Čím odměnit děti (nejen) za vysvědčení?

Rubrika: Dětské hry

Konec školního roku je tady a s ním přichází pro všechny školáčky významná událost – předání vysvědčení. Ať už dopadne jakkoli, zaslouží si děti za celoroční snahu nějakou tu odměnu. Pokud jste o ní ještě nepřemýšleli, nezoufejte – máme pro Vás skvělou inspiraci!

Návštěva kina nebo cukrárny, výlet, kniha, počítačová hra či dokonce peníze – to jsou jen některé z alternativ, čím můžeme obdarovat svá dítka. Mezi nejoblíbenější dary však stále patří tradiční hračky. Právě hračky se těší oblibě nejen u dětí, ale i jejich rodičů od nepaměti – dnes by však nad takovou volbou zajásali i mnozí odborníci. Panenkám, autíčkům i plyšákům sice dnes vyrostla silná konkurence v podobě technologických hraček, ve zdravém vývoji dítěte však nadále hrají nepostradatelnou úlohu.

pr_barbie_2

Odborníci mají jasno!

Tradiční hračky totiž významným způsobem přispívají k rozvoji všech psychických a motorických funkcí dítěte, podporují jeho kreativní myšlení, tvořivou fantazii, samostatnost i schopnost řešit problémy. Dítě dokáží zdravým způsobem zabavit a upoutat jeho pozornost na dlouho dobu, podněcují jeho zvídavost a prohlubují schopnost soustředění. Kromě toho se mezi dítětem a hračkou vytváří silný vztah – dítě tak získává pojem o hodnotě materiálních věcí, kterých si následně dokáže lépe vážit.

Jak vybrat vhodnou hračku?

Výběr hračky se zdá být velmi snadným úkolem. Každý rodič přece nejlépe ví, s čím si jeho dítko rádo hraje, co si přeje a co ho nejvíce potěší a zabaví. Pravdou však je, že vhodná hračka by se dítěti měla nejen líbit, ale měla by pro něj být i zcela bezpečná. A to už je oříšek. Jak tedy postupovat při výběru hračky, abyste nesáhli vedle?

pr_barbie_1

Hračka musí být zdravotně nezávadná, tj. neobsahovat žádné škodlivé látky. Evropským standardům by měly odpovídat hračky označené certifikátem CE. Zárukou bezpečnosti jsou také ochranné známky Česká kvalita a Bezpečná a kvalitní hračka. Mnohé Vám prozradí také informace na obalu. Nebezpečné hračky často obsahují například jedovaté ftaláty, které velmi škodí dětskému organismu – negativně ovlivňují hormonální vývoj, zvyšují riziko vzniku alergií a astmatu a ohrožují funkce ledvin a jater. Pozor, tato látka je obvykle obsažena v nekvalitních hračkách z tržnic. Hračky by dále neměly mít ostré hrany a v závislosti na věku dítěte ani drobné součástky, které se snadno uvolňují.

Nenechte se zmást cenovkou a vždy dávejte přednost vysoké kvalitě před podezřele nízkou cenou. V široké nabídce hraček, která je na současném trhu k dispozici, se sázkou na jistotu stávají originální značkové hračky od známých výrobců s dlouholetou tradicí a zárukou kvality.

Napsal/a: barbie-obchod.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • Marci55

    Nějaká sladkost stačí,nejsem zastánce dárků, nato jsou vánoce a narozeniny

  • nica1

    letos jsem holkám za vysvědčení slíbila,že půjdeme do kina,takže vyrážíme na Mimoně.Nikolka dostane své první a tak se moc těší no a maminka taky 🙂 chvilku klid od úkolů 🙂

  • spulkin

    Moje babička mi za každou jedničku na vysvědčení dala 100 kč, za dvojku 80 a za trojku 60 Kč. Takle to šlo celou základku i střední. A pokud jste měli třeba 15 předmětů, tak už to za to opravdu stálo. Byla to pro mne úžasná motivacea a zavedu to i u svých dětí. Mohou si střádat do prasátka a tím zase vést k zodpovědnosti a hospodaření s penězi.

  • Halekon

    U nás za vysvědčení nedáváme dárky. Jdeme na pohár, zmrzku, picu. Něco co neděláme běžně. Kluci se už těší, kam letos půjdeme. Učí se pro sebe, ne aby dostávali dárky. Proč by nemohli něco dostat jen tak? To musí být vždy příležitost?

  • Mrs.Smile

    To jste, Anonymní, napsala opravdu moc hezky, že vysvědčení na konci roku není jen ohodnocením práce dítěte, ale i rodičů.

  • Anonymní

    Tak určitě záleží na situaci. Asi bych z dávání dárků za vysvědčení nedělala tradici už od první třídy, aby se dítě učilo jen s vidinou odměny na konci roku. Určitě bychom měli dítě vést k tomu, že se učí pro sebe, pro svůj dobrý pocit a také pro radost rodičům. Kdysi jsem četla rozhovor s nějakým psychologem, který tvrdil, že každé dítě v sobě přirozeně má touhu nosit domů jedničky, aby rodiče měli radost – bohužel se to někdy (i vinou rodičů)nepodaří. Dárek za vysvědčení bych dala třeba v situaci, když se dítěti povede výrazně se zlepšit nebo se mu podaří nějaký jiný úspěch. Asi bych to udělala formou překvapení, ne úplatkem ve stylu „když budeš mít dobré vysvědčení, tak dostaneš to a to…“. Nebo třeba když si dítě něco hodně přálo k Vánocům a nepodařilo se to sehnat nebo zrovna nebyly peníze, tak se to může dát za vysvědčení. Když se na to člověk podívá z jiné strany – tak kdy jindy si zaslouží ocenění než po roce pilné práce. Proč potom dostáváme dárky k svátku – jen na základě jména, to přece není žádná zásluha. Nebo narozeniny – proč se dávají dárky jen proto, že se někdo narodil zrovna v určitý den, ani se o to sám nezasloužil. Proč by tedy dítě nemělo být oceněno proto, že se mu podařilo úspěšně absolvovat další rok školní docházky, pokud pilně pracovalo. Je to zajímavé téma, ani sama nevím,jestli jsem jednoznačně pro nebo proti.Asi určitě záleží na konkrétní situaci, nelze odpovědět jednoznačně. Třeba si dokážu představit hezkou tradici, kdy se na konci roku sejde celá rodina, ať už doma nebo někde venku, třeba v restauraci, popovídají si, proberou ten uplynulý rok a vzájemně se obdarují, protože vysvědčení na konci roku vlastně není jen ohodnocením práce dítěte, ale i rodičů.Co si o tom myslíte vy?

  • Pochvala, či zmrzka by nestačily?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist