Zábavky pro malé i větší děti

Rubrika: Dětské hry, Tvoření s dětmi

sistersAsi před měsícem se na VD diskutilo o návštěvách příbuzných s dětmi nebo bez dětí. Jelikož většina z nás bere děti všude sebou, dovolím si nabídnout pár námětů na činnosti, při kterých se děti alespoň na chvíli zabaví.

Pokud se sejde více dětí přibližně stejného věku, které se umí zabavit samy a mohou být chvíli „bez dozoru“, je nejjednodušší ukázat jim kouzelnou krabici. U každé babičky máme jednu a jsou v ní schovány všelijaké malířské potřeby (od temper, přes prstovky až po vodovky, fixy, pastelky, voskovky, akvarelové pastelky, apod.), barevné i bílé papíry a čtvrtky, štětce, lepidla, nůžky (raději dětské s kulatou špičkou), provázky, různobarevné bavlnky, mašle, raznice s různými vzory, barevná pírky, bambulky, nalepovací oči, zkrátka všechno, co podněcuje dětskou fantazii a při výtvarničení by mohlo být třeba. Pár ukázek, co se s takovou krabicí může vytvořit (záměrně vybírám spíše vánoční tématiku):

kaprKapr je vytvořen pomocí zmizíku a inkoustu. Ze čtvrtky vystřihneme obrys kapra, na který pomocí zmizíku vytvoříme šupinky, ploutve, oko a pusu. Necháme chvíli zaschnout a poté přetřeme štětcem namočeným v inkoustu. Velmi efektní je, když kapra zmizíkem namalujeme předem. S kaprem si také můžeme hrát, stačí mu připevnit na tlamičku malý magnet. Pak si vyrobíme prut (nějaký klacík, provázek a železná podložka), kapříky dáme do „rybníčku“ a můžeme je zkusit lovit.

Potřebujeme vystřižený obrys boty a hlavy čerta (červená čtvrtka nebo papír). Botu nejdříve celou vybarvíme, čertovi namalujeme obličej a nalepíme na zaschlou botu. Nakonec můžeme ještě botu všelijak ozdobit – např. různými výseky z vlnité lepenky.

mikulasskabotasnehulaci

Na modrou čtvrtku si bílou pastelkou naznačíme obrys sněhuláka, který pomocí korkového špuntu vybarvíme. Malujeme razítkováním špuntu, který máčíme v bílé barvě. Nakonec sněhulákovi přimalujeme hrnec na hlavu, do ruky koště a samozřejmě obličej a knoflíky. Kdo chce, může přidat padající vločky – kousky vaty lepíme kolem sněhuláka.

výpravčí 06Při všem tom výtvarničení se mi nejvíc osvědčilo, když si děti s výsledným výrobkem mohly všelijak hrát. Pokud nad tím budete uvažovat takto, určitě vás hodně věcí napadne také.
Například si můžeme hrát na mašinky. Vyrobit si můžeme třeba výpravku (červeno/zelenou plácačku na vypravení vlaku), mašinku z ruliček od toaletního papíru, nebo červenou čepku pro výpravčí. No a pak si můžeme hrát – někdo bude výpravčí a zbytek vláček (ideální hudbou k této hře je „Jede, jede, mašinka…“).

Další oblíbenou zábavou je hra na cirkus. Děti si mohou vyrobit různé masky – zvířátek, artistů nebo klaunů. Pokud máme obličejové barvy, můžeme dětem masky malovat rovnou na obličej. Každá maska si pak vymyslí číslo a na závěr můžeme uspořádat velké cirkusové představení.

indiáni 17Můžeme si hrát třeba na indiány – vyrobíme si čelenku a můžeme tančit indiánské tance.

Anebo na:

  • astronauty (potřebujeme vyrobit raketu a pak můžeme podnikat třeba cestu vesmírem),
  • dostihové jezdce (vyrobíme si tyčkoně – papírovou hlavu koně, kterou nasadíme na tyč nebo násadu od koštěte a můžeme pořádat dostihy třeba přes petlahvový příkop nebo ponoškovou horu),
  • kuchaře (ze slaného těsta můžeme vytvořit třeba ozdoby na stromeček),
  • malíře (namalovat pár obrázků na dané téma a potom uspořádat výstavu),
  • muzikanty (vyrobit si vlastní hudební nástroje a zazpívat nějakou lehkou písničku),

a takhle bych mohla jmenovat do nekonečna. Stačí chvíli přemýšlet a určitě každého něco napadne 🙂 No a kdyby náhodou inspirace nepřicházela, jukněte na http://jana-krejci.galerie.cz a v sekci „Pojďte děti, budeme si hrát“ najdete různé ukázky výtvarničení.

Napsal/a: JanaK

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Jani, díky moc za inspiraci a článek je moc vyvedený:-)

  • Petra Fej

    Jani, krásný článek plný inspirace. Mmch, my inkoust a zmizík zkoušely doma minulou sobotu a je to super, přesně jak píšeš!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist