Korálkování 1 – náramek z paměťového drátu

Rubrika: Tvoření s dětmi

Petra mě požádala, jestli bych nechtěla udělat seriál o korálkování pro Vaše děti a já ráda souhlasila. Předem říkám, že to bude občasník, prostě když budu mít chvilku času a vhodný nápad, tak zkusím vytvořit návod. Jako první díl jsem se rozhodla sepsat návod na náramek z paměťového drátu…

Postup je jednoduchý, jediným „háčkem“ je očko, jinak to klidně zvládne i dítě (Tomášek rád pomáhá), navíc na jeho výrobu není potřeba speciální nářadí.

Protože článek se základními pojmy bude teprve následovat, vysvětlím pojmy, které je potřeba znát pro výrobu tohoto šperku.

Paměťový drát je poměrně pevný drát, který drží svůj kruhový tvar. Prodává se ve více průměrech – na náhrdelník, náramek a prsten. My budeme potřebovat náramkový. Prodává se obvykle ve stříbrné a zlaté barvě, já jsem zvolila stříbrný, ale záleží samozřejmě na vás.
Rokajl jsou drobné skleněné korálky, levnější je nepravidelný, každý korálek je jiný, dražší (např. TOHO rokajl) je naprosto pravidelný a používá se zejména na šité šperky, na navlékání nám stačí náš český rokajl, případně čínský (když můžu, vybírám české výrobky). Průměr je různý, třeba od 2mm až po půl cm, výjimečně i více. Na tento náramek bych doporučila rokajl okolo 3mm.
Tvarované korálky (mačkané) jsou skleněné korálky lisované do různých tvarů – kytičky, kostičky, spirálky, prostě na co si vzpomenete.

Co budeme potřebovat?

potřeby

 • 2 otočky paměťového drátu – koupíte v korálkářském obchodě – na internetu nebo v kamenném
 • zelený rokajl střední velikosti (nebo jinou oblíbenou barvu)
 • zelené hranatky (nebo jiné tvarované korálky dle chuti)
 • štípací kleště
 • špičaté kleště (hladké nebo vroubkované, na tom nesejde)

  Jdeme na to

  Paměťový drát se obvykle prodává po několika otočkách už nastříhaný, takže si z něj ustříhneme 2 otočky.

  Na jednom konci paměťového drátu uděláme očko – vzhledem k tomu, že drát je opravdu tuhý, lépe se na něm dělá očko trojúhelníkové, než kulaté ketlovací (viz někdy příště). Uchopíme konec drátu do kleští u jejich špičky tak, že drát je po celé šířce kleští, a ohneme jej směrem ven z kruhu.

  korálky
  Po té uchopíme do kleští drát těsně vedle ohybu a opět ho ohneme směrem ven z kruhu, tím nám vznikne trojúhelník. Očko máme hotové. korálky
  Pokud se vychýlilo a trčí nám do strany, pootočíme ho kleštěmi tak, aby bylo v jedné rovině s otočkami náramku. korálky
  Na volný konec drátu začneme navlékat korálky – začneme rokajlem. Já jsem navlékla 15 rokajlů, pak 1 jednu hranatku. korálky
  Znovu 15 rokajlů, 1 hranatku a tak pořád dokola.

  Korálky navlékneme skoro po celé délce drátu, na jeho konci necháme asi 1 – 1,5 cm volného drátu (podle šířky kleští, které používáte – prostě aby se tam vešly kleště u špičky 3krát vedle sebe) a uděláme stejné očko, jako na začátku.

  korálky

  Při ukončování náramku se nám může stát, že korálky nevycházejí v námi zvoleném intervalu. To jde vyřešit buď zkrácením drátu (jestli je tam o pár centimetrů víc nebo míň je jedno, náramek má 2 otočky zejména proto, aby nepadal z ruky, takže klidně stačí i 1,5 otočky), pokud vidíme, že by se měly navléknout třeba 1 hranatka a 5 rokajlů. Nebo korálky sundáme a změníme jejich počet, což je pracnější postup. Já jsem třeba korálky na tomto náramku sundávala 2krát, aby mi to vyšlo, ale výsledek stojí za to.

  náramek

  Originální ručně vyráběné šperky z korálků od Pomněnky, vyrobené převážně z českého skla s láskou a péčí pro vaše potěšení najdete v internetovém obchůdku Korálkovéšperky.cz.

  Napsal/a: Pomněnka

 • Toto taky stojí za přečtení!

  Co pomáhá na dětský kašel?

  Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

  Čtu dál →

  Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

  Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

  Čtu dál →

  Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

  Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

  Čtu dál →

  Co na to říkáte?

  Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

  Sdílet
  Sdílet
  TOPlist