Jak dítě co nejrychleji uklidnit? Zkuste to zpěvem!

Rubrika: Péče o miminko, Výchovné tipy

Nezáleží na tom, zda umíte zpívat nebo ne. Vaše dítě (pokud není právě v pubertě) neřeší, zda zpíváte falešně nebo mimo rytmus. Naopak! Je nadšené, když místo příkazů a neustálého napomínání zkusíte něco nečekaného – zpívat!

Jako matka skoro tříletého chlapečka jsem si začala vymýšlet vlastní texty na známé melodie tak, abych „nenásilnou“ formou docílila svého. Nejvíc se mi to osvědčilo u chystání mlíčka. Všimla jsem si, že vždy, když jsem začala chystat večerní mlíčko na uklidnění před spinkáním, tak náš Robinek okamžitě začal plakat nedočkavostí, přestože byl do poslední chvíle v dobré náladě. Pokaždé se na mlíčko tak moc těší, že začně vyloženě dělat hysterické scény.

Snažila jsem se tedy nachystat mléko v takové rychlosti, aby se náš malý co nejdříve ukonejšil. Jednu dobu fungovalo počítání odměrek, ale teď zafungovalo docela něco jiného. Chtěla jsem vymyslet něco lepšího, než (ne zrovna účinné) věty typu: „Neplakej, už to chystám, ještě jedna odměrka, ještě zamíchám, už se to nese…“ Místo toho jsem si u chystání začala jednou zpívat vlastní text na známou melodii (na youtube: Máš-li radost a víš o tom, zatleskej) a Robinek byl okamžitě tichý jako myška a poslouchal, co zpívám. Teď už tu píseň zpívá se mnou, takže je chystání mlíčka mnohem veselejší 🙂

Mlíčko

Když jsi unavený a chceš mlíčko, nefňukej
Když chceš dostat svoje mlíčko, neplakej
Když chceš „mlíčko, dudlík, spinkat“
Je čas mlíčko Ti nachystat
S maminkou si tuhle píseň zazpívej

Když Ti máma chce dát mlíčko zatleskej (tlesk-tlesk)
Když Ti máma chystá mlíčko zatleskej (tlesk-tlesk)
Když Ti máma dudlík myje
Přitom mlíčko Ti zalije
Když Ti máma dává mlíčko zatleskej (tlesk-tlesk)

Když se k Tobě blíží mlíčko, křič hurá: „Hu-rá!“
Uklidní Tě za kratičko, křič hurá: „Hu-rá!“
Když Ti máma dává mlíčko
Vypiješ ho za kratičko
Konečně máš svoje mlíčko, křič hurá: „Hu-rá!“

Co ale Robinek naopak v lásce zrovna nemá, je čištění zubů. Takže vymýšlím všechno možné, abych mu to čištění zpříjemnila. Pojmenovali jsme zubní kartáček jménem Hugo a ráno mu jdeme do koupelny povykládat, co nás ten den čeká a večer Hugovi zase vyprávíme, co všechno Robinek za ten den zažil. Samozřejmě, že ne vždy má Robinek na Huga náladu. Takže jsem nám složila písničku a u čištění si s Hugem i zpíváme. Je to hlavně na zabavení, aby bylo možné vyčistit zoubky zábavnou formou bez přemlouvání.

Pastu mám

Pastu mám,
zoubky mám,
kartáčkem je pošimrám,
Pěkně přejedu je sám
vždycky tam a zase zpět,
perličky z nich budou hned.

(youtube: Barney a jeho přátelé – Mám Tě rád – zrychlenější verze)

Tak už máme vypité mlíčko, vyčištěné zoubky, teď už zbývá jenom popřát krásné sny. Každá maminka uspává jinak a má na to svoje osvědčené metody, ale zkuste svému miminku při uspávání zpívat následující slova ke známé melodii (youtube: Ivana Pavlová – Zlaté střevíčky) a uvidíte, jak vám oběma bude při usínání krásně u srdíčka.

Moje miminko

Moje miminko
je jako ze zlata,
že ho mám
připadám si hrozně bohatá,
jeho očíčka
a taky vlásečky
jsou mi dražší
než kdejaký dárečky.

Stačí to vašemu miminku potichu zpívat do ouška a přitom hladit po obočí a po vláskách (podle zpívaného textu) a uvidíte, jak bude vrnět blahem.

Všem maminkám přeji co nejspokojenější děťátka a pokud byste zde chtěly najít i jiné texty ke známým melodiím pro pobavení, stačí napsat do diskuze 🙂

Napsal/a: Monika Raiskubová

Toto taky stojí za přečtení!

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Marci55

  Zvykala jsem dítě na zpěv ještě v bříšku a je pravda, že ho to potom uklidnovalo

 • endlisek

  Moc krásný písničky jste vymyslela. Mně mamka taky zpívala, když jsem byla malá a já to zbožňovala. Sama bohužel zpívám hrozně, snad to mý miminko nějak přežije a bude se mu to i tak líbit 😀

 • pivatko

  já zpívám Pivátku Porcelán od Mandrage…zatím to pomáhá 😀

 • meggi41

  Kralicku 😀

  Kdyz jsem,pred 22r.,cekala prvni dite,nekde jsem cetla,ze detatko miluje zpev,i hlas sve maminky,at uz zpiva hezky,ci ne 😀 a take jeji zpev,ci hlas intenzivne slysi uz v brisku a dokaze ho rozeznat..

  Ja vsem detem vzdy zpivala,i ukolebavky,z mladi znam i jednu indianskou a tu hlavne nejmensi,zboznovala,zpivam pry pekne(nejen pro vlastni deti 😀 ),ale neresila jsem to,zda ano,zpivame si moc radi i nyni,hudba a i tanec,provazi nas zivot a neznam nic nadhernejsiho.. Jen syn zdedil hudebni hluch,ale i tak si z toho utahuje a zpiva rad..Mala ma andelsky hlasek,dojemny..

  Pro kazde dite je zpev maminky krasny,navic pry pomaha vnimat,citit rytmus atd..
  😉

 • Mrs.Smile

  Nenechte se odradit! Taky zpívám falešně, přesto zpívám pořád 🙂 Náš malý mi poslední dobou docela často říká: „Mami, nezpívej! Já sám.“ Tak na chvilku zklapnu, ale vzápětí zpívám zase s ním. Máme doma nevyfouknutý malý nafukovací člun a jednou jsem dostala rozkaz, že si do něj mám sednout, tak jsem poslechla. Robinek si vlezl do člunu za mnou, chytil mě za obě ruce a začal zpívat (naši oblíbenou) píseň z pohádky Na vlásku, kdy Locika s Evženem sedí v loďce a zpívají „Mně se zdá, že svítá nám…“ – tak jsme si zazpívali a na konci mi dal krásnou dětskou pusinku – no jistě si dovedete představit, jak dojatá jsem byla… 🙂

 • Králíček4

  Mám pocit,že kdybych začala zpívat na uklidnění,že při mém hudebním sluchu bych to dítě ještě více rozeřvala.Také Dominik můj zpět rád ukončuje,že to stačí a tak se raděj nesnažím.

 • Jarmuschka

  Mně mamka zpívávala „Beskyde, Beskyde“.
  Pak to na mě praktikovali i sourozenci, když nebyla mamka v dosahu (a chvíli jim to fungovalo… 😉 )
  Já jsem pak tuhle písničku praktikovala i na táborech v oddíle pro nejmenší děti (4-6 let), když na ně po večerce přišel smutek.
  A na svoje děti samozřejmě taky.
  Ale je pravda, že poslední dobou si doma už moc nezpíváme…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist