Papír – prostředek umění

Rubrika: Tvoření s dětmi

Co si představíte, když vám někdo řekne slovo papír? Někomu naskočí sešity nebo papír do tiskárny, někomu knihy a časopisy, někdo uvidí ruličku papíru nebo papír, ve kterém je zabalený kus salámu… A takto bychom s výčtem našich představ mohli pokračovat dál. Jen se koukněte kolem sebe a uvědomíte si, jakou nepostradatelnou součást našeho života tvoří právě papír. Asi ale málo koho napadne, že papír můžeme naleznout i v galeriích, kde z něj jsou vytvořená umělecká díla. Pokud budete číst dál, zjistíte, že i taková si můžete vytvořit doma. A věřte, že slova umělecká díla jsem použila opodstatněně.

Nakladatelství Metafora vydalo knihu Papír – Umělecká tvorba ozdobných předmětů a dekorací. Na obálce najdeme jména dvou žen. Ayako Brodeková, která je také i mimo jiné přední autorkou knih o origami. Založila webové stránky www.oricraft.com, aby se o své umění mohla podělit s co největším počtem lidí. Druhou ženou je editorka Claire Waite Brownová, která píše knihy o užitém umění a umělecké tvorbě. Spolupracovala již s mnoha umělci. Do českého jazyka přeložila Kateřina Lipenská.

V knize vám své výtvory představí přední umělci z celého světa a vy je můžete napodobit. Všichni mají jedno společné, a to lásku k papíru, ze kterého vytvářejí výjimečná díla. Po přečtení této knihy nezbude žádná technika práce s papírem, kterou byste nezvládli a můžete se pustit do vytváření uměleckých děl.

V úvodu knihy se dozvíme vše o papíru, jaké jsou druhy papíru a že každý se hodí na něco jiného. Seznámíme se s technikami, které jsou v knize použity. Zjistíme, že papír má vlákna, díky nim každé ohnutí nebo roztrhnutí papíru vypadá úplně jinak.

Kniha je rozdělena do 11 částí:

1)    Origami

2)    Plastické modely

3)    Papírové sochy

4)    Vázání knih

5)    Quisling

6)    Tkaní

7)    Vystřihování a vyřezávání z papíru

8)    Koláž

9)    Papírová drť

10) Papírová kaše

11) Výroba papíru

 

V každé části na začátku najdeme

–       jaký materiál budeme potřebovat

–       stručnou historii

–       jaký papír a techniky použít

Velmi se mi líbí, že kniha je plná ilustrovaných i fotografických návodů, které nás provázejí krok po kroku k vytvoření požadovaného díla. Vše je doplněno fotografiemi finálních výtvorů. Jako velmi dobré hodnotím to, že postupy jsou popisovány a sestaveny s ohledem na to, že knihu do ruky dostane člověk, který „papírové umění“ nikdy nedělal.

Také zde najdete fotografie uměleckých děl předních umělců, které se danou technikou zabývají.

Musím upřímně přiznat, že když se mi kniha dostala do rukou, zaradovala jsem se, že budu mít další studnici nápadů, ze které budu moci čerpat při tvoření s dětmi ve školce. Hned po otevření mi došlo, že tomu tak nebude, ale jak jsem jí listovala dál a dál, tak mi hlavou projíždělo, jak některé věci se pokusím zjednodušit a vytvořit, když už mám v knihovně takovouto publikaci. Rozhodně se těším na vyzkoušení ručního papíru a tkaní…

Knihu bych doporučila každému, kdo má trochu šikovné ruce a chce si vyzkoušet něco originálního. Určitě bych ji dala do rukou učitelkám na základních i středních školách a lidem, kteří vedou různé výtvarné nebo tvořivé kroužky zaměřené na starší děti…

V nakladatelství Metafora naleznete spoustu dalších publikací, které podnítí vaši fantazii, kreativitu a chuť ke krásnému tvoření a odreagovávání se. Například o háčkování, pletení, o uzlech, o moderních špercích, korálkách, moduritu, patchworku atd.


Papír

Vydalo nakladatelství Metafora

Autor: Ayako Brodeková, Claire Waite Brownová

Formát: 222 × 222 mm
Počet stran: 160
Vazba: vázaná
Vyšlo: 2011

Knihu Papír si můžete objednat například zde.


Nakladatelství Metafora vzniklo v roce 2001. Orientuje se spíše na překladovou literaturu. Vydává knížky z různých oblastí, především beletrii, detektivky, knížky pro radost a pohlazení na duši, esoteriku, knížky o koních, nápady a rady na ruční práce,…
Občas ale sáhne i po českém autorovi.

Napsal/a: Bamiska

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist