PVD: Učíme se s Předškolákem 1.

Rubrika: Předškolní vzdělávání, Testováno na VD, Volnočasové aktivity

Jak jsou předškoláčci z virtuální školičky VD šikovní, se můžete přesvědčit z jejich prvních aktivit, které jsme pro ně připravili…

Děti z projektu Předškolákem s VD dostaly svůj první úkol, díky spolupráci s časopisem Předškolák, který je zaměřený na děti v předškolním věku, zejména pak na 5. – predskolak_10_11_2014_cas_7. rok věku. Je to dvouměsíčník a každé číslo se věnuje určitému tématu, které přispívá k přípravě dětí do školy.

Ve spolupráci s partnerem projektu, nakladatelstvím Fragment, jsme dětem rozeslali aktuální číslo časopisu Předškolák 10-11/2014, které je zaměřeno na tématiku vnímání prostoru a času.

Stačilo vybrat si z časopisu nějaké aktivity, které pro ně průvodci – předškoláci Kuba s Terkou, pes Kaňka a duch Zmizík – přichystali a ukázat, jak moc jsou šikovní…

A jak si vedli?

Maruška (Lien)

Vybrala jsem si za úkol žáby, byly tam do řady a vypadaly jako stejné, ale jedna byla jiná a tu sem musela zakroužkovat. A byly tam taky netopýři, kočičky a dýně a musela jsem všechny zakroužkovat, který jsou jiný. Bavilo mě vybarvovat žabičku a jak je hezká a že dva netopýři jsou uááááá uéééé a ty dva druhý jsou hodný a nějakým svítí oči.

Maruska1Maruska2

Laura (Lien):

Vybrala jsem si stromy, měla jsem je barvit zelenou barvou ty vysoký a ty nízký oranžovou. A kmeny jsou občas hnědý.

A bavilo tě to? jojojo

Laura1lAURA2

Linda (janca-mas):

Časopis Předškolák už důvěrně známe, a tak jsme možnost zapojení se do tohoto projektu jen uvítaly. Na nové číslo se Linda doslova vrhla, a to nejen z toho důvodu, že už se doma začínala pomalu nudit, ale taky proto, že si tento časopis docela oblíbila.

Nejprve jsme společně celý časopis prolistovaly a jako první si Linda vybrala malování podzimního domečku. Úkolem nebylo obrázek jen vybarvit, ale také škrtnout věci, co k podzimu nepatří, vyjmenovat ostatní roční období a říct tři věci, které tato období charakterizují. Poslední úkol jsme si nechaly na naše večerní povídání před spaním a vrátily jsme se k němu ještě jednou, když jsme šly dnes na procházku, a tak nám cesta rychle ubíhala při vymyšlení různých věcí, které charakterizují to dané roční období.

Linda1Linda2

Vyškrtávání nám taky docela šlo, i když jsme se trochu zarazily u rukavice, protože Linda prohlásila, že přece i na podzim bývá někdy velká zima a děti nosí rukavice… a teď babo raď 🙂

Pak se šlo vybarvovat. Proč má jeden strom modrou kůru jsem se nedozvěděla, jinak jsem ale obdržela podrobný popis celého obrázku, hlavně proč je mrak šedý a modrý.

Jsou to, maminko, dva mraky schované za sebou, jeden je bouřlivák šedák a druhý je modrák a to žluté je blesk, víš.

Druhý úkol, který si Linda vybrala, bylo opět malování tentokrát spojené s počítáním, které je poslední dobou její oblíbenou zábavou. Úkolem bylo vybarvit tolik koleček, kolik je na obrázku jednotlivých věcí jako jablíček, hrušek, motýlků atd. Linda si sama vybrala barvičky, vymalovala a vše spočítala. Já jsem pouze přečetla zadání a dohlížela na správnost jeho plnění 🙂

Popravdě časopis už máme celý vyplněný a těšíme se na další číslo🙂

Majdalenka (Zbynula):

Magdaléna měla radost, když časopis přišel a řekla jsem, že je její. Pořád ji totiž odháníme od pracovních sešitů jejího bratra, které má do školy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Magdaléna pracuje na úkolu, kde se obtahuje dráha letu draka. Bavilo ji to a zvládla to rychle. Celkem mile mě překvapila, na věk 4r+9m to vypadá dobře. Její čerstvě sedmiletý bratr by to o moc lépe nezvládl.

Tento úkol si Magdaléna vybrala sama a vrhla se do něj s nadšením. K mému překvapení vždy dokázala sama správně určit, do kterého okénka má kreslit. Pak sice pofňukla, že neumí nakreslit krásná kočičí ouška a pěkný tulipán, chtěla, abych jí pomohla, ale nakonec se nechala přemluvit, že její kresby jsou pěkné a nemusí být úplně dokonalé. Tak se uklidnila a do zbývajících okýnek nakreslila maminku, tatínka a bratra 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spojování listů s jejich stíny. Sama a bez problémů spojila listy s jejich stíny, úkol ji bavil. Když došlo na vybarvování listů, po třech listech se zasekla a nechtěla dál pracovat. Odpoledne se ale k úkolu s chutí vrátila, vybarvila zbývající listy (i když naprosto ignorovala moje připomínky k barvám podzimních listů), sama dozdobila pracovní list rámečkem a obtáhla čáry původního úkolu další barvou 🙂

Úkol – co do řádku nepatří, ukaž a potom škrtni. Dcera úkola zvládla rychle, sama a bez problémů, u konce se smála, že má ty křížky takové, jaké jsou na sanitce.

Marek, Kateřina, Kristýnka (Jarka_PL):

Řekla jsem dětem, ať se posadí ke svému stolku a dala jim na něj časopis. Děti se na ně vrhly a začala bitva o to, kdo bude šéf a bude listovat.
Děti jsem od sebe roztrhla a musela jsem listovat já, jinak by z časopisu bylo puzzle… 😀

Pro nás to byla hlavně možnost procvičit si a seznámit se s dny v týdnu, nahoru dolů, blíž a dál…

Dětem jsem přečetla komiks a pak samy začaly vyprávět svůj vlastní. Komiks byl o tom, jak kluk staví svému psu novou boudu a jak je důležité si vše předem naplánovat, naměřit. Vzhledem k tomu, že stavím předsíňku, tak to pro nás bylo aktuální téma a děti dostaly příklad toho, proč mi nemají neustále brát metr a malovat čárky na prkna…

jarka1jarka2

Mareček se zasekl na jízdě popelářského auta k popelnicím a na skládku, stále se k tomu vrací a vymýšlí tu nejlepší cestu. Až bude velký, tak chce být popelářem a tak se mu to bude hodit. Písmenka, číslice a počty jsme, vzhledem k věku dětí vynechali.

Já jsem ocenila mapku, mohla jsem dětem ukázat světové strany.  Docela děti zaujal jarka3úkol: co do řady nepatří a spoj stíny.

U čeho jsem se pobavila bylo: obtáhni dráhu letu draka a další obtahování teček. Dětem se z tohoto úkolu podařilo udělat napínavou detektivku s velice dramatickým koncem (Mára měl zelenou pastelku, Katka červenou a Kristýnka to završila oranžovou… 😀 ).

Závěrečný obrázek s Co je nahoře, dole, se dětem taky líbil a dohady, jak to teda je, trvaly docela dlouho.

Moc děkujeme za časopis, strávili jsme u něj pěknou a zajímavou chvíli. 

Viktorek (zanette):

Předem moc děkujeme za poslání časopisku.
A teď k němu: časopis Předškolák je moc super, plno úkolu Vikyho pobavilo a taky nás to přinutilo trávit více času společně tvořením 🙂 Což jsem moooc ráda, sedíme  u stolku a čteme si a vyplňujeme úkolky a taky malujeme 🙂

viky1viky2

Jen co se nám v časopisku nehodilo, byly úkoly s čísly a počty…. malý má čerstvé 4 ročky, takže je to pro něj ještě velké tabu 🙂

Ale jinak bych řekla, že to je jeden z mála časopisů, u kterého malý vydržel tak dlouho 🙂

Milan (jana231):

Jakmile náš předškoláček spatřil, že držím v ruce nový časopis, první otázka zněla: A jsou tam auta? Vzhledem k tomu, že jsem odpověď netušila, časopis jsme nejprve prolistovali. Jaké bylo překvapení, když téměř na začátku uviděl parádní popelářské auto! Úkol, kde měl být navigátorem popelářů. V životě by mě nenapadlo, že začne právě navigátorským úkolem-takové pokaždé přeskakoval:-) Popeláři jsou popeláři:-)

Na další stránce ho učarovalo veliké auto s úkolem Zakroužkuj písmena U, Ú– šlo mu to jak po másle. Bleskově vyřešil i podobné logické úkoly (zakroužkoval vždy obrázek, který se liší od ostatních, zasmál se u nesmyslů na obrázku, vesele škrtal to, co do řady nepatří, spojil obrázky do dvojic, spojil stíny se správnými listy, rozeznal vysoké a nízké stromy a vybarvil, bez problému ukázal co je nahoře a co dole, co je těžší…). A na auta úplně zapomněl 🙂

predskolak1predskolak2predskolak3

Velice ho bavily veškeré úkoly zaměřené na počítání (Dokresli puntíky,vybarvi předměty, které jsou na obrázku 4x…) a vybarvování. Vymaloval téměř všechno (motýlky, hvězdičky, stromy…)

K mému překvapení se úspěšně popral i s popisováním příběhů na obrázcích a seřazováním, které jsme si nechaly záměrně nakonec, neboť syna v minulosti toto příliš nelákalo. Tentokrát se úžasně rozpovídal o pirátech a hledání pokladů. Dále překvapil i s hádankami. Sice si občas nevěděl rady, ale to ho neodradilo a s chutí se vrhl do další a další hádanky.

Do čeho se mu ale nechtělo, bylo dokreslit druhou polovinu veverky. Tato stránka zůstala prázdná i s většinou úkolů, kde měl něco obtahovat (s výjimkou hradů a hvězdiček). Ale to už patří k jeho povaze. On si zkrátka nevěří. Prý to neumí, tak to nedělá. A tak zařazuji obtažené hrady do přílohy a vy už můžete posoudit sami:-)

predskolak4predskolak5

Suma sumárum syn spíše řešil jeden úkol za druhým, než že by se na nějaký konkrétní zaměřil. Co mě nejvíc upoutalo, byly všechny úkoly, kde se procvičují vyjadřovací schopnosti, které spoustě dnešních dětí chybí. Díky těmto úkolům jsem sama byla až dojatá, jak malý souvisle vyprávěl o tom, jak se hledá poklad :-), a tak pevně věřím, že se úkoly tohoto typu objeví i v dalších číslech.

V závěru chci poděkovat za tento časopis. Líbí se mi, že si v něm každý přijde na své. Mě osobně nadchnul.

V pokračování článku se těšte na aktivity dalších dětí z projektu Předškolákem s VD!

Všechny fotografie a některé další, najdete také ve fotogalerii věnované tomuto projektu.

Partneři projektu Předškolákem s VD

FRAGMENT_logo claim1_2barvylogo_nestlingue_AJ_bila_RGB – male

Activacek_logo_text

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Lien

    ten časopis je opravdu pěkný, některé úkoly jsou těžší klidně i pro školáka a jiné zase jednoduché, i my ho s holkama známe a kupujeme

  • Petra Vymětalová

    Super, mít doma předškoláka, tak jdu časopis hned koupit 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist