Recenze: Bitva na řece Pádu

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Ke zpracování recenze se nám dostala do rukou kniha Bitva na řece Pádu, kterou napsal a nakreslil Oldřich Selucký. Jedná se o dobrodružný román ze století páry. Kniha je určena pro čtenáře od 8 do 13 let. Četli jsme ji spolu s Tomáškem.

Hlavním hrdinou románu z poloviny 19.století je černošský chlapec Bongo, který jako malý přišel o rodiče – tatínek byl zabit, maminka stejně jako Bongo prodána do otroctví. Bongo slouží jako topič na parníku, na kterém dojde k výbuchu parního kotle. Naštěstí se zachrání skokem do vody a tím se vydává na dobrodružnou cestu, nebo vlastně útěk.

Přidává se k partě chlapců, kteří jsou také sami, bez rodičů, a živí se, jak to jen jde. Bojují s nepřátelským gangem a zažívají spolu také různá dobrodružství – a při jednom z nich zachrání život inženýrovi, který by rád světu ukázal svůj převratný vynález. A k tomu se mu pokusí domoci právě Bongo se svými novými kamarády. I když cesta za snem je velmi trnitá a plná nástrah. A to nejen pro chlapce, ale i pro onoho inženýra. Dokonce jde i o život.

Jak to bylo dál ale neprozradíme, abychom Vám neprozradili vše. 🙂

Bitva na řece Pádu1

Kniha velmi barvitě líčí, jak se lidé v té době chovali, co museli prožívat i malé děti. Nahlédneme do světa, který nám je již v dnešní době neznámý. Román nás seznámí nejn s kladnými osobnostmi, které by svět rády změnili k lepšímu (například Don Bosco, kněz, který se stará o opuštěné chlapce, což je ovšem trnem v oku spousty lidem), ale také proradné a sobecké postavy.

Bitva na řece Pádu Bitva na řece Pádu2

Kniha je sice určena dětem od 8 let, sama za sebe bych hranici asi o několik let posunula. Román je opravdu velmi pěkný, ale myslím, že až pro starší děti. pictureprovider.aspxTomášek dlouho nechápal, proč se Bongo toulá světem sám, proč se lidé zabíjeli, proč děti kradli jídlo apod. Proto bych knihu doporučila až starším čtenářům.

Na závěr bychom ještě rádi poděkovali za možnost si knihu přečíst a ukládáme ji do knihovničky, aby se kluci mohli ke knížce vrátit.
Ale vlastně ještě ne tak úplně, teď se do knihy začetl tatínek. 🙂

Knihu vydalo nakladatelství Portál a objednat si ji můžete zde.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Pomóc, moje dítě nejí maso!

Svíčková. Knedlíky s omáčkou si přidá, maso nechá. Šunkofleky. Miluje je, ale šunku vždycky vydoluje do posledního kousku. A nesní.

Čtu dál →

Tip na výlet: Ovčí farma Horní Dvorce

Dnes přicházím s tipem na trochu netradiční výlet. Není to výlet nijak časově náročný, dětem se ale jistě bude

Čtu dál →

10 důvodů, proč s dětmi mluvit o penězích

Když jsem byla malá, věnovala se mi často babička s dědou. Bydleli jsme společně v dvougeneračním domku a prarodiče se mně

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

TOPlist