Sněhová vločka z korálků

Rubrika: Tvoření s dětmi

Přibližně před rokem jsem vám v článku Vánoční hvězdička z korálků nabídla jednu z možností korálkového tvoření. Během letošního adventu jsem se ke korálkům vrátila a rozhodla se vyrobit nějaké další krásné dekorace. A protože je u nás sněhu málo, výběr padl na výrobu sněhových vloček. Abychom si užili alespoň trošku zimních krás…

Časová náročnost: 10 – 15 min

Náročnost tvoření: střední (kvůli manipulaci s malými korálky)

Cenová náročnost: střední

– drátek: dle prodejny a průměru drátku, např. 80 Kč za 140 m drátku o průměru 0,2 mm

– korálky: od 14 Kč výš za 1 sáček či jednu tubičku, opět dle prodejny (v některých prodávají 1 sáček i za 35 Kč)

(Počáteční investice je sice vyšší, ale z balíčků korálků i z celkové délky drátku využijete jen nepatrnou část, tudíž cena materiálu jedné vločky je velmi nízká, cca 1 Kč.)

Potřebujete:

– 1 balení (bílých) malých kulatých korálků

– 1 balení (duhových) malých podlouhlých korálků (trubiček)

– drátek – průměr 0,2 mm, maximálně 0,3 mm

– štípačky či kombinačky (nebo silné nůžky v případě drátku o průměru 0,2 mm)

– pravítko / krejčovský metr / … (není nutné)

Postup:

15vlocka1Uštípněte si drátek o délce cca 55 cm. Na jeden konec drátku navlékněte 10 kulatých korálků. Vezměte druhý konec drátku a provlékněte jej posledním navléknutým korálkem, a to „v protisměru“. Teď jsou korálky částečně zafixovány a z drátku již nesklouznou.

Je dobré nechat si jeden konec kratší (cca 10 cm) a druhý dlouhý – s tím budete pracovat.

Střed vločky je hotov, na řadu přichází jedno „rameno“ vločky. Na dlouhý konec drátku navlékněte 2 „trubičky“ a jeden kulatý korálek. Drátek provlékněte zpět trubičkou, kterou jste navlékli jako druhou, tak, jak je znázorněno na prvním obrázku. (Cesta drátku vypadá následovně: 1 – 2 – kulatý – 2). V tomto místě (označeno písmenem A v kolečku) můžete drátek obtočit mezi trubičkami č. 1 a 2, aby vločka lépe držela tvar.

15vlocka2Navlékněte 1 trubičku a 1 kulatý korálek a stejným způsobem (tj. jen trubičkou) se vraťte do bodu A. (Zde můžete znovu obtočit drátek mezi trubičkami č. 1 a 3 jako před chvílí.)

Nyní máte hotovy oba paprsky na jednom rameni sněhové vločky. Opět navlékněte 1 trubičku a 1 kulatý korálek a znovu se vraťte do bodu A (viz druhý obrázek). Drátek provlékněte trubičkou označenou číslem 1 a pokračujte dvěmi kulatými korálky na druhou stranu, než kde je kratší konec drátku (viz třetí obrázek).

Celý postup zopakujte 3x, poté bude zbývat už jen poslední rameno vločky.

Kratší konec drátku provlékněte ještě jedním kulatým korálkem a spojte ho s druhým koncem drátku. Na oba drátky zároveň navlékněte jednu trubičku. Podle toho, jak dlouhé konce drátku vám zbývají, zvolte jednu ze dvou možností zakončení vločky.

15vlocka3První možnost zakončení je téměř stejná jako výše popsaný postup výroby ramene. Postupně na drátek navléknete trubičku č. 2, kulatý korálek, trubičku č. 3 a kulatý korálek. V tomto místě opět spojíte drátky k sobě a vločku dokončíte.

Druhá možnost je ta, že na jeden konec drátku navléknete trubičku a kulatý korálek. Druhou trubičku a kulatý korálek navléknete na druhý konec drátku. Poté konce drátku spojíte a vločku dokončíte.

Dokončení vločky je následující: Na oba drátky navléknete trubičku a v protisměru kulatý korálek. V protisměru proto, abyste korálek zafixovali, stejně jako na začátku tvoření. Drátky k sobě pevně smotejte, vytvořte očko a opět je k sobě smotejte.

Vločka je hotova. (Velikost je přibližně 4×4 cm.)

Tipy na závěr:

Postup možná vypadá složitě, ale tvoření rozhodně složité není! 🙂 Jak navléknete první rameno vločky, přijde vám vše snadné a naprosto jasné.

15vlocka4Střed vločky je dobré příliš neutahovat, nechat korálkům jistý prostor, aby se vám pak snadněji drátek provlékal. Ovšem při výrobě ramen se utahování nebojte. (Pomoci mohou kombinačky.)

Drátek o průměru 0,2 mm má tu výhodu, že jej můžete i malými korálky provlékat několikrát tam a zpět a vytvářet tak zajímavé vzory. Čím silnější drátek, tím hůře se malými dírkami v korálcích provléká. U drátku o průměru 0,4 mm je již u řady korálků téměř nemožné protáhnout drátek dírkou v korálku na 2x. Bohužel ale i drátek o průměru 0,2 mm má své nevýhody, a to ty, že je velmi měkký. Méně provlékané výrobky pak hůře drží tvar (to není případ této vločky).

Ke tvoření použijte korálky dvou různých barev, aby detaily lépe vynikly. Já jsem zvolila duhové trubičky a bílé korálky. (Bohužel, krása duhových korálků nejde na fotce dostatečně zachytit.)

15vlocka5Pomocí trubiček, kulatých korálků a drátků můžete vykouzlit v podstatě jakoukoli sněhovou vločku. Pokud budete přidávat ramena, přidejte i kulaté korálky do středu, aby ramena měla kolem sebe dost místa. Můžete vyrobit i „chudší“ vločku, jako vidíte na poslední fotce.

Sněhová vločka nemusí být jen blyštivou dekorací do vašeho bytu. Může být také netradičním dárkem na některém vánočním večírku. Nebo ji můžete poslat poštou jako maličkou pozornost svým přátelům, kteří bydlí daleko (váha i velikost vločky je pro poštovní cestu naprosto ideální).

V jednom z příštích článků se ke korálkovému tvoření ještě vrátíme, takže vydáte-li se do korálkárny, dobře se zásobte. 🙂

Jedná se o článek z VD adventního kalendáře.
Předchozí článek najdete Sněhulák do bytu.
Následující článek: Vrstvená (duhová) svíčka.

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist