Cesta do fantazie

Rubrika: Filmy, hudba, divadlo pro děti

Film Cesta do fantazie vypráví příběh desetileté holčičky  Chihiro Ogino, která se spolu se svými rodiči stěhuje do nového města a bydliště.

Cesta do fantazie, Intersonic

Během cesty se rodina ztratí a dojedou k podivnému tunelu. Ze zvědavosti jím projdou a aniž by to věděli, dostanou se tak do říše duchů kolem tajemného opuštěného lunaparku, začarovaných lázní čarodějnice Yubaby, určených japonským bohům. Rodiče  najdou v jídelně nedaleko lázní nikým nehlídané jídlo a bez pozvání ochutnají lakávé pokrmy, Chihiro však odmítá. Protože bylo jídlo určeno návštěvníkům lázní, promění se rodiče za svoji chamtivost v prasata. Vyděšená Chihiro se pokusí utéct, cestu k tunelu jí však mezitím přehradí široké jezero. Naštěstí potká čarodějnického učně jménem Haku, který jí pomůže se ukrýt. Chihiro se pod tlakem situace z rozmazleného a uplakaného dítěte proměňuje v odvážnou a samostatnou dívku.

Na Hakuovu radu požádá Chihiro o práci Kamadžiho, pavoučího vedoucího lázeňské kotelny. Ten ji odmítne, setká se u něj však s dívkou jménem Lin, kterou Kamadži přesvědčí, aby Chihiro odvedla k Jubabě a Chihiro jí mohla požádat o práci. Každého, kdo neměl v lázních práci, totiž mohla Jubaba v cokoli proměnit. Díky své umíněnosti Chihiro nakonec dosáhne svého a Jubaba ji zaměstná, zároveň jí však odebere její pravé jméno. Říká jí Sen a tímto nad ní získává kontrolu. Chvíli poté, co Chihiro usne, ji ale probudí Haku, odvede ji do vepřína, kde jí ukáže její rodiče, a zároveň jí její skutečné jméno opět připomene a tím ji vymaní z čarodějčiny moci. Sám Haku ale své skutečné jméno už dávno zapomněl a musí proto Jubabě stále sloužit.

Bude Chihiro schopná pracovat v lázních pod přísným dohledem Jubaby tak, aby nakonec odpracovala prohřešek svých rodičů a ti se z vepřů mohli proměnit zpátky v normální lidi?

Cesta do fantazie je jeden z nejznámějších japonských animovaných filmů, který se setkal se širokým mezinárodním ohlasem  kritiky i diváků. V roce 2003 získal Oscara za nejlepší celovečerní animovaný film, z dalších cen lze zmínit např. Cenu japonské akademie a Zlatého berlínského medvěda z roku 2002. V Japonsku překonal velkofilm Titanic a stal se vůbec nejvýdělečnějším filmem v japonské historii.

Nedivím se. Ze začátku jsem nad netradiční „nedisneyovskou“ animací koulela očima, ale jakmile oko přivykne na normální postavy bez dlouhých blonďatých vlasů a třiceticentimetrových pasů, musí si člověk přiznat, že se jedná o velmi zajímavou podívanou. Nad fantazií tvůrců zůstává rozum stát, stejně tak nad skvělým výtvarným zpracováním. Animace jsou opravdu nádherně, do opravdu nečekaně pojatých detailů a některé postavičky jsou opravdu velmi vyvedené šestiruký děda, čarodějnice, skákající lampa, atd.

Příběh není jen pohádkou, ale zároveň i dramatem malinko okořeněným naivitou a romantikou dětské roviny pohledu. Zajímavá je i proměna charakteru hlavní hrdinky, která je tak pozvolná, že si jí všimnete, až už je dokonána.

Možná mi film trošičku připomněl Alenku v říši divů, ale mnohem mnohem lepší Alenku. Miyazakiho svět fantazie je opravdu kouzelný, je neuvěřitelné, jaké postavičky se v něm objevují, jaká kouzla a nápady. Chihiro se díky své nedobrovolné výpravě  do podivného světa mění z nešikovné a bojácné dívenky na statečnou a samostatnou dívku, nachází přátele a lásku a vy jí celou dobu hrozně fandíte. Tradičně krásná hudba jen završuje dojem z tohoto zajímavého „animáku“.


Cesta do fantazie

Uvádí společnost Intersonic

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Pohádka

Japonsko, 2001, 125 min
Režie: Hayao Miyazaki
Hudba: Joe Hiaishi

DVD Cesta do fantazie si můžete koupit třeba zde


Společnost Intersonic je distributorem DVD pro děti i dospělé. V nabídce najdete také cestopisné filmy, drama, romantické filmy a pro děti animované filmy i mnoho dalšího.

Nabídku naleznete na www.klikfilm.cz.

Napsal/a: Marta Procházková

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist