Naučte své dítě čerpat informace z knih

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Více než 200 hesel a barevných ilustrací v encyklopedii pro děti již od dvou let! Objevte radost ze společného čtení a učení. 

V lese

 • Najdi na obrázku pět chyb.
 • Pojmenuj zvířata na obrázku.
 • Najdi na obrázku tři ukryté ptáky.
 • Seřaď zvířata podle velikosti od nejmenšího do největšího.

encyklopedie1

Do lesa chodím moc rád. Často si s rodiči vyjedeme na chalupu, kterou máme v lese v horách. V létě chodíme sbírat lesní ovoce a na podzim houby. Někdy jdeme jen tak na procházku a povídáme si o přírodě. Maminka s tátou mě učí poznávat stromy, houby i zvířata, takže toho vím docela hodně. Ne všechno, to se rozumí, ale když něco nevím, tak se na to zeptám. A když si s tím ani rodiče nevědí rady, listujeme pak třeba v encyklopedii.

Hajný 1

Hajný je člověk, který se stará o les. Má přehled o tom, kolik je v jeho lese zvěře, a hlídá, aby lesu nikdo neškodil. Chodí většinou v zelené uniformě. To proto, aby byl v zeleném lese nenápadný.
Mívá s sebou i pušku. To je střelná zbraň. Myslivec zvěř loví.

Krmelec 2

Krmelec je dřevěný přístřešek na seno nebo krmení pro lesní zvěř.
Hlavně v zimě, když je všechna potrava pod sněhem, potřebují zvířata v lese naši pomoc. Myslivci nosí zvířatům kaštany, žaludy, bukvice, seno a taky kusy soli na lízání.

Posed 3

Posed je dřevěná plošina na stromě, kam může myslivec vylézt po žebříku. Z takto vyvýšeného místa může dalekohledem pozorovat okolí.

Ptačí budka 4

Ptačí budka je malý domeček, který slouží k hnízdění ptáků. Někteří ptáci si stavějí hnízda a jiní hnízdí v dutinách stromů. Těch ale není tolik, proto lidé ptáčkům pomáhají a vyrábějí malé dřevěné ptačí budky. Budka mívá malý kulatý otvor. Ptáčkové se dovnitř protáhnou a jsou zároveň lépe chránění před jinými zvířaty, která by je mohla ohrozit.

encyklopedie2

Jehličnaté stromy 5

Naše lesy rozlišujeme na jehličnaté, listnaté a smíšené. Je to podle toho, které stromy v lese převládají. Mezi jehličnaté stromy patří například smrk. Má krátké ostré jehličky a jeho šišky rostou směrem dolů. Borovice mívá jehlice krátké a z jednoho úponu vyrůstá více jehliček najednou. Jedle se velmi podobá smrku, ale její jehličky jsou více ploché a ne tak ostré. Šišky na jedli rostou směrem vzhůru. Modřín je jediný jehličnatý strom, který na podzim opadává.
Ostatní jehličnany zůstávají zelené po celou zimu. Modřín má krátké měkké jehličky a malé kulaté šišky.

Listnaté stromy 6

V listnatých nebo smíšených lesích rostou stromy, které mají listy.
Je jich mnoho druhů. Bříza se dá snadno poznat podle toho, že má bílou kůru kmene a drobné listy. Lípa má listy ve tvaru srdce a může mít i velmi mohutný kmen. Její květy mají léčivé účinky. Buk je také velký strom a rostou na něm plody bukvice. Ty jsou vhodné k jídlu pro veverky a jiná lesní zvířata. Dub je mohutný strom, který má zvláštní oválný tvar listu s vlnkovaným okrajem. Má tvrdé dřevo a plodí žaludy, které jsou také potravou pro zvířata. Topol je vysoký a štíhlý strom. Z kmene vyrůstá mnoho větviček a všechny směřují vzhůru. Bývá k vidění třeba u okrajů cest.

encyklopedie3

Lesní ovoce 7

V létě nebo začátkem podzimu zraje lesní ovoce. Lesní zvířata si na něm pochutnávají a lidé taky. Maliny rostou na keřích. Mají červené plody, které vypadají jako náprstek, který si dávají maminky na prst při šití, aby se nepopíchaly jehlou. Jenom je složený z malých červených kuliček. Podobně vypadají také ostružiny, jenže zralé mají černou barvu a dozrávají až na konci léta. Borůvky rostou na nízkých keřících, které ukrývají mnoho modrofi alových kuliček.
V lese se dají najít i jahody. Jsou taky červené, ale jsou mnohem menší než ty, které známe ze zahrádky.

Obrázkové rébusy

encyklopedie4

Ukázka je z knihy První encyklopedie, kterou vydalo nakladatelství Grada.encyklopedie_titulka

S touto encyklopedií bude děti čtení bavit.
V každé kapitole je pro ně kromě základního jednoduchého textu připraveno množství přitažlivých ilustrací, tematických úkolů, námětů k přemýšlení a hravých obrázkových rébusů.

Ilustrovala Eva Rémišová.

Napsal/a: Zuzana Pospíšilová

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Moc pěkná knížka, ale tahle autorka nezklame nikdy. 🙂

 • supice

  Tak to je super.. Moc se mi líbí ten nápad. až bude dcerka větší, určitě se po něčem takovém poohlédneme.:-)

 • bamiska

  moc hezký…autorku mám ráda..nakoukla jsem hlavně díky jejímu jménu 😀

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist