Před infekcemi musí každá těhotná žena chránit sebe i své dítě. Určité infekce mohou přivodit vysoké riziko potratu nebo předčasného porodu. Předčasný porod je přirozenou obranou těla v případě, že infekce patří k těm, které mohou poškodit plod.
Pokud má žena rizikové těhotenství už z jiného důvodu, měla by proti infekcím učinit mnohem důkladnější opatření. Chránit by se měla každá žena, protože v těhotenství je léčba infekcí nesnadná. Antibiotika sice mohou vyléčit plod a uklidnit organizmus, ale zároveň jsou pro tělo matky i plodu velkou zátěží a mohou je poškodit. Proto je prevence velice důležitá.
Předejít každé infekci na 100% je prakticky nemožné, ale s trochou zdravého rozumu sami přijdeme na několik způsobů, díky kterým snížíme možnost onemocnění na minimum:
- dodržujeme správnou hygienu
- vyhýbáme se nemocným lidem
- dbáme na dostatek pohybu i odpočinku
- jíme vyváženou, pestrou stravu
- chodíme na pravidelné lékařské prohlídky, například testování na infekce v pochvě a jejich léčení
Bakteriální infekce
Mezi bakteriální infekce, které v těhotenství ohrožují novorozence, patří syfilis, kapavka, chlamydie, listerióza a lymeská borrelióza.
K léčbě bakteriálních infekcí jsou používána antibiotika. Antibiotika zabraňují růstu buněčné stěny a nežádoucí buňky postupně zanikají. Při častém používání antibiotik se vůči nim matka může stát odolnou a tato odolnost může přejít i na novorozeně. Toto dítě má i v pozdějším věku vůči antibiatikům zvýšenou odolnost a častější vznik otravy krve. Proto je důležité, aby se matka co nejdříve vyléčila. Lékař musí být o jejím stavu dobře informován, aby mohl vybrat co nejšetrnější způsob léčby.
Virové infekce
Mezi virové infekce, které v těhotenství ohrožují novorozence, patří virové hepatitidy B a C, HIV infekce, cytomegalovirová infekce, varicella, herpes genitalis, condylomata acuminata, infekce parvovirem B19 včetně páté dětské nemoci, a zarděnky (rubeola).
Žena, která trpí virovín infekčním onemocněním, může otěhotnět a dítě porodit zdravé. Pokud jde o virovou infekci, která se vyskytuje v porodních cestách, podstoupí žena císařský řez.
Pravděpodobnost přenosu nemoci na plod je 2 – 3 %, z toho nejvyšší pravděpodobnost vzniká právě při porodu smíšením krve matky a novorozence.
Výjimka platí při onemocnění HIV, kdy je pravděpodobnost přenosu 40% a v součesné době není potvrzena myšlenka, že by císařský řez byl prevencí.
Proti některým infekcím (např. proti zarděnkám a virové hepatitidě typu B) se můžete nechat preventivně očkovat už před otěhotněním.
Než se necháte očkovat, měla byste znát svůj imunologický stav vzhledem k rizikovým infekčním onemocněním. Tento imunologický test zahrnuje vyšetření indikátorů virové hepatitidy tipu B, sérologii syfilis, vyšetření zarděnek, spalniček, příušnic, toxoplasmózy a cytomegalovirové infekce.
V době, kdy už jste těhotná, musí váš gynekolog posoudit vaše těhotenství jako fyziologické, tzn. normální, s běžným průběhem. Při sebemenším náznaku rizikového těhotenství se musíte očkování vzdát. Už tak náchylný organismus by totiž mohl vakcínu označit jako škodlivou a při obraně před novou látkou by mohlo dojít k potratu nebo předčasnému porodu.
K očkování každé těhotné ženy je nutné přistupovat individuálně. Většina vakcín není těhotným ženám doporučována. V případě, že lékař podání vakcíny schválí, nesmí žena užívat léky, které by s vakcínou byly v rozporu.
Napsal/a: Klára J.