Putovní recenze: Hedvika a Andělín

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Nedávno jsme na VD vyhlásili originální projekt Putovních recenzí. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat a máme tady historicky první shrnutí zbrusu nové knížky pro děti, od prvního putovního recenzenta – Lussy…

Hedvika a Andělín – nakladatelství Grada

Knížka Hedvika a Andělín je z edice Čtení pro prvňáčky. Dcera chodí do 1. třídy a myslím, že zařazení odpovídá. Knížka není dlouhá – má jen 71 stran, každá kapitola má jen 4 stránky, navíc psané velkým písmem a v každé je obrázek přes celou stránku a jeden malý.

Knížku jsem přečetla dětem (Lucka 6 let, Marek skoro 4 roky) během 2 večerů před spaním.

Na knížce jsem ocenila, že není dlouhá. Často se nám stane, že nějakou rohedvika_a_andelin_perexzečteme a po týdnu nebo dvou je přestane bavit. Takto jsme už několikrát rozečetli Ferdu mravence nebo Pohádky lesního ticha. Líbilo se mi i téma (holčička nastoupí do 1.třídy), které je u nás aktuální.

Lucku zaujalo to, že se v knížce třídní zlobivec jmenuje Erik a oni mají ve třídě taky jednoho neposluchu divokýho, a taky je to Erik. Dál ji zaujalo, že Hedvika je taky prvňačka jako ona a nejvíc se jí líbil anděl Andělín, hlavně to jak uměl „ožívat“ a co všechno dovedl.

Marek knížku hodnotit nemohl, protože usíná dřív nebo později u každé pohádky, a tak slyší v lepším případě skoro celou pohádku, v horším jen začátek. Mě se nejvíc líbil Erik, pořád mi vrtalo hlavou, proč tak zlobí, proč má potřebu na sebe strhávat pozornost.

Pokud by vyšlo pokračování, určitě bychom si ho pořídili. Po dočtení byla Lucka zklamaná, že je už konec. Předtím jsme četli Bertu a ufo a Pipi dlouhou punčochu a tam těch příběhů a zážitků bylo prostě víc.

Knížku doporučuji určitě každému prvňáčkovi, je čtivá a nenápadně výchovná (pomáháme si, nelámeme nad nikým hůl, nelžeme atd.).

Obrázky v knížce se nám moc nelíbily. Jsou kresleny jakýmsi čárkováním, na mě to působilo rušivě, Lucinka řekla, že jsou divný.

Jiné knížky jsme od Zuzany Pospíšilové zatím nečetli, ale protože děti milují dinosaury, mám v plánu koupit od této autorky knížku Matěj a stegosaurus.

Shrnutí: Knížka se určitě bude líbit začínajícím čtenářům (jednak proto, že zažívají podobné věci jako prvňačka Hedvika a jednak proto, že knížku určitě zvládnou přečíst sami – až to budou umět). Starším dětem bude příběh připadat krátký a jednoduchý, ale třeba se mýlím.

Více o knížce Hedvika a Andělín si můžete přečíst tady.

——————————————————————————————————————–

Hodnocení Jovanky

Dalším putovním recenzentem se stala Jovanka, kterou vybrala Lussy. I ona dostala za úkol vyjádřit se k putovní knížce Hedvika a Andělín. A jaké jsou její dojmy?

Knihu jsem četla se svými dvěma dětmi – prvňačkou a čtvrťačkou. Ve volných chvílích, když „nebyla chvíle vhodná pro čtení“, si v knížce holky listovaly a četly samy.

2) Co se ti na knize nejvíc líbilo a proč?

Líbil se mi příběh, protože se týká období, které jedna z dcer nyní prožívá – nástup do první třídy a sžívání se s novým režimem, novou autoritou, novými dětmi.

O mnoha situacích, popisovaných v knížce, jsme se bavily – a některými zážitky mne překvapila i starší dcera, když si znovu vybavovala, co a jak probíhalo na začátku její školní docházky.

Také se mi líbilo, že hlavní hrdince Hedvice pomáhá její anděl – povídání o andělech a podobných záležitostech pak u nás volně přecházelo v povídání o podobných tématech, jednou jsme i zpívaly koledy, knížka nám prostě navodila příjemnou atmosféru.

3) Co nejvíc zaujalo z knížky tvé děti?

Právě zážitky, které prožívala Hedvika a její spolužáci – mým dětem je to velmi blízké téma.

4) Byl příběh pro děti snadno srozumitelný, nebo bylo potřeba občas něco dovysvětlit?

Myslím, že i kdyby knížku četly úplně samy (i ta menší), vše by pochopily. Některé situace, prožitky či události jsme spolu rozvykládaly, ale to spíše bylo naším založením (o všem musíme povykládat), než nutností pro nesrozumitelnost.

5) Která postava nejvíce zaujala děti, a která tebe – a proč, čím zaujala?

Děti jednoznačně Andělín, každá by ho chtěla 🙂

Mne zaujala spíše paní učitelka, jak řešila „krizové“ situace se zlobidlem Erikem.

Trochu mne zklamalo, že řešení problému – jak si poradit s neposluchou – se nakonec ujal právě Andělín – nemůžeme tedy použít jeho způsob vypořádání se se situací jako doporučení. A že ve třídě u starší dcerky takový jeden „Erik“ je. To mi bylo docela líto.

Kdo sleduje aspoň občas seriál Teorie velkého třesku, možná si vybaví díl, kde Sheldon hledal v knihkupectví knihu s návodem pro získání přítele. Našel ho právě v dětské knížce – nemůžu si vzpomenout na její název, ale bylo to nějak „XY (nějaké zvířátko) je v ZOO nový“. Možná proto jsem čekala od příběhu nějaký návod, postup, inspiraci J

6) Pokud by vyšlo pokračování, pořídili byste si ho do domácí knihovničky?

Jsem si jistá, že ano 🙂

7) Komu bys tuto knihu doporučila?

Dětem z prvního stupně – čím mladší, tím lépe (první, druhá třída), taky předškoláčkům ze školek.

8) Jak na tebe a tvou dceru působily ilustrace? Co se ti na nich líbilo?

Ilustrace se mi líbily; to, co na Lussy působilo rušivě, mi přišlo dynamické. Jsou to podle mne ilustrace pro starší děti – ve smyslu ne pro batolata nebo malé školkové děti.

Dětem se kresby také líbily.

9) Četla jsi s dcerou i jinou knihu od této autorky, pokud ano, tak jakou?

 Nejsem si toho vědoma.

—————————————————————————————————————————–

Hodnocení Kyller

Knížku jsem četla svým třem raráškům – Patricii ( 1 rok – té se líbí, když čteme), Tádovi – 3,5 roku a hlavně Tomáškovi -6 let. Tomášek je čerstvý prvňáček a tak zažívá to stejné, jako Hedvika. Zároveň se nám knížka zrovna moc hodila, abychom se dozvěděli, co se ve škole děje, protože Tomášek se najednou do školy moc netěšil a měl pár neshod s paní učitelkou.

Knížka je napsána moc pěkně, srozumitelně, prvňáčkům je velmi blízká právě proto, že Hedvika se učí totéž, co oni. Délka knížky je akorát, abychom si ji přečetli a netrvalo to ani tak dlouho.

Tomáška moc zaujala Hedvika a její andílek Andělín. Také by takového prý chtěl. Jen zalitoval, že nemají takovou paní učitelku, která by takové andílky měla. Ve škole prý jednoho takového „Erika“ prý také mají, i když o něco hodnějšího.

Co mne ovšem překvapilo, byly ilustrace. Tomáškovi se moc nelíbili, Tádovi zase ano. Já mám teda také raději jiné ilustrace v dětských knížkách, ale 100 lidí, 100 chutí. 🙂

Každopádně se nám kniha moc líbila a Tomášek se už ptal, jestli si takovou knížku zase někdy přečteme. Tak musím zapátrat, zda taková podobná knížka od této autorky, nebo i od jiného autora je k mání.

Pěkný den a prima čtení. 🙂

Hodnocení Pavluschky

Knížka k nám doputovala v pátek dopoledne. Původně jsem si říkala, že počkám na syna, že si balíček otevře sám. Pak mi to ale nedalo a chtěla jsem se na knihu podívat v předstihu. S mladší dcerkou jsme si prohlíželi obrázky a povídali si okolo nich.

Odpoledne přišel syn, pro kterého je kniha určena. „Co to je?“ „Půjčená knížka pro Tebe.“ Odpověděla jsem. „Hedvika a Andělín“ – přečetl si název, „to číst nebudu, je to o nějaké holce.“… tak, a máme to jasné – myslela jsem si. Chvíli jsem ho přemlouvala a nakonec jsme večer zkusili přečíst jen dvě kapitoly. „Ještě čti, mami!“ žadonil Filípek. Knížka ho zaujala. Celou jsme ji přečetli za víkend – na třikrát.

Filipovi se příběh líbil. Dokonce soucítil s Hedvikou… „všude ve škole je nějaký Erik“ (povzdechl si z vlastní zkušenosti). Oběma dětem se obrázky líbily. Nám dospělým méně, ale je to kniha pro děti. Příběh se Filípkovi líbil. Já jsem od knížky očekávala něco navíc. Nějaký „návod“ pro děti, jak se vypořádat se zlobidlem, jakým je Erik.

Knížka je čtivá. Doporučuji nejen prvňáčkům, kterým je určena. Vhodná bude také pro o něco mladší předškoláky, kteří zanedlouho budou řešit sžívání se s novým kolektivem.

Pavluschka

———————————————————————————————————————–

Hodnocení – Nica1 (hodnocení sepsala dcera Aneta)

Na knize se mi nejvíce líbilo to, že knížka není přehnaně dlouhá, takže malé dítě neunaví .Je to zábavná knížka, která zaujme učitě každé dítě.

Nikolku to zaujmulo, protože podobné zlobidlo má ve třídě.Moc se jí líbily obrázky . Dokonce mi u toho vydržela a neutekla;-).Příběh byl velmi snadno srozumitelný.

Nejvíce nás zaujala Hedvika .Zaujala mě proto, že se starala o druhé a byla tolerantní k tomu  uličníkovi  Erikovi, který jí neustále dělal nějaké problémy a utahoval si z ní.

Kdyby vyšlo pokračovaní, nejspíš by jsem ho holkám koupila, protože se jim ta knížka opravdu líbila.

Protože je to příběh z třídy prvňáčků doporučila bych to první až páté třídě.Ale ta knížka se líbila i mé starší dcerušce která chodí do 6.třídy, takže opravdu nevím.

Ilustrace se mi moc líbili .Zatím jsem žádnou jinou knihu nečetla, ale určitě, pokud bude další putovní recenze, tak se do ní určitě přihlásím.

Závěr:Kniha se opravdu vydařila.:-D:-D:-D

———————————————————————————————————————–

Hodnocení – Králíček4

Knížku jsme si přečetli s Domčem velice rádi i přesto,že je již ve druhé třídě a bude mít 9 let.Dokonce se i snažím,aby četl sám,ale tuhle knihu jsem mu četla já.

Moc se nám oběma kniha líbila,je napsaná hezky a taky jsou tam pěkné obrázky,které si Domča zaujatě prohlížel.Přečetli jsme ji na třikrát,před spaním.Dokonce si Domča sám o čtení této knihy říkal a tak na něj udělala větší dojem než vypadalo.Není dlouhá a dobře si tedy pamatuje obsah.

Sledoval lumpárny Erika a měl radost,že se s pomocí Andělína změnil a stal se z něho prima kluk a litoval Hedviku.A tak doufám,že si z toho vzal ponaučení.Někdy by se mu Andělín i hodil.

Od této autorky máme zrovna rozečtenou knihu Matěj a stegosaurus.Dětem z první a druhé třídy bych ji doporučila,určitě se jim bude líbit.

Já ji dokonce jela koupit vnučce,chodí do první třídy a dostane ji od Ježíška.I se chci podívat zda tato autorka napsala ještě některé další knížky a možná bych pořídila další.


Knížka Hedvika a Andělín je součástí Putovních recenzí VD, do kterých se můžete přidat i vy!

Přihlášovat se k putovní recenzi na tuto knížku můžete v diskuzi Hlaste se k putovní recenzi knihy Hedvika a Andělín. Přidejte i vy svůj názor na titul pro děti!

Napsal/a: VašeDěti.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

 • Matali

  Naší Šárky to byla první přečtená knížka je v první třídě a ze začátku knížku „louskala“,ale nakonec ji dočetla,myslím,že se jí líbila je v ní hodně obrázků,srozumitelná a blízká -zažívá podobné co Hedvika,mají také zlobidla ve třídě

 • redakce

  K názorům maminek a dětí na knížku Hedvika a Andělín přibyly hned dva názory! Moc děkujeme a těšíme se na další!
  Za redakci – Iveta

 • Králíček4

  a schválně,která maminka si všimla chyby v textu?

 • redakce

  K názorům dětí (i maminek) na knížku v putovní recenzi přibyl další názor – tentokrát je od Pavlushky – děkujeme!

 • Pavluschka

  Tak my jsme knížku dostali v pátek a přes víkend jsme ji stihli přečíst – zaujala hodně…

 • redakce

  K recenzi od Lussy a hodnocení Jovanky byl přidán i názor dalšího putovního recenzenta – Kyller! Podívejte se, jak vidí příběh Hedviky a Andělína další maminka a její tři dětičky!

 • Kyller

  Tak my už máme knížku doma, na prázdninách přečteme a pak pošleme dál. 😉 Děkujeme. 😉

 • redakce

  K recenzi od Lussy byl přidán i názor dalšího putovního recenzenta – Jovanky! Podívejte se, jak vidí příběh Hedviky a Andělína další maminka!

 • Kyller

  Jůů, krásně napsané a knížka vypadá moc zajímavě 😉

 • Petra Vymětalová

  Houbelec 🙂 to měla být nenápadná nabídka další práce 😀

 • Lussy

  Petro, ty mě přivádíš do rozpaků 🙂

 • Petra Vymětalová

  Lussy, děkuji za první putovní recenzi a už se těším na zpracování od Jovanky 😉
  Zhostila ses toho teda bravurně, už jsem si tě v duchu šoupla do škatulky VD recenzentka 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist