Trnitou cestou za Bílou paní do krčmy jako hrad

Rubrika: Cestování

Severozápadně od Prahy, v údolí Zákolanského potoka, stojí hrad plný tajemství. Cesta k němu ale vůbec není trnitá, jak uvádí známá trampská písnička, naopak jde o velice příjemnou procházku. V čem ale píseň nelže, je krčma, která se dodnes přímo u bran hradu nachází. A zda potkáte i Bílou paní, jako zdejší šerif, je už jen a jen na vás…

Okoř je asi nejznámějším hradem, resp. jeho zříceninou v okolí Prahy, zároveň je to také nejčastější výletní místo jak turistů, tak cyklistů.

vstupŠpetky historie
Podle dochovaných materiálů začala historie této zříceniny už ve 13. století, kdy se zde nacházelo opevnění mající i kapli. Stavitelem je ale jmenován František Rokycanský, přední pražský měšťan, který vybudoval Okoř do podoby velkého hradu o století později.
Kaple byla zachována, pouze se umístila do velké věže, jejíž zbytky můžete vidět i nyní.
Okoř se postupně stala jedním z honosných sídel šlechty v okolí Prahy, i přesto, že byla vystavěna na skále, nachází se v údolí, na nepříliš vyvýšeném místě. Od potoka se k ní dostanete po přibližně 200 metrech.

kapleV historii hradu pak dochází postupně k většímu střídání jejich majitelů, mezi které patřil například královský podkomoří Mikuláš z Prahy či apatykář Ludvík z Florencie. Táborské vojsko ale hrad v jeho době dobylo a on musel utéci. Po husitských válkách se majetek vrátil do rukou jeho syna, po jeho smrti se o hrad staral rod Donínů zastoupený hlavně Bořivojem, který ke konci 15. století hrad přestavěl do gotické podoby. Byly vybudovány i obranné prvky, jako například dělostřelecké bašty, a nádvoří bylo rovněž opevněno. Na bráně se nacházel i znak tohoto roku – jelení parohy a čeřen. Bohužel se brána někdy po 18. století zřítila. Byl vybudován i vyhlášený pivovar, kde se v současnosti nachází cukrárna.

Ke konci 16. století se hrad dostává do rukou rodu Martiniců a probíhají renesanční úpravy, aby bylo sídlo daleko pohodlnější, se záměrem přeměnit jej na jakýsi zámek. Tomu odpovídalo i zvětšení oken, výstavba krytých arkád apod.
Jenže v době třicetileté války byl hrad dobyt a vesnice téměř zničena. O století později jej dostávají do rukou jezuité, kteří jej opravují a jsou také posledními majiteli, kteří na tomto místě skutečně pobývali. I přesto se Okoř dostává do další svízele v době, kdy byl jezuitský řád zrušen, neboť o hrad se již nikdo nestará a postupně chátrá. To, co dnes můžeme vidět, jsou zbytky kdysi velkého a architektonicky zajímavého hradu, na kterém se nedílnou součástí podepsal skutečný zub času a pak také především vesničané, kteří si odnášeli z Okoře kameny pro stavbu například jejich obydlí.

V roce 1921 se Okoř dostává do rukou státu a zároveň začínají úpravy, které mají zříceninu zachránit od naprostého stržení. I nyní, při samotné prohlídce, můžete vidět stavební materiál, který se tu nachází, i dělníky, kteří na opravách pracují.
Dodnes se například zachovala část z doby renesančních úprav, z období baroka se ale nedochovalo téměř nic.

Přesto je Okoř místem, které byste měli navštívit, pokud se někdy ocitnete v okolí Prahy. Je to kouzelné místečko vhodné jak pro zamilované páry, tak pro rodiny s dětmi, cyklisty a další výletníky. A třeba se sem budete i rádi vracet.

potokCo uvidíte
Přesto, že je hrad v údolí, jako dominantu jej nelze přehlédnout. Krásná krajina, malá, ale malebná vesnička, a zurčící potůček, to jsou jen některé maličkosti, které dodávají tu pravou atmosféru.
Od parkoviště je zřícenina vzdálena přibližně 250 – 300 metrů, půjdete nádhernou cestičkou podél Zákolanského potoka obklopeného stromy. A nejedná se o cestu trnitou, naopak velice udržovanou. Po vystoupání malého kopečku stojíte před branami.

záchodHned při začátku prohlídky, za hlavní bránou, si všimněte na zdi hradu vyvýšeného místa – jedná se o tehdejší WC. Zevnitř si jej budete moci prohlédnout uvnitř hradu. Dále pak shlédnete vinný sklípek, který je udržovaný a dobře osvětlený, pouze má několik nepříjemně vysokých stupínků a samozřejmě daleko nižší teplotu než ta, která bude venku na sluníčku.
Pak se dostáváte na nádvoří hradu. Tady se pravidelně konají nejrůznější vystoupení, včetně šermířských. Jsou i nedílnou součástí letních prohlídek, hlavně o víkendech.

Na samotném hradu se můžete pohybovat v podstatě dle své chuti, i když budete mít u sebe průvodce. Slézat hradby a prohledávat zbytky pokojů je úžasnou podívanou, a to nejen pro děti. Uvidíte i zbytky dlažby, z větší části již zrestaurované, či repliky. Přesto se jedná o zajímavou podívanou. Další skvělý výhled vás čeká při vystoupání do patra zachovalého křídla hradu, odkud se můžete rozhlédnout po krajině, sledovat davy turistů před bránou či ruch ve vesničce.

Poslední částí prohlídky je pak kaple, jejíž zbytky jsou dodnes zachovány a zároveň se zde konají svatební obřady a to rovnou pod širým nebem. Na zdech jsou patrné zbytky malby.

nádvoříVstupné a otevírací doba
Hrad Okoř je otevřen denně mimo pondělí do konce září v době od 10,00 do 16,00 hodin. Ve čtyři odpoledne začíná poslední prohlídka. Ve všední dny se koná bez průvodce, takže si můžete brouzdat po hradě dle své chuti – to doporučuji hlavně pro ty z vás, kteří s sebou vezmete malé děti a výklad průvodce je pro ně moc dlouhý a nudný. O víkendech vás bude bavit příjemná slečna, která zodpoví i vaše dotazy.
Od října do prosince je pak hrad zpřístupněn pouze o víkendech a to ve stejné otevírací době.
Jeho brány se poté až do dubna uzavřou. Do začátku června je zřícenina otevřená jako na podzim, pak začíná hlavní sezóna.

Vstupné se liší podle toho, zda hrad navštívíte ve všední den či o víkendu. V pracovní dny zaplatí dospělý 55 Kč, děti 35 Kč, ve zbytku týdne pak musíte přičíst k této ceně dalších 20 Kč. Ti nejmenší mají vstup zdarma, je také vhodné využít slev ve formě rodinných vstupných.

Vstupenky si zakoupíte v pokladně hradu. Ta se nachází naproti hradu v nízké stylové chaloupce, kde má své místo i zdejší místní úřad.

bránaKudy kam
Autem se dostanete do vesničky Okoř odbočením z dálnice vedoucí z Prahy, jedná se o odbočku na vesnici Středokluky u benzínové stanice Robin Oil, nedaleko od Kladna. Pak směřujte na Čičovice a dle ukazatelů na Okoř. Nemůžete minout, vše je dobře označeno.
Pokud pojedete vlakem, pak musíte vystoupit v zastávce Noutonice a jít pěšky po turistických ukazatelích necelé tři kilometry.
Z Prahy rovněž jezdí autobusy a to přímo do vesnice Okoř. Výjezd je z Prahy – Dejvického náměstí, zastávka je v ulici Jugoslávských partyzánů pod kruhovým objezdem. Ve všední dny je doprava ve vcelku krátkých časových intervalech.

Na kávu nebo na oběd?
Hned pod hradem jsou dvě místečka, kde si můžete příjemně odpočinout po vyčerpávající prohlídce hradu.
Prvním je cukrárna s pěkným posezením venku pod slunečníky. Je ale vhodná spíše pro kratší občerstvení – káva, zákusky, dortíky či zmrzlina.
Pokud ale chcete navštívit krčmu, kde údajně vysedával sám šerif, jež podle pověsti skutečně Bílou paní procházející se po hradbách viděl, pak navštivte restauraci těsně u hlavní brány hradu. Kromě příjemného posezení u kávy se můžete i dobře najíst a pobavit.

hradbyPoznámka
V pokladně hradu si můžete zakoupit turistické známky a turistické vizitky, děti budou na požádání obdařeny razítkem zdejšího výletního místa do svých deníčků. K dispozici jsou i pohledy včetně poštovních známek a další suvenýry.
Pokud chcete hrad navštívit s malými dětmi, jež nevydrží výklad, pak volte raději všední dny. Jestliže vám ale vyjde na víkend, pak přesto nezoufejte. Výklad není příliš dlouhý, jedná se spíše o samotnou prohlídku s menším povídáním, takže při zabavení dítka si nikdo stěžovat nebude.
S kočárkem se k hradu dostanete dobře, na samotnou prohlídku ale vhodný není. Můžete jej ale nechat, stejně jako cyklistická kola, hned za uzamčenou bránou hradu a děcko nést na rukou.

Náš výlet na Okoř se povedl a já doufám, že se spokojeni budete i vy, kteří se sem rozhodnete vyjet. Jeho návštěvu mohu jen doporučit.

Další informace, včetně uvedení zajímavých míst v okolí Okoře najdete na oficiálních stránkách hradu Okoř.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Moc díky za reakce a pochvaly:-)

    Mariko81, Morava je pro nás trochu z ruky (hlavně pro cestování s prckem), bohužel…Ale jestli tam pojedeme za příbuznými (někdy), tak jasně že napíšu:-)Souhlasím, je tam spousta krásných míst, taky bych nějaké ráda zkoukla:-)

    Hanino25, je to z ruky pěšky, ale v létě jsou cesty nejen tady krásné a plné zajímavých míst, takže to uběhne jako nic:-)

    Co se týká knížky – už mě to napadlo dříve, ale to by musel být čas:-)Chuť by ale byla:-)Dokonce jsem vymyslela i některé detaily, takže třeba se k tomu někdy dostanu:-)

    A příští článek = pozvánka je už zaslána do redakce, je to krásné místo, které určitě všichni znáte:-)Je to trochu na sever Čech, ale víc neprozradím:-)
    Mám hodně fotek i myšlenek na další články, kde jsme byli, opět je problém ten čas, takže se pomalu prokousávám a píšu:-)

    Každopádně opět ještě jednou díky všem, jsem ráda, že se vám moje článečky líbí, strašně moc mě to těší a jsem ráda, že cestujete (aspoň takto) se mnou:-)

  • frančice

    Opět krásné. Zavřu oči a už to všechno vidím v živých barvách. A tu knížku bych si objednala, protože není od věci, mít všechno pěkně pohromadě a jen listovat.

  • Krásný, ale opět se jen pokochám slovy a obrázky, mám to zase z ruky, snad jednou……….
    Ivčo, nechceš napsat článek ze střední až severní Moravy??? Máme tu taky spousty zajímavostí, to bych se tam i zajela podívat, já neumím tak krásně psát, jak ty, takže budu doufat, že mě příště překvapíš:)))))

  • není co dodat,opět perfektní.A k mé spokojenosti i vlak spojení,jen ty 3km:)),ale v létě či na jaře pohoda.

    Co tak též vydat z toho všeho knížku?Bylo by jednoduší zalistovat v knížce kam na výlet než hledat v těchto stránkách.

    A kam pojedeme příště???????

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist