Také rádi vytváříte nové věci a zkoušíte nové techniky? Co třeba zkusit enkaustiku. Je to znovuobjevená technika, která byla používána už v antice a jedná se o malování horkým voskem. Díky moderní technologii je přístupná komukoliv a patří k velice oblíbeným.
Technika je vhodná pro starší děti a jejich rodiče.Já tvořím se svojí tříletou dcerou, která mi opatrně nanáší na žehličku barvy podle své nálady a já pak roztírám rozehřátý vosk po papíře.
Pořizovací náklady (orientační)
Varianta pro začátečníky:
Stará žehlička: 0 – 250,- (může být i napařovací, já sehnala na internetu obyčejnou žehličku za 70,-)
české voskovky (koh-i-noor): 12,- (balení 12ks)
papír: musí být křídový, lesklý, nesavý 1ks A4 135g 1,80,- nebo 1ks A4 200g 3,50,-
lze použít třeba nástěnný kalendář z druhé strany 0,-.
Celkové náklady tedy činí: 12 – 300,-.
Varianta pro pokročilé:
sada (žehlička na encaustiku, sadu vosků 8ks, 10 papírů A7, 10 papírů A6, 5 papírů A5, brožura s návodem na malování, vyškrabovačka ) 820,-
nebo
encaustická žehlička 680,- (je daleko menší a lehčí než klasická žehlička)
encaustické vosky 300,- (balení 13ks)
encaustický papír 49,- (10 ks A4)
Celkové náklady tedy činí: 820 – 1029,-.
Balení voskovek vydrží na několik obrázků, a tak je budeme i mít na další tvoření.
Co budeme potřebovat
žehličku
voskovky
křídový papír
podložku (hadr, noviny)
hadr, papírové utěrky nebo noviny na otírání žehličky
Postup
1) Na stůl nebo jinou pracovní plochu dáme hadr nebo noviny (několik vrstev) – alespoň dvakrát větší než zamýšlený formát obrázku. Nebudeme tolik zahřívat desku pracovní plochy a bude nám lépe držet papír, na který budeme malovat.
2) Na tuto plochu dáme křídový papír (A3, A4) a připravíme si voskovky. Pro začátečníky je lepší nejdříve menší formát.
3) Zapneme žehličku a teplotu necháme na nejnižší stupeň.
4) Vybereme si voskovku a přiložíme ji na vodorovnou pracovní plochu žehličky. Teplem se vosk rozehřívá na žehličku. Pokud by se nám nanášený vosk málo rozpouštěl, teplotu přidáme. Na plochu můžeme barvy libovolně rozetřít. Rozetření (ve vlnách, rovně, cik- cak …), počet barev je na naší fantazii. Různé ornamenty tvoříme přiložením žehličky nebo malováním hranou žehličky.
Obrázek můžeme použít jako obraz na stěnu, přáníčko,… k výzdobě bydlení nebo jako dárek pro přátele.
TIP: Dále se mohou dokoupit další doplňky pro encaustické tvoření – pero a k němu hroty, škrabátka,…
http://www.brydova.cz/techniky/7-techniky/63-encausticke-malovani
http://encaustic.wz.cz/index2.htm
Napsal/a: Pvosa
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)
Tak jsme to dnes s holkama vyzkoušely a je to vážně bomba! Vypadá to, že letos budeme mít vánoční přáníčka už v říjnu 😉
Naše pořizovací náklady vyšly na 20 Kč za sadu 24 voskovek. Objevit se tu článek o pár dní později, tak jsme netvořily, protože ve škole byl zrovna sběrný den a já už měla nachystanou i tu žehličku na zlikvidování 🙂
Je to opravdu jednoduché, omrkla jsem videa ze stránek, na které dala pvosa odkazy. Sice zatím moc nedokážu výslednou podobu obrázku ovlivnit, ale to chce asi praxi.
pvoso, díky za zajímavý námět! Užily jsme si to všechny tři 😉
Díky moc za reakce. Taky mě tato technika uchvátila, ale pořizovací náklady mě odrazovaly (varianta pro pokročilé), přece jenom jsem doma na rodičáku a vytvořit si pár obrázků za ty peníze se mi nechtělo. Ale jak jsem našla, že se nechá tvořit starou žehličkou a obyčejnýma českýma voskovkama nebylo co řešit. Koukněte na tvořilky, které se tomu věnují intenzivně, to budete teprve koukat, co se nechá všechno vykouzlit. Petra
Pvoso, díky moooc. To je nádhera…ještě jsem o této výtvarné metodě neslyšela. A hned ji použiju….Domula si donesla DÚ vytvořit s maminkou do přírodovědy „krajinu kolem sebe“. Pořád jsem něco vymýšlela, ale už nemusím….ty jsi to vymyslela za nás:o) Díky
LUSYLIE
velice zajímavý a pěkný článek. O této metodě kreslení jsem již slyšela ale, děkuji za kompletní informace rady i tipy:)))))
Pvoso taky koukám a zvedám palec:-D s touhle technikou jsem se ještě nesetkala.ale jakožto výtvarný antitalent zůstanu u svých pastelek a voskovek a možná to spíš ukážu dceři co na to p. učitelka v kroužku:-)
Pvoso, děkuji za zajímavý článek a krásné fotky, úúplně koukám, překvapeně koukám, co se dá dělat se žehličkou… 🙂
Mobile Sliding Menu