři.

S pomocí jednoduchých básniček si děti procvičí prstíky. Naučí se dělat například špetky, tak důležité pro správné držení tužky. Právě držení tužky je, jak jsem se dočetla z materiálů jedné základní školy, dost velkou neřestí právě u prvňáčků, kteří přicházejí do školy. Správný nácvik je nutné cvičit od mala a nepolevovat v nácviku.

napady_a_basnicky_portal_ukazka1napady_a_basnicky_portal_ukazka2

Hrajeme si s prstíky

Knížka je zpracovaná od nejjednodušších nácviků a hraní s prstíky, až po složitější aktivity, jako je například hraní na hudební nástroje, což již vyžaduje skutečně velkou obratnost. Zpracování odpovídá i rozložení do jednotlivých kapitol, pro větší přehlednost a pro to, co máme zájem s dětmi procvičovat. První oddíl je tedy věnovaný jednoduchým aktivitám a zaměřuje se především na poznávání prstíků. Malí chytrolínci se s pomocí říkanky mohou naučit pojmenovat jednotlivé prsty ruky.
Druhý oddíl se zaměřuje na hru. Žádné kostičky ale zprvu potřebovat nebude. Vystačí si s ručičkami, s nimiž může stavět domeček, stůl nebo židličku.

napady_a_basnicky_portal_ukazka4napady_a_basnicky_portal_ukazka3

Velice mě zaujal třetí oddíl, který je zaměřený na procvičování, tanec a pohyb obecně. Děti tu provází patvoreček Prstánek. Kreslená postavička děti pobaví, ale zároveň jim ukáže, co všechno mohou s prstíky dokázat. To navazuje na další dva oddíly, které se věnují složitějším aktivitám, úchopům – špetkám, troškám a zmiňovaným úchopům hudebních nástrojů.

Ukaž, co umíš,
ukazováčku!
Malíčku s palečkem,
pozor na klouzačku!

Ráda bych také vyzdvihla ilustrace, které jsou pro malé děti velice důležité. V této knížce obrázky pro děti připravila Vendula Hegerová, která pracovala i na předchozích titulech této edice. Její kresby jsou úžasně barevné, vystihují princip toho, o čem básničky vypráví a s jejich pomocí děti také nebudou mít větší problém pochopit, jak například prstíky srovnat, aby vytvořili požadovaný úchop. Obrázky jsou připravené k básničkám účelně. Děti by se měly kresbami inspirovat, obrázky podněcují činnost, ukazují na správně vedenou aktivitu.

Shrnuto

Celkově bych titul Nápady a básničky pro malé dětské ručičky shrnula jako velice povedený a ráda bych jej doporučila všem rodičům malých dětí. Básničky nebude těžké i pro naučení se zpaměti, díky rýmům, a děti si pak díky nim lehce připomenou aktivity vedoucí k činnosti prstíků.

Tři prstíky drží tužku,
zbylé dva se ulejvají?
Ale kdepak, kamarádi!
Vždyť ručičku podpírají!

Učení je tak pro děti zábavné a hravé.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • Anonymní

  Schovívavost?

 • Anonymní

  Jindřiška Ptáčková – práce kvapná, málo platná:samořejmě zamýšlela, nikoli zamýšlala a synoveček není sysnoveček. Díky za schovívavost. JP

 • Anonymní

  Jindřiška Ptáčková – děkuji za příznivou recenzi i za ohlasy. Co se týče věku, pro který je knížka určená, původně jsem zamýšlala od tří až čtyř let, ale kupodivu v naší rodině na ručičkách s nadšením ukazuje třeba týpí dvouletý sysnoveček. K básničce Dva prstíky drží tužku bych dodala – vždyť má přece pokračování, v němž „ulejvání“ vyvrací. Takže ještě jednou, díky a Vám i Vašim dětem přeji hezké chvíle s prstíky. JP

 • Anonymní

  Moc děkuji za milou recenzi a doufám, že se knížka bude dětem líbit:-)V. Hegerová

 • Suprová knížka, máme doma podobnou a malému se moc líbí básničky, které v ní jsou.

 • Nápadů a básniček není nikdy dost.A ti větší na to pak i rádi vzpomínají 🙂

 • Pro jak velké děti to má být určeno?

 • Anonymní

  poslední básničku napadnu jako pedagog…..DVA prstíky drží tužku, zbylé TŘI se ulejvají….:D

 • Kyller

  Jéé, děkujeme za super tip. To se nám bude hodit 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist