Zámek Adršpach

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Jak jsme tak cestovali, jednoho dovolenkového dne jsme se rozhodli pro Adršpašské skály. Vydali jsme se tedy tímto směrem. Pro orientaci. Tuto přírodní krásu naleznete 180 km od Prahy, nebo 70 km od Hradce Králové, nebo 35 km od Náchoda. My jsme ujeli asi 45 km a od Trutnova je cesta dobře značená, takže určitě nezabloudíte, pokud se sem vydáte.


Nejdříve jsme projeli vesnicí Adršpach a jeli jsme dále směrem ke skalám, které jsme chtěli navštívit. Cesta už se nám zdála dlouhá a v tom jsme míjeli zámek Adršpach. Jelikož je v něm umístěno také informační centrum zastavili jsme se tam původně jen se poptat.
Zámek Adršpach 1Koupili jsme si ale vstupenky na výstavu prvního horolezeckého muzea v ČR. V několika málo místnostech jsou vystaveny fotografie společně s výstrojí, která se používala hlavně při pískovcovém lezení, ale také při dobývání velehor. Pro srovnání je vždy vystavená výstroj kdysi a dnes. Součástí výstavy je také promítací místnost, kde smyčkou běží staré filmy o horolezení – tam jsme ale jen nakoukli.
Zámek Adršpach je také partnerem výstavy Play Broumovsko (jedná se o soubor interaktivních výstav pro všechny smysly a užijí si zde jak děti, tak dospělí). Zde na zámku je umístěno Senzorium, vodní zvon, otisky, barevné kruhy a ještě pár věcí – je to pouze malá ochutnávka z obrovské výstavy. Ta je umístěna v areálu firmy Veba v Broumově a rozkládá se na ploše 4500 m2.
Všichni jsme si pohráli ať už na vodním zvonu, nebo s barevnými kruhy. Všechny nás ale zaujalo Senzorium. Jde o tříbení 12 smyslů (rozdělené také podle znamení horoskopu). Takže jsme tříbili hmat, životní smysl, smysl pro pohyb, smysl pro rovnováhu, čich, chuť, zrak, smysl pro teplo, sluch, smysl pro slovo, smysl pro myšlenky druhého člověka a smysl pro Já druhého člověka. Tato teorie je inspirována naukou o 12 smyslech R. Steinera – zakladatelem atroposofie a dílem Pansofia J. A. Komenského. Některé úkoly vypadali hodně jednoduše, ale přitom jejich splnění jednoduché nebylo. Doporučuji k vyzkoušení.

Zámek Adršpach 4 Zámek Adršpach 3

Zámek je otevřen od května do září denně od 10 do 18 hodin. Výstava Play Broumovsko je otevřena v areálu textilních závodů Veba (její část i na zámku a na jiných partnerských místech) v období od 28. března 2014 do 1. března 2015 od 10 do 18 hodin. Vše je vhodné pro děti a každý si zde najde něco, co ho bude bavit. Vstupné na zámek stojí: dospělí 60 Kč a snížené vstupné pro děti, seniory 30,- Kč.


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších.
Po zveřejnění všech soutěžních článků vybere redakce portálu VašeDěti.cz výherce, kteří si mezi sebou rozdělí 10 knih z edice Kam v České republice, které do soutěže věnovala společnost Albatros Media.

Pozn.red.: Text neprošel redakční úpravou.

Napsal/a: Pavluschka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist