Testováno na VD: Gumičky s pletacím stavem

Rubrika: Testováno na VD, Tvoření s dětmi

Na VD jsme vyzvali k testování barevných gumiček, které jsou současným hitem nejen mezi dětmi. Jak to dopadlo, se dozvíte právě teď…

Partnerem testování byla Stoklasa textilní galanterie s.r.o.

logo_stoklasa_small

Velkoobchod a maloobchod Stoklasa textilní galanterie s.r.o. je stabilní a expandující společnost s dlouholetou tradicí. Široký sortiment, perfektní servis a výhodné ceny z nás dělají silného partnera pro velkoobchodní zákazníky a spolehlivého prodejce pro zákazníky maloobchodní.

Základ naší nabídky tvoří:

textilní galanterie – krajky, prýmky, stuhy, nitě, knoflíky, zipy a mnoho dalšího
výtvarné a kreativní potřeby – zejména bižuterní komponenty, korálky, návlekový materiál
dekorace pro sezonní výzdobu bytu, svatební dekorace i potřeby pro aranžéry
bižuterie – trendové šperky za výhodné ceny
módní doplňky – např. šály, šátky, pásky, rukavice, deštníky
kabelky a tašky z přírodních i syntetických materiálů

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zboží nakupujeme od ověřených výrobců v České republice, Slovensku, Polsku, Německu a také osobně vybíráme v těch nejexotičtějších zemích světa.

Co se testovalo:

Hitovka letošního léta – gumičky

Technika splétání duhového náramku a jiných 3D objektů (květinek, zvířátek, OLYMPUS DIGITAL CAMERAnáhrdelníků) zaplavila celý svět. Otcem tohoto hitu je 45letý inženýr Cheong Choon Ng z Malajsie, dnes žijící ve Spojených státech.

Pozoroval své dcery Teresu (16) a Michelle (13), jak si dělají náramky z gumiček. Jeho nešikovné, velké prsty to nezvládly. Proto si udělal z kusu dřeva malý stav, aby dcerám stačil. Později vyvinul jeho plastovou verzi a nechal si ji patentovat. V USA se tato hračka stala takřka ze dne na den neskutečnou senzací.
Více o této technice podporující motoriku dětí včetně návodu na výrobu jednoduchého náramku si můžete přečíst zde.

Kdo testoval:

Z upoutávky na testování, která proběhla v diskutárně, byli vybráni tři testující, kteří obdrželi testovací sadu gumiček s pletacím stavem. Za VD testovala: Kyller, Katka6 a Jarmuschka – samozřejmě se svými testovacími týmy:-)

gumickyOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

A teď se přenesme do světa tvoření a gumičkování očima VD testujících…

Jak testování dopadlo u Kyller?                                                          

Hlásíme se s našimi poznatky při testování gumiček. Gumičkovat jsme doma zkoušeli všichni – teda vlastně skoro všichni. Páťulka je ještě malá. 🙂

Nejprve jsme zkoušeli jednoduchý náramek na špendlíkách – podle návodu. Tomáškovi ( 6 let ) to šlo jako po másle a náramek měl raz dva hotový. Bohužel mi ho odnesl kamarádovi ze školy dřív, než jsem stihla vyfotit. 😀 Tádovi ( 3,5 roku ) to už moc nešlo, protože mu špendlíky vypadávaly. Tak jsme mu sehnali takový stávek ve tvaru praku a to už mu šlo, dokonce se pustil do maličko složitějšího náramku.

kyller1kyller2kyller3

Pak jsme se pustili do trojitého náramku. První se nám rozpadl, druhý už byl lepší, ale také se nezdál. Tak jsem si k tomu sedla sama, abych vyzkoušela jak na to, a pak že předám dětem. No náramek jsem udělala (přišla jsem na chybu, kterou jsme dělali s Tomáškem) a šlo to náramně. Teda do chvíle, než jsem měla stáhnout ze stavu a začít pokračování. To se mi náramek rozpadl. Chce to trochu cviku
(Nebudu lhát, že i já jsem měla chvílema sto chutí s tím praštit.)

kyller4kyller7kyller5

Ale další náramek už dělal za mé občasné pomoci Tomášek. To prodloužení jsem mu pomohla začít a … NÁRAMEK SE POVEDL a Tomášek ho pyšně nosí na ruce. 🙂 A hned jsme museli udělat ještě i tatínkovi a zrovna pracujeme na náramku pro Tádu – ten si tento trojitý ještě sám neudělá, tak mu Tomášek pomáhá. (Tomášek už pomoc nepotřebuje a jako velký bráška rád poradí.)

Musím se přiznat, že ačkoli jsem zprvu o této zábavě dost pochybovala, pohltila nás asi všechny, protože tatínek chce, aby ho to Tomášek naučil taky. 🙂

Za sebe a naši rodinu musím říct, že jsme moc spokojeni. Je to zábava pro děti (holky i kluky – Tomášek aspoň nevyčnívá z davu, protože všichni spolužáci nosí po několika náramcích), pro dospělé, jednodušší náramek zvládne i 3,5 leté dítko v podstatě samo. Jedná se o zábavu, která zabaví a pomůže, protože je vynikající pro rozvoj motoriky, rozvíjí „vkus“ kombinováním barev a učí i trpělivosti.
Barevná škála gumiček je fajn, kluci už pokukují i po nějakých fosforeskujících.

kyller6

A až se pořádně naučíme dělat náramky, už hledáme návody na zvířátka. Ty děti ve třídě prý ještě neumí. 🙂

Jak testování dopadlo u Katky6?

Ráda bych se podělila o zkušenosti s gumičkováním.

S náramky pracovaly obě holky, Eliška 6 let a Jana 14 let, ale i já. Našly si svůj způsob pletení, který je jednoduchý a pletou ho na prstech. Zatím pleteme jen jednoduché náramky a prstýnky.

 katkA2katka1

Velice mě ale zklamalo, že u toho nebyl český návod. Návod, který tam byl, nám moc nepomohl, a tudíž nám byl k ničemu. Naštěstí jsme ke gumičkám dostaly tyto odkazy jako návod na pletení

snazší: http://koralky.stoklasa.cz/navod-na-naramky-z-gumicek-velky-letni-hit-x31299
složitější: http://koralky.stoklasa.cz/navod-na-trojity-naramek-z-gumicek-na-stavu-x31303

Ale chystám se koupit nějakou knihu, kde jsou různé návody, protože pro práci s gumičkami to bude pohodlnější, než při tom koukat do PC.

Škála barev je dostačující a určitě se dá pletení z gumiček doporučit jako vhodnou aktivitu pro rozvoj kreativity a zručnosti. Gumičkování nás baví všechny a děti se tím hodně zabaví, přidala se k nám i šestiletá sousedka 🙂 .

katka3katka4

Naši Elišku to tak nadchlo, že když nám gumičky přišly, začala gumičkovat a nemohla jsem ji dostat večer do postele :-).

Jsme ogumičkovaní skoro všichni 😀 .

Přeji hezký den a gumičkám zdar 😀
Katka

A jak vidí gumičkování Jarmuschka & Any & Lu?

Testování gumiček se nám trošku zkomplikovalo, zásilka dorazila krátce před odjezdem děvčat na školu v přírodě. Po návratu pak celá rodina zápasila s virózou. Přesto jsme gumičky vyzkoušely a gumičky budeme používat i nadále.

Vytvořily děti jednoduchý náramek samostatně? Je návod srozumitelný?

Postup na výrobu jednoduchého náramku děvčata znala již z dřívějška, v písemné podobě jej nepotřebovaly a výrobu tohoto náramku zvládají opravdu lehce. Opletly sebe, kamarádky, mě, mé kolegyně v práci.

Troufly si děti na trojitý náramek? Potřebovaly Vaši asistenci? Kolik let měly děti, které náramek zvládly?

Postup na tento složitější trojitý náramek děvčatům jednou ukázala jejich kamarádka. Lu byla schopná postup později doma zopakovat (kombinovala s jednoduchým náramkem) – teď se zaradovala, že vytvoří trojitý náramek v délce na celé zápěstí.

Gumicky_4Gumicky_3

Při převlékání první části náramku jsem musela asistovat. Také při dokončování náramku. Při navlečení šesti gumiček do esíčka se nám gumičky vyvlékaly, takže jsme použily ještě jednu gumičku, kterou jsme provlékly těmi šesti a tu pak navlékly do esíčka.

Any prohlásila, že se na to necítí a zůstala u jednoduchého náramku. Lu ale zaslané návody nestačily a vymyslela si nový náramek – kulatý. Myslím, že hotový ho viděla u jedné známé, ale postup neznala. Postup je obdobný, jako u jednoduchého náramku, jen se neplete na dvou, ale na čtyřech kolíkách.
Děvčata brzy oslaví desáté narozeniny.

Je barevná škála gumiček pro děti atraktivní?

Děvčata zaujala barevnost gumiček v této sadě. Zaujala je také pružnost těchto gumiček – dříve pořízené gumičky jsou v tahu tužší (občas jim při práci vyletěly, párkrát se jimi nechtěně trefily do oka – naštěstí bez vážnějších následků).

Doporučujete gumičkování jako vhodnou aktivitu pro rozvoj kreativity a zručnosti dětí?

Tato technika mi přijde pro děti velmi atraktivní a vhodná. Učí trpělivosti, pozornosti, představivosti.

Gumicky_2

Je gumičkování zábavnou hrou jak pro slečny, tak pro chlapce?

Testovaly jsme gumičky s dcerami. Ale vím od nich, že ve škole gumičkují i spolužáci.

Dodala bych, že gumičkování je vhodné pro zájemce napříč generacemi – jak jsem psala v přihlašující debatě, gumičkují i moje kolegyně v práci – jsou starší než já a děti už mají odrostlé. Myslím, že je nalákalo, že za chvilku člověk vidí výsledek své práce a že si rychle vyrobí doplněk takřka v jakékoliv barvě.

Co říci na závěr?

Pokud bychom měli z reakcí testujících shrnout výsledky, pak je jasné, že gumičkování je zábava jak pro děti, tak i pro dospělé. Gumičkování je ideální pro zabavení dětí ve volném čase, ale vlastnoručně vyrobené náramky a další ozdoby jsou zajímavým doplňkem pro téměř každou příležitost.

Je ale zřejmě nutné přihlížet při výběru pletacího stavu na věk dítěte. Menší děti budou nejspíš potřebovat jednodušší, na kterém jim gumičkování půjde snáz. Starší děti asi nebudou mít problém i se složitějšími výrobky.

Jako negativum je nutné zmínit z reakce testující, že v testovací sadě na gumičkování není přiložen český návod. Je tedy nutné buď hledat na internetu, nebo se vypravit do knihkupectví pro nějaký vhodný titul s návodem.


Společnosti Stoklasa, textilní galanterie s.r.o. děkujeme za poskytnutí testovacího materiálu a testujícím za vyzkoušení, zdokumentování a jak se zdá, někde i tu trochu trpělivosti🙂

Náš tip: Návody na pletení z gumiček najdete také v článku Světový hit, který baví miliony dívek: náramky z gumiček Loom Bands a Fancy Loops.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Hvězdičky z tavné pistole

Hledáte ještě nějakou dekoraci, která dovrší vánoční výzdobu? Pak si vyzkoušejte vyrobit hvězdičky z tavné pistole. Jsou jednoduché, rychlé

Čtu dál →

Naučte děti relaxovat v infrasauně a jejich imunitu máte vyřešenou

Saunování, jinak také známo jako termoterapie, využívá k relaxaci těla i duše příznivé účinky mírné zátěže organizmu, která nastane při

Čtu dál →

Doma dělaný adventní kalendář

Čokoládové adventní kalendáře jsou klasika už z doby mého dětství a možná ještě dál. Také je kluci dostávali, ale od

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Fillynka

  Byl to velký boom, ale už nás to nebaví, jak u vás?

 • Jarmuschka

  Jo jo, holky taky budou mít brzo narozeniny a Any chce gumičky. Zásoby doma jí nestačí…
  Je pravda, že já jim ubírám.
  😉

 • U nás se gumičkuje pořád. Syn dostal opravdu spoustu gumiček na narozeniny. Ze zvířátek dělala dcera sovu, ta je moc hezká. Jinak, prstýnky, různé náramky na stavu i bez, hodně na vidličkách (hlavně prstýnky a jeden široký náramek)

  Pavluschko, hodně věcí se dá dělat právě na vidličkách, prstýnky i náramky a jsou moc pěkné. 🙂

  Jarmuschko, ty kytičkové náramky jsou pěkné 🙂

 • bamiska

  u nás už to ustalo, negumičkuje se a ani děti to už nenosí do školky…září byl velký boom

 • Jarmuschka

  Holky si teď brousí zuby na zvířátka, já na ty kytičkové náramky.

 • Pavluschka

  syn gumičkuje také, zatím jednoduché náramky a prstýnky, ale k narozeninám dostane brožurku s návody, tak uvidíme, jestli se mu bude chtít do něčeho těžšího – ale nemáme ani stav, tak snad to půjde i bez toho…

 • tvorenicko
  tvorenicko

  Šikulky 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist