Vánoční tvoření s Markétou: Vánoční hvězdička z korálků I.

Rubrika: Tvoření s dětmi

Budou to již dva roky, co jsem pro vás s dcerou připravila první korálkový adventní článek. Možností, jak jednotlivé kuličky a tyčinky navázat, je tolik, že i letos bych vám ráda nabídla další návody na krásné hvězdičky.

Minulý článek najdete zde. Pokud byste si chtěli vyrobit sněhovou vločku z korálků, podívejte se sem. A nyní k novému návodu na tvoření.

Časová náročnost: 15-20 min

Náročnost tvoření: střední (kvůli manipulaci s malými korálky)

Cenová náročnost: střední
– drátek: dle prodejny a průměru drátku, např. 80 Kč za 140 m drátku o průměru 0,3 mm
– korálky: od 14 Kč výš za 1 sáček či jednu tubičku, opět dle prodejny (v některých prodávají 1 sáček i za 35 Kč)
(Počáteční investice je sice vyšší, ale z balíčků korálků i zcelkové délky drátku využijete jen nepatrnou část, tudíž cena materiálu jedné hvězdičky je velmi nízká, cca 1 Kč.)

Potřebujete:
– 1 balení malých kulatých korálků
– 1 balení malých podlouhlých korálků (trubiček)
– drátek – průměr 0,3 mm (u průměru 0,4 mm by již korálky nešly navlékat)
– štípačky či kombinačky
– pravítko /krejčovský metr/ … (není nutné)

Postup:

Nejprve je potřeba vytvořit střed hvězdičky – ten se bude skládat ze šesti „kytiček“, přičemž každá bude vyrobena ze čtyř korálků.

Ustřihněte si drátek o délce cca 40-50 cm. Navlékněte na něj 4 kulaté korálky a umístěte je přibližně doprostřed drátku. Vezměte jeden konec drátku a provlékněte jej krajním korálkem tak, abyste vytvořili uzavřený kruh – viz foto. Korálek, ve kterém se kříží oba konce drátku, budu nazývat „stop korálek“.

Na jeden konec drátku navlékněte 5 korálků – 1 bude pro oddělení kytiček, zbylé čtyři vytvoří druhou kytičku. Korálkem, který jste navlékli jako druhý v pořadí, provlékněte druhý konec drátku – viz foto – a utáhněte. Druhá kytička je hotová.

Můžete navlékat nejen 1 „rozdělovací“ korálek, ale klidně i 2 či 3, jen je třeba vždy dodržet stejný počet. Čím více korálků mezi kytičkami, tím více bude potřeba vašeho soustředění.


Tímto způsobem vypracujte další kytičky až do počtu pěti. Poslední šestá kytička si žádá jiný postup, abyste výslednou hvězdičku mohli zavěsit.

Na oba konce drátku navlékněte 1 korálek a kruh uzavřete pomocí stop korálku (na jeden konec drátku navlékněte korálek a druhý konec drátku jím protáhněte). Stop korálek je na obrázku ve fázi č. 1 znázorněn žlutě. Nyní navlékněte na jeden konec drátu 2 korálky (přičemž druhý navlékaný bude opět stop korálkem), na druhý 1 korálek (na obrázku fáze č. 2) a kruh uzavřete (fáze č. 3).

Zní to možná složitě, ale když se podíváte na ilustrační obrázek, uvidíte, že je to velice jednoduché.


Teď jsou na řadě cípy hvězdičky. Na jeden konec drátku navlékněte tyčinku a 4 korálky pro vytvoření kytičky. Drátek provlékněte korálkem, který jste navlékli jako první – viz foto.


Navlékněte další tyčinku a konec drátku provlékněte vrcholem kytičky – viz foto.

Celý postup zopakujte i u dalších čtyř cípů. Střídavě cípy vypracovávejte na jednom či druhém konci drátku, a to tak, aby oba konce byly stále stejně dlouhé.

Poslední šestý cíp vyrobte tak, že na každý konec drátku navléknete 1 tyčinku a oba drátky spojíte pomocí stop korálku – viz foto.

Závěrečnou kytičku udělejte stejně, jako jste ji dělali při uzavírání kruhu.

Oba konce drátků stočte k sobě (nejlépe za použití kombinaček) a vytvarujte očko pro zavěšení hvězdičky. Přebytečný drátek odcvakněte. A je hotovo.

 

Tipy na závěr:

Pokud jste se na obrázky dívali pozorně, jistě jste si všimli, že ze začátku má hvězdička ve středu jen 1 korálek mezi kytičkami a později 2 korálky. Je to tím, že jsem zkoušela, jak to bude vypadat. Zvolíte-li jen 1 korálek, kytičky jsou velmi blízko sebe a mohou se nehezky deformovat. Zvolíte-li 3 korálky, cípy hvězdičky budou značně široké. Jako ideální počet mi tudíž vyšly 2 korálky mezi kytičkami.

Vrcholky cípů nemusíte zdobit kytičkami. Můžete si práci zjednodušit a na vrcholek cípu navléknout jen 1 korálek, ideálně nějaký větší.

Konce drátku smotejte opravdu pečlivě, jsou velmi ostré a snadno může dojít ke zranění, zůstanou-li i jen nepatrně přečnívat do prostoru.


Inspirace ke tvoření a část postupu pochází z knihy Třpytivé vánoční ozdoby, kterou v edici TOPP vydalo nakladatelství Anagram.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • Anonymní

  Dobrý den, Vaše hvězdičky jsou naprosto úžasné. Nemáte prosím ještě nějaké návody na hvězdičky? Děkuji moc Hanka

 • Anonymní

  Nádhera. Krásně popsaný. Pochopila jsem to hned 🙂

 • Anonymní

  krásná hvězdička, děkuji za návod! 🙂 ovšem cena korálků velice vzrostla (aspoň v kamenných obchodech v mém okolí) a cena též záleží na materiálu – např.použijete-li skleněné korálky nebo plastové

 • Anonymní

  Moc jsem to nepochopila

 • redakce

  Padmé, Lien, nuninko a bamisko, moc vám děkuji za milé komentáře. Jsem ráda, že vás hvězdička zaujala, a doufám, že se co nevidět pochlubíte svými výrobky. 😉

  Markéta

 • bamiska

  hezká korálky jsou jemné….tak si říkám jak se vracíme k tomu co bylo dřív…pamatuju si podobné jako dítko u babičky…

  z korálek chci zkusit stromek přátelství ale kdy to je otázka 😀 no ale radši bych se do něj pustila než to pečení…

 • Lien

  moc pěkné

 • Padmé

  Ahoj Markétko, to je krásná hvězdička :-). Díky za článek a fotečky :-). Máš tuze šikovné ručky :-). Moc se mi to líbí :-).

 • Markét, to je super, zkusíme udělat 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist