Míša a jeho podivuhodný kamarád

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Je vaše dítko ve věku, kdy vyžaduje pohádku na dobrou noc, a vaše knihovnička už vám nenabízí žádnou novou knížku, která by ho zaujala?  Ke čtení je potřeba krátkých příběhů, které děti zaujmou a děti usnou dřív jak tatínkové nad knížkou. Čtěte dál, řešení se nabízí…

Jsem veselý dráček,

jmenuji se Mráček.

Míša je můj kamarád,

čti si o mě budu rád.

 

Nakladatelství Mladá fronta vydalo knížku Dráček Mráček, jejíž autorkou je Daniela Krolupperová.  Kniha má pevnou vazbu a na 56 stranách najdete 12 příběhů, které svými ilustracemi doplnila Andrea Tachezy. Také ilustrovala další knihu zmíněné autorky s názvem Koukej, kouzlo! a další dětské knihy i od jiných autorů.

Daniela Krolupperová je překladatelkou a autorkou mnoha oblíbených dětských knih plných humoru a zábavného ponaučení. Pracovala také jako novinářka. Je autorkou několika scénářů televizního dětského pořadu Kouzelná školka a v časopise Sluníčko vycházely příběhy dráčka Mráčka a jeho kamaráda, které vyšly v knižní podobě. Z jejích dalších knížek zmíním například:

–       Zuzanka (příběhy o holčičce, která zažije plno zajímavých příhod)

–       Proč mluvíme česky (vyprávění o napínavém výletě do kouzelné říše českého jazyka)

–       Hurááá prázdniny! (knížka plná kvízů, testů, tipu a triků)

–       Atlas strašidel (ucelený přehled nejvýznamnějších strašidel současnosti)

–       Putování za nejmocnějším kouzlem (pohádka o daleké cestě, zachráněném království a o tom jak je těžké  získat  sebevědomí)….

Mohla bych pokračovat ještě více, na kontě má tato autorka pěknou řádku knih, které mě velmi zaujaly už jen podle krátkého povídání o nich.

Kniha Dráček Mráček je určena pro děti od 4 let. Je vhodná pro předčítání, ale také pro samostatné první čtení malých školáčků. Nenaleznete zde žádná složitá slova, neznámé výrazy ani dlouhá souvětí. Text je psán větším písmem, není nahuštěn a na každé stránce je obrázek, který udělá čtení poutavějším. Hned po prvním začtení do knihy mě upoutaly krátké, jednoduché a srozumitelné věty. Text stylisticky odpovídá nárokům kladeným na první čtení.  Díky takovémuto stylu psaní, kde autorka se zaměřila na malého čtenáře, získala – cenu knihovníků, nakladatelskou cenu nakladatelství Mladá fronta a třikrát Cenu učitelů SUK, kterou udělují učitelé českého jazyka za přínos k rozvoji dětského čtenářství

V knize naleznete dvanáct krátkých příběhů dráčka Mráčka a jeho lidského kamaráda kluka Míši. Dráček se do lidského světa dostal díky své neposlušnosti, když utekl ze sluje své mamince a kouzelnou cestou se dostal do lidského světa. Jenže když se chtěl vrátit, kouzelná cestička zmizela a objeví se znovu až za rok na vánoce. Teprve potom se bude moci vrátit zpátky domů. Nástrahy lidského světa mu pomáhá překonat kluk Míša, který ho našel a ubytuje ho u sebe doma v teráriu. Své rodiče přesvědčí o tom, že dráček je vlastně ještěrka. Poté se rozvíjí jejich dobrodružství, kde spolu zažijí napínavé, trochu poučné a hlavně veselé příběhy.

Slovo poučné jsem úmyslně zvýraznila, protože mě hned po přečtení prvního příběhu „ponaučení“ brnklo do očí. Jedná se o ponaučení nejen pro děti, ale i pro rodiče. Přidávám ukázku z knihy a jestlipak ho tam uvidíte také?

Míša si sundal palčák a opatrně do něj dráčka posadil. Obě hlavy vykukovaly z rukavice jako rozčepýřená kuřátka z kurníku.  „Děkujeme!“ řekly dvojhlasně.

„Víš co, dráčku? Vezmu tě k sobě domů!“ napadlo Míšu. „Je tam teplo a tedy by tě nejspíš někdo zašlápl. Udělám ti doupě v teráriu. Rodičům řeknu, že jsi ta ještěrka, kterou společně chováme ve třídě. Moc si tě prohlížet nebudou. Mají tolik práce, že nevědí, kde jim hlava stojí. Vůbec si nevšimnou, že máš hlavy dvě. Jak se jmenuješ?“

V první chvíli mě zarazilo, že v dětské knížce nacházím „poňoukání“ ke lhaní a vzápětí mě polilo horko při větě, kdy rodiče nemají na své děti stejně čas…

Snad jsem objevila jeden ze záměrů autorky a moc se mi líbí. Po přečtení příběhů si můžeme povídat o tom, co jsme četli, jestli tam bylo všechno správné, jestli se dětem něco nelíbilo a kam by třeba takové lhaní nebo neříkání úplné pravdy mohlo vést. Můžeme díky příběhu navázat a povídat o lhaní, neposlouchání maminky na skutečných příkladech, které nás trápí doma. No a po zaklapnutí knížky najdeme určitě čas na přemýšlení, co chtěla autorka říct i nám rodičům, jestli to tak opravdu je, a nebo ne?

Dráček v lidském světě tráví celý rok a díky jeho objevování tohoto světa se děti v knížce dozví – kam mizí sníh, co jsou to velikonoce, proč se malují vajíčka, že první kytičkou po roztátém sněhu je sněženka a mnoho dalších informací o okolním světě… Toto mě velmi zaujalo a právě proto knížku zařadím do knihovničky mateřské školy, kde krásnou a nenáročnou formou seznámím děti s těmito informacemi, můžeme na ně navázat a rozvést rozhovor mnohem dál…

Ještě bych ráda upozornila na jednu zajímavost. Na obalu knížky je nakreslený dráček s třemi hlavami, ale v prvním příběhu na nás vykukují jen dvě. Zvláštní! Otevřete knihu, začněte číst a zjistíte, jak k té třetí hlavě přišel a nebo jestli  je to jen chyba tisku? Kniha je velmi pěkná a určitě zpříjemní chvíle strávené při společném čtení vám i vašim dětem.


Dráček Mráček

Vydalo nakladatelství Mladá fronta

Autorka: Daniela Krolupperová

Rozměr: 200×240
Počet stran: 56
Vazba: vázaná bez přebalu
ISBN:978-80-204-2643-7

Knihu Dráček Mráček si můžete objednat například zde.


Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působí od roku 1945.
Věnuje se zejména překladové beletrii, která tvoří asi polovinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu, a knihám pro děti a mládež.

Vydává však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru. Na trh ročně uvede kolem 200 nových knih.

Napsal/a: Bamiska

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist