SD: Jak jste luštili a diskutovali?

Rubrika: Soutěže, Volnočasové aktivity

Tak máme za sebou na VD další sponzorovanou diskuzi. Byla jsem skutečně hodně zvědavá, jak velcí luštitelé z řad návštěvníků jsou na VD…

Příznivců křížovek se v diskuzi Luštím, luštíš, luštíme…? sešlo celkem dost, což je skvělá zpráva.! Luštění podporuje činnost mozku a v neposlední řadě se luštitelé stále učí něčemu novému. A je taky skvělé, že zapojujete i své děti!

Někteří, dle svých slov, jsou v luštění tzv. doma. Stejně jako třeba jardamalej, který začal luštit již v předškolním věku a to je, jak sám uvádí, bratru počítáno takových třiasedmdesát let. Tak z toho mají tvůrci křížovek nepochybně radost! Velmi působivý je jeho výrok: „Luštím často, luštím rád.

Nebo Milka98, která luštění zcela propadla, konkrétně sudoku. Luští denně, což, jak sama uznává, leze dost do peněz. Pravdou ale je, že mozek nezahálí, jak ostatně utěšuje i svého manžela:-)

Partner sponzorované diskuze – nakladatelství Fragment

Sponzorem diskuze na téma luštění bylo nakladatelství Fragment, které se v jedné ze svých edičních řad věnuje právě křížovkám a hlavolamům. V nabídce najdete jak sešity s luštěním pro dospělé, tak i řadu pro seniory, nechybí sešity zaměřené na sudoku, maxi křížovky nebo křížovky plné zajímavostí a vtipů.

fragment

Protože některé z vás možná bude zajímat názor vydavatele křížovek, oslovila jsem zástupce nakladatelství Fragment, které bylo i partnerem této diskuze a položila jsem několik otázek.

Vedou klasické křížovky

Nejvíce z vás se věnuje klasickým křížovkám. Pozadu ale nezůstávají ani ty z mého pohledu trochu těžší – osmisměrky, sudoku a další. A dost z vás luští na místech, kde chce mít na luštění klid, tedy na WC. To je i případ například manžela berdy, který jí, pokud vyluští jeho křížovku, nechává poznámku, zda nemá svoje 🙂
Stejně tak i doma u supice, kde mají v této „klidné“ místnosti hned štosy křížovek, sudoku a dalších.

Někde se luštění věnuje celá rodina, třeba jako u bambuly, kde luští maminka, babička i bambula. Dokonce uvádí, že se luštění věnuje minimálně jeden v týdnu.

Hodně z vás využívá nejrůznějších časopisů s nabídkou křížovek, cibulinecka dostala k Vánocům i předplatné jednoho takového časopisu, takže teď si může luštění užívat do aleluja:-)

Ale třeba Nuninka má nejraději hlavolamy. Určitě by mě zajímalo (a možná nejen mě), zda ty tištěné, nebo je snad Nuninka přeborníkem ve skládání Ježka v kleci či Rubikovy kostky?

Luštíme s dětmi

Jak jsem zmínila, hodně z vás luští s dětmi, některé už se zapojují samy. Zajímavá byla například v tomto pohledu odpověď danasi, kde její dcerka Eliška nejenže ráda luští, ale danasi jí vytváří i křížovky nebo sudoku.

U bokul se zase luští s Davídkem křížovky v televizním přehledu, někdy Davídek vezme tužku a vyluští i maminčinu křížovku! U mipal se dcerka také pomamila a luští nejraději švédské křížovky. A jak hrdá maminka uvádí: Opravdu má v každém políčku poctivě nakreslený jiný znak Dokonce si přinese noviny a říká – “sudoku pro mámu, křížovka já“.

Nakladatelství Fragment se zaměřuje také na křížovky pro děti. A této řady se týkala i moje otázka.

VD: Ve vaší nabídce jsou i rébusy a křížovky pro děti. Hodláte tuto „dětskou v_krizovky pro kluky a holky_202106-01řadu“ ještě více rozvíjet? Při vytváření sešitů pro děti spolupracujete s nějakými dětskými odborníky?

Fragment: Ano, naše křížovky a rébusy jsou u dětí velice oblíbené.

Pokud jde o obtížnost luštění, spolupracujeme s učiteli ze základních škol, abychom zajistili, že bude odpovídat znalostem dětí příslušného věku.

Spokojenost s nabídkou na trhu?

Většina z vás je spokojená s nabídkou luštění na trhu. Jardamalej by se přimlouval za těžší křížovky – jak je vidět, jeho záliba od předškolního věku je znát a co se nám ostatním může zdát těžké, jardamalej vyluští jak nic:-)
Ale třeba tu zazněl názor andreacool, která hledá marně větší nabídku (sešitovou) obrázkových osmisměrek. Asi bych také čekala, že dnes bude všude dostatek, jak je vidět, tak je opak nejspíš pravdou. Škoda.

A byla to také jedna z otázek, která se této problematiky týkala, a kterou jsem položila zástupci nakladatelství Fragment.

VD: Jedna z našich čtenářek skoro marně hledá jeden typ křížovek: tzv. v_krizovky a osmismerky_201919-01obrázková osmisměrka (dle jejich slov: „byly nakreslené obrázky, které se hledaly v osmisměrce“). Objevila jen nějaké velice ojediněle, spíše by přivítala plný sešit🙂
Moje otázka se týká toho, zda se snažíte vyslyšet i hlasy luštitelů? Zda hledáte i takové křížovky, kterých je na trhu méně a nabídnout je luštitelům?

Fragment: Zatím ne, spíše nabízíme oblíbené typy luštění, především švédské křížovky a osmisměrky

Možná by někoho z vás napadlo, že pošle do redakce některých nakladatelství svůj luštitelský výtvor. Bude o něj zájem? Jaká je praxe v nakladatelství Fragment?

VD: Může se například i obyčejný nadšenec do luštění ozvat vám do redakce a nabídnout „své vlastní výtvory“? Využíváte takových nabídek?

Fragment: Ne, nevyužíváme.

Jaký je vlastně takový proces tvorby křížovek a hlavolamů v nakladatelství? Určitě je to otázka, která vás také někdy napadla…

VD: Jaký je vůbec takový proces vzniku sešitu s křížovkami? Podílí se na nich krizovky_oblibena_mistatřeba i známí ilustrátoři, využíváte například i filmových hlášek, vtipy, recepty atd. – můžete čtenářům celý ten proces vzniku přiblížit?

Fragment: Spolupracujeme s ilustrátory a autory knížek, které vycházejí v našem nakladatelství. Vybíráme zajímavé náměty a ty pak zapracujeme do tajenek a do zábavných příloh. Křížovky si vytváříme sami pomocí počítačového programu.

Existují i kluby a fankluby luštitelů, další otázka se tedy nabízela…

VD: Spolupracujete při vytváření sešitů z edice Křížovky, hlavolamy, luštění s odborníky, kteří se luštěním zabývají?

Fragment: Ne

Také jste si všimli, že trh je zaplaven nabídkou křížovkářských sešitů a knih?

VD: Řekla bych, že v poslední době vydáváte častěji sešity zařazené do edice Křížovky, hlavolamy, luštění. Máte pozitivní ohlasy od luštitelů, kteří si je žádají, nebo jim chcete vyjít sami vstříc širší nabídkou?

Fragment: Vycházíme vstříc rostoucí poptávce.

A na závěr – co se chystá na tento podzim?

VD: Řadu luštění pro dospělé jste rozšířili například o křížovky pro seniory. krizovky_seniori

Chystáte nějakou novinku, na kterou se mohou fanoušci luštění těšit?
Na co se v této edici obecně mohou luštitelé těšit letos na podzim?

Fragment: Velmi oblíbené jsou křížovky s recepty.
Na podzim to budou Křížovky pro seniory s levnými a chutnými recepty.

Co zbývá dodat?

Všem luštitelům, menším i větším, zdar!

Velký dík patří také sponzorovi  diskuze, nakladatelství Fragment. Tři z vás si mezi sebou rozdělí sešity s křížovkami a hlavolamy. Takže přejeme veselé luštění!

 filmove_hlasky_krizovkykantorek_krizovkykrizovky_a_osmimerkykrizovky_kouzlodomovakrizovky_letni_dovolena

krizovky_pohodaruda_krizovkyrybari_krizovkysudoku

A výherci jsou:

…opět si nechám trochu překvapení. Podívejte se do vyhodnocených soutěží.

Vylosovaným blahopřejeme, děkujeme za komentáře – v diskuzi můžete samozřejmě pokračovat, je stále otevřená vaším luštitelským názorům.
A přidám malé upozornění pro příště – jen málo z vás využilo možnosti zvýšit si šanci na výhru tím, že by reagovalo na doplňující otázku! Do losování totiž postupuje každý komentář!

A budeme se těšit zase příště:-)

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • moc děkuji za výhru 🙂 už se těším, až si zaluštím

 • Ivča a Domča

  Blahopřeju všem úspěšným luštitelům:-)

 • Jarmuschka

  Tak jsem zjistila, že se na mě usmálo štěstí.
  To je milé – děkuji. Už se těším.

  V neděli jsme ještě byli na výletě (zájezdu) s turistickým oddílem. Any si do autobusu brala knížku, Lu ABC. A pak se rozčilovala, že chtěla luštit sudoku a nemá tužku…
  Tak si aspoň půjčila můj mobil s touto aplikací… V tom mobilu už to jde holkám líp než mě…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist