Slezská Harta

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Slezská Harta je vodní nádrž, přehrada, která je nejmladší v celé České republice. Najdeme ji v Moravskoslezském kraji, 14 km od okresního města Bruntál.

Jako jediná o sobě může říct, že je dílem, úspěšným dílem, 2 režimů. Začala se stavět v roce 1987 a dokončena byla za celých 10 let, v roce 1997. Napouštění nádrže začalo v roce 1996 a mělo být pozvolné a trvat nějaký rok, ale díky ničivým povodním v roce 1997 byla naplněna prakticky okamžitě.

Její rozloha je necelých 9 ha, přičemž délka je 13 km. Zatopila 5 vesnic částečně a jednu zcela. Obec Karlovec zmizela z map nadobro. V obcích Leskovec, Roudno, Nová Pláň, Razová a Dlouhá Stráň najdete spoustu možností, jak strávit volný čas. Spousta možností ubytování, jak v celých domech, tak penzionech, ale také v dřevěných chatkách a chatičkách s malinkým kuchyňským vybavením, jako je vařič, pár kousků nádobí a lednička. Ale co víc vlastně člověk potřebuje, když jede do přírody?

A co na Hartě dělat?

Mimo pohodičku, koupání, slunění se na dece na březích, můžete objevit kouzlo jachtingu. S instruktorem můžete vyrazit na pár hodin nebo klidně i na celý víkend brázdit vodu a naučit se ovládat plně vybavenou jachtu. Každoročně se zde pořádají různé soutěže – jachtařské závody, Novopláňská regata (plachetnice), Vodnický splav (soutěží samí vodníci) i den otevřených dveří na jaře. Pokud máte rybářský průkaz, tak můžete lovit a chytat a na udici pak můžete najít kapra, parmu, lína, amura, karase, štiku, candáta, okouna, sumce a také pstruha. Večer rozdělat oheň a večeře bude lepší, než v kdejakém hotelu 🙂 Pokud si vezmete s sebou kolo, tak uděláte nejlíp, protože si celou nádrž můžete projet dokola po různě obtížných cyklostezkách, se stálým výhledem na hladinu a po cestě nechybí ani různá občerstvovací zařízení. Okukovat můžete i malou vodní elektrárnu.

Na co všechno se tedy využívá Slezská Harta? Výroba energie, rekreace, chov ryb, zdroj pitné vody pro Ostravsko a v neposlední řadě velmi důležitou funkcí je protipovodňová ochrana.

A ještě malá perlička – natáčela se zde část filmu Johanka z Arku (s M. Jovovich) a pohled z vrchu prý připomíná čínského draka.

Koukněte na fotky a posuďte sami… *

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Poraďte, kam na výlet a vyhrajte, do které se můžete zapojit i vy. Stačí do 31. 8. 2012 včetně poslat svůj tip na suodal@vasedeti.cz a tím se zařadíte do soutěže o zajímavé ceny.

Napsal/a: Ježeček

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • alena5

  já ty fotky taky nevidím,ale Hartu znám

 • Jarmuschka

  …nevidím ani jednu fotku…
  😯

 • Anonymní

  K cykloturistice, byli jsme v obci Razová, dále po značení cyklostezky směr Harta, je to otřesné co někdo vydává za cyklostezku..rozbahněné pole, projeté nějakým místním traktorem..po zkušenosti z obce Razová, kde zbylo jen na cedule,označující trasu pro cyklisty, doporučuju jen jízdu po zpevněných komunikacích.

 • Anonymní

  Byli jsme tu jen jednou, koupali jsme se a bylo dobře. Semelko, jestli to nebude tím, že jsi „bývalá místní“ a koukáš na to podjatě..

  Měli jsme teda ještě malé dítko, takže všechno, co jsi vyjmenovala ve článku šlo mi mo nás, ale i tak jsme si to užili. Bydleli jsme právě v chatce, kousíček do vody, mimi kuchy=nka na uvaření polívky a guláš na kotlíku na ohni.. Prostě bomba. Tou elektrárnou a cyklovýletem bych možníá nalomila i přítele, že bysme jeli ještě jednou. On se totiž nerad vrací na místa,kde jednou byl – prý se msuí objevovat další a další 🙂 Lucie

 • semelka

  Od doby, co je naplněná Slezská Harta se v Jeseníkách vyskytují husté celodenní mlhy, to dřív nebylo – Jeseníky mlhy skoro vůbec neznaly a když tak, tak jen ty ranní (cestu Bruntál-Rýmařov jsme už dokázali už několikrát jet hodinu). Dřív Praděd dokázal zadržet déšť (vždycky byla na Pradědu černá mračná čepice) dnes se ani předpovídat nedá, jestli déšť přijde a odkud, celkově je podnebí vlhčí a méně předpovídatelné. Možná přímo v oblasti Slezské Harty to tak markantní není, ale blíž k horám – třeba za Václavovem na Štáheláku už to znát je. Co říkala mamka tak jeden z důvodů, proč tam lidi nechtějí Nové Heřmínovy je, že se obávají dalšího zhoršení…A že jste nebyli ještě na žádné sopce? No to byste měli honem rychle napravit :D, kdysi se dokonce chodil hromadný pochod z Bruntálu po všech sopkách, něco jako Praha-Prčice, ale jestli to pořádají i dnes to nevím. A vlastně ještě v okolí Slezské Harty roste velké množství hub a to jak praváků a babek tak růžovek. Pokud chceme jít na jistotu, tak chodíme tam 😉

 • Ježeček

  Já nevím zase nic o změně klimatu, bydlím tady 4 roky a nic se ke mě nedoneslo. Právě naopak – přivedlil nás tady známí na chatky ubytovací a koupání. Nepocítila jsem nijak extra zimu a to jsem náročná, co se tepla týká 😀 A díky vodě jsme ještě nestihli vyjít ani na jednu sopku 🙂 *

 • semelka

  Nevím odkud je Ježeček, ale jsem původem z Bruntáli. No a Slezská Harta – ta prokletá přehrada (všichni na ni nadávají, protože díky ní se změnilo podnebí v celých Jeseníkách) je to hold prostě vodní dílo. Jasně hezké místo na výlet, podívat se na hráz, objet to okolo, táborák na břehu či rybaření, jachty, stále je v plánu výletní parník (už 5 let a stále bez realizace) .. ale koupání? v tý zimě? brrrrrrr 😀 Přiznávám, že nevím, jaký je současný stav, ale před pár lety v okolí toho moc nebylo – mám na mysli ubytování, hospoda apod. Nicméně koho zajímají vodní díla, na své si přijde, ostatním bych spíš doporučila spojit to s výstupem třeba na Velký Roudný (rozhledna) nebo z Meziny na Venušinu sopku, taky tam býval pěkný rozhled po kraji vede tam i naučná stezka „po vulkánech“

 • Ježeček

  Jojo, je to tady takové móóře na vesnici 🙂 A vcelku soukromí – žádné přecpané břehy, což mě vyhovuje maximálně… Mě se tady moc líbí *

 • Ježečku, díky za další zajímavý tip na cestování 🙂 Z fotek na mě dýchá taková pohoda a klíííídek 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist