Hrajeme si se slovíčky

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Je neuvěřitelné, že stačí pár nápadů a s obyčejnými slovíčky můžete zažít velikou zábavu. Bavit se budou malí i velcí. Věřte nebo ne, ale čeština může být velice zábavná, takže zapomeňte, že učení je mučení a pojďte se bavit.

V nakladatelství Grada vyšla knížka Hravá škola: hříčky se slovíčky. Autorkou je Zuzana Pospíšilová a já jsem již měla možnost seznámit vás s její jinou knížkou –  Hravá škola vaření.

Být nemocný je hrozná nuda, ale pokud máte tatínka, jako má David s Adélkou, máte velké štěstí a nemocní budete ještě rádi. Je to totiž ten nejlepší tatínek, který se slovy a písmeny umí vymyslet tu nejlepší zábavu.

Začít můžete třeba veršovanou rozcvičkou. Schválně, jestli společně dokážete vymyslet také básničku. A co třeba podle obrázků najít a spojit dvojici obrázků, které společně vytvoří rým?

Nebo ke slovům doplňte rým, který se bude hodit nejvíce.

Např. Chodník – … (cesta, vodník, silnice, dlažba)
Kytka – … ( nitka, motýl, lýtka, Jitka, růže)

Tak co, bylo to jednoduché? Zkuste vymyslet další s dětmi, uvidíte, jak se u toho nasmějete.

hava_skola_hricky2hava_skola_hricky3

Slova najdete všude, dokonce i v polévce, jenom musíte mít písmenkové nudle a hned můžete skládat slova z písmenek, které zůstanou na lžičce. Jenom pozor, aby jste polévku nejedli studenou. 🙂

Co se stane, když změníte písmenko? Získáte nejenom jiné slovo, ale hned je tady další hra.

Je to jednoduché a přitom zábavné. Tak třeba Pusa – Husa, Nos – Šos. Napadají vás další? Tak hurá do toho.

Co dalšího se dá hrát se slovy? Zkuste vymyslet věty, kde každé slovo začíná na stejné písmenko a hned tady máte hru na prapodivné věty. A co teprve věty, které po přečtení pozpátku jsou úplně stejné jako zepředu? Tohle je sice těžší úkol, ale jde to, posuďte sami – JELENOVI PIVO NELEJ.

Pro děti hru zjednodušte třeba jenom na jedno slovo – SOS, OKO atd…

Takových slovních hříček a her najdete v knížce daleko více a společně s dětmi tak zažijete hodně zábavy. Stejně jako David a Adélkou se pak i vaše děti budou těšit na každý písmenkový úkol.

Hravá škola: hříčky se slovíčky je velice povedená knížka, která poukazuje na to, jak může být český jazyk nádherný. Že nejde jenom o nezáživný školní předmět, ale jak si díky slovíčkům a písmenkům můžete užít společně s dětmi spoustu zábavy, u které si všichni hravou formou zdokonalí také svoji slovní zásobu.

Většinu slovních her si jistě vybavíte ze svého dětství a k tomu se naučíte i nějaké nové. Hrou si pak můžete ukrátít čas třeba čekáním u doktora, nebo cestou v autobuse, vlaku, autě. Určitě bych jí doporučila také pro logopedické procvičování, kdy si děti hravou a hlavně zábavnou formou mohou procvičit některé písmenka.

Knížka se mi strašně líbí. Je napsaná velice poutavě a hravě. Jana Valenttovičová vše obohatila o krásnou a bohatou ilustrací s obrázkovými rébusy a rýmovačkami. Těšit se tak můžete na velice originální barevnou ilustraci. Titul doporučuji opravdu všem. Své uplatnění najde doma, ve škole, školce nebo všude tam, kde je třeba zabavit děti.

Čeká na vás 64 stran plné zábavy, her a úkolů, u kterých si děti ani neuvědomí, že se vlastně také učí. A když jim řeknete, že s nimi budete háčkovat, budou se velice divit. Ale nebojte se, háček potřebovat nebudete. Jde jenom o jednu z mnoha slovíčkových her, které v knížce najdete.

Tahle knížka nesmí ve vaší knihovničce rozhodně chybět. Autorka Zuzana Pospíšilová opět nezklamala, její knížky jsou psané poutavou a  hravou formou, která děti dokáže zaujmout a setkají se díky tomu s velkým úspěchem nejenom u malých čtenářů, také já jsem si její publikace oblíbila.


hava_skola_hricky_titulkaHravá škola: hříčky se slovíčky

Vydalo nakladatelství Grada

Autorka: Zuzana Pospíšilová

Počet stran: 64
Formát: 17×22 cm

Knížku si můžete objednat třeba zde.
Ukázku najdete tady.


gradaKnihy s logem GRADAvycházejí v České republice již od roku 1991.
V její produkci jsou tituly s právní tématikou, knihy ekonomické, tituly z oblasti financí a účetnictví, manažerské tituly, psychologické, zdravotnické, knihy s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví, knihy technické z nejrůznějších oborů a profesí

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist