Přijdete i vy o rodičák?

Rubrika: Aktuality

Bohužel jsou mezi námi maminky, které nic netuší a mohou co nevidět přijít o rodičovský příspěvek – kvůli své nevědomosti a jednomu nevyplněnému papíru. Nepatříte mezi ně náhodou i vy?

Pokud chcete, aby vám i nadále byly vypláceny dávky státní sociální podpory (tj. i rodičovský příspěvek), měli byste zbystřit, zda nepatříte do „ohrožené“ skupiny. Pokud ano, musíte totiž doložit, že vy i vaše dítě bydlíte v České republice, a to do 31. října 2012. Zbývají tedy jen cca dva týdny. Neučiníte-li tak, budou vám dávky pozastaveny a budete písemně vyzváni, abyste své bydliště doložili.

Povinnost podat prohlášení o bydlišti se týká všech, kteří začali pobírat dávky před 1. lednem 2012 a nepobírají současně žádné jiné příspěvky (např. na bydlení). V ostatních případech totiž zjištění místa bydliště součástí proběhlo při obvyklé komunikaci s úřadem při žádosti o dávku sociální podpory.

Podat prohlášení musí nejenom rodič, který pobírá rodičovský příspěvek, ale i pěstoun, který pobírá jen a pouze pěstounské dávky.

Všechni, jichž se povinnost podat prohlášení o bydlišti týká, tedy musí do konce října vyplnit příslušný formulář. Buď ho mohou osobně zanést na příslušný Úřad práce ČR nebo vyplněný formulář zaslat jako doporučený dopis.

Pro více informací si můžete přečíst tiskovou zprávu Úřadu práce ČR, kde najdete i citaci zákona 366/2011 Sb., z něhož povinnost podat prohlášení o bydlišti vyplývá.

Na téma prohlášení o bydlišti a Skarta probíhá i diskuse zde.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →
Jindřichův Hradec

Prohlédněte si Jindřichův Hradec. S našimi tipy o nic nepřijdete

Jindřichův Hradec si zaslouží vaši pozornost. Je to nádherné město s pěknou historii. Najdete tu nádherné chaty a chalupy,

Čtu dál →

Jaké vybrat odrážedlo pod stromeček?

Chcete mít ze svého potomka vášnivého cyklistu? V určitém věku už nestačí jít příkladem. Vlastní dvoukolé odrážedlo, které je jedním

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (17 vyjádření)

 • Tak mi dnes padl do oka tento článek:

  http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/devet-tisic-maminek-nedostalo-rodicovskou-neodevzdaly-potvrzeni_252957.html

  No mě se to naštěstí netýká, dám už i tu slavnou Skartu, takže už jen z povzdálí sleduju ty jejich tahanice.

 • tak já jsem dnes volala na úřad,protože se blíží konec října a mě stále nic nepřišlo..mluvila jsem přímo s p.vedoucí,takže se prý nemám bát a počkat,až mě úřad vyzve..sama nemám nic podnikat,pokud nemám pin ke kartě,znamená to,že karta pro mě není ještě vystavena a tudíž peníze budou chodit na účet co mají..a vůbec nic se neděje,když si kartu vyzvednete po domluvě v jiný den(i po termínu)..takže já budu stále vyčkávat,aspoň že se nemusím bát,že peníze nedostanu.

 • TAk mně taky došla obálka z úřadu a tam to prohlášení o bydlišti. Manžel byl zrovna doma, tak jsem to jen vyplnila a on to tam hodil.
  Je to ale hrozná blbost. Bydliště snad vyplňovali v žádosti všichni. Ale asi se úředníci kryjí nebo co.

 • redakce

  Maruško, proč bys na poslední 4 dny měla odhlašovat rodičák kvůli práci? Při rodičáku si můžeš libovolně vydělávat, jen musí být o dítko postaráno. Pokud to nezměnili, je tam limit – dítě smí být ve školce či jeslích jen několik dní v měsíci a jen na pár hodin (myslím, že max. 4hod), ale pokud máš třeba hlídací babičku, tak to řešit nemusíš.

  Markéta

 • PAT

  Fakt hustý, dnes jsem si na poště vyzvedla obálku s pruhem a nevěřila očím – jaké bydliště, jaká národnost, vždyť to vše bylo u žádosti o rodičák. Nojo, tak v pondělí naklušu na úřad a budu to tam muset doplnit a zároveň si vyzvednout tu trapnou s-kartu a dát u nich rovnou příkaz ať to proboha posílají zase rovnou na učet. Mě se to jeví jako zbytečné papírování, hlavně ať to funguje a neblokuje jako s těma autama (asi se v Praze někdo nudil a vymyslel lejstro). Naštěstí u nás na úřadě jsou ty ženské velmi vstřícné a hned poradí. Takže musím Zábřežský úřad pochválit – tedy zaměstnance.

 • MarieB

  Dnes jsem byla na úřadě zeptat se. (těchto 14 dní už po třetí- prvně, zda mám nějak formálně ukončovat rodičák a zeptala jsem se, zda dostanu rodičák i za 4 dny v listopadu, než budou synovi 3. Podruhé mi řekl šéf, ať nastoupím od 1.11.-tak jsem se ptala, zda mám rodičák nějak dřív ukončit a teď na to bydliště).

  Paní mi řekla, že je u mě vše naprosto v pořádku a formulář vyplňovat nemusím.

 • Mockrát děkuji za přínosný článek! O doložení pobytu v ČR jsem vůbec netušila a příští měsíc bych se asi moc divila, že rodičák nedošel. Než bych se rozkoukala, tak bych peníze dostala až někdy v prosinci.Honem jsem ráno běžela a vše vyřídila…Jsou to, ale rošťáci! Vůbec nechápou, že spousta lidí je na těchto příspěvcích závislá! Na nějaké S-karty a pod. nesmysly peníze jsou, ale aby poslali jednou za rok nějaké upozornění na změny, tak na to peníze nejsou! To bude příští měsíc na úřadech hukot!

 • Anonymní

  Tak ja na urad volala, myslela jsem,ze vytisknu a vyplnim ten ctyrstrankovy formular, ktery se dal stahnout, ale pani urednice rekla, ze tento dokument se nikde stahnout neda, je to jen jedna stranka, at prijdu. Papir na urade nebyl moc pochopitelny, vypsala jsem pouze jmeno a prijmeni ditete, datum narozeni a RD, snad jim to staci. U nas na tyto papiry meli zvlastni schranku, takze jsem to mela u nas bez cekani. Stacilo prohlaseni vyzvednout na vratnici. Ale pro jistotu tam zitra zavolam, zda je vse v poradku.

 • redakce

  Já jsem také vyplňovala jiný papír, jen jedna stránka A4. Odkazovaný dotazník je pro širší využití, zřejmě proto je podrobnější. Hledala jsem na stránkách i ten, který jsem vyplňovala já, ale nenašla jsem, proto odkaz směřuje na dotazník, který je uveden v tiskové zprávě ministerstva. Myslím, že stačí, když zajdete na úřad, dají vám vyplnit ten kratší, kde stačí napsat, kdo s vámi žije v domácnosti a že je trvale v ČR – zaměstnán v ČR, MŠ v ČR, lékař v ČR, … Záležitost dvou tří minut – nepočítaje čekání. Pro koho je ale probém zajet na úřad, má možnost vytisknout daný formulář a poslat ho. Takto to alespoň chápu já dle informací, které mi byly poskytnuty. Možná jsem to do článku měla dopsat…

  Jinak je pravda, že s-karty ještě stále rozesílají a někteří ji stále nemají. Prý je to dle data narození, starší by ji již mít měli, mladší ještě čekají. Toto jsem se dozvěděla od úřednice.

  Markéta

 • redakce

  Myslím, že opět platí, že pravá ruka neví, co dělá levá. Já jsem také vyplňovala jiný papír, jen jedna stránka A4. Odkazovaný dotazník je pro širší využití, zřejmě proto je podrobnější. Hledala jsem na stránkách i ten, který jsem vyplňovala já, ale nenašla jsem, proto odkaz směřuje na dotazník, který je uveden v tiskové zprávě ministerstva. Myslím, že stačí, když zajdete na úřad, dají vám vyplnit ten kratší, kde stačí napsat, kdo s vámi žije v domácnosti a že je trvale v ČR – zaměstnán v ČR, MŠ. Kdo ale na úřad ne

 • Anonymní

  No, já jsem z toho nějaká zmatená. Zkouším celé dopoledne volat na odbor státní sociální podpory, co mi vyplácí rodičák a nikdo to nezvedá, i když mají úřední hodiny:-( Navíc v tom formuláři je uvedeno předložení třeba nájemní smlouvy atd., to fakt s sebou musím brát tyhle doklady (nikdy jsem je nepředkládala, ani u žádosti při rodičáku:-( Asi tam teda budu zajet, z čehož mám děsnou radost s dvěma dětma, je to tam na čekání tak na tři hodiny, to se tam zvencnu:-(
  Ivča

 • Taky jsem vyplnila jednodušší formulář. Na Skartu můžu prý čekat až do listopadu a pak jí můžu hodit do šuplíku 🙂
  Lien a nebude to jenom malé zpoždění?

 • MarieB

  Děkuji za upozornění, teď jsem volala na sociálku u nás abych se zeptala a číslo neexistuje 🙁 :-D…bez komentáře, české úřady dokáží pobavit. takže zítra to vidím na osobní návštěvu.

 • Lien

  no tak já mám všechno vyplněné, podepsané, kartu přebranou a rodičák nikde, zatímco dosud chodil do desátého, teď je 15. a peníze nikde :-(. Tak jsem zvědavá, co jsem ještě nevyplnila.

 • PetraO

  mě to dala zase paní vyplnit, i když pobírám i jiné dávky (přídavky na děti). Také jsem podepisovala a vyplňovala úplně jiný jednoduchý formulář, kde jsem do tabulky napsala jen jména, rodná čísla a bydliště členů naší domácnosti a podepsala já i jako zákoný zástupce a manžel.

 • Lussy

  Jak už jsem psala v diskuzi na tohle téma, na můj telefonický dotaz mi úřednice řekla, že vůbec nic podepisovat nemusím, že tam moje údaje mají v pořádku. A to mám rodičák od roku 2011 a přídavky ani jiné dávky jsme nikdy nepobírali.
  Pořád nevím, jestli teda „preventivně“ ten formulář vytisknout a poslat nebo to nechat být a modlit se,aby příští rodičák přišel.

 • Díky za článek, já už jsem teda na úřadě byla, už mám i tu slavnou Skartu.

  Právě při přebírání karty se mě paní ptala, jestli už mám to bydliště vypsané.

  Jen bych podotkla, že jsem vypisovala úplně jiný a mnohem jednodušší formulář, než je tento v odkazu. Tak nevím, jestli má každý úřad něco jiného?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist