Sdělování pocitů

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

Ve vzájemné komunikaci mezi rodičem a dítětem je důležité naučit se sdělovat si navzájem své pocity. Mnohdy se totiž stává, že je např. rodič plný emocí, ale nesdělí je. Protože je jich plný, reaguje podrážděně, nepřiměřeně, neadekvátně.

Odborníci Holmes a Rahe odhadují, že se v člověku skrývají jeho pocity až 12 hodin, pokud je nějakým způsobem ze sebe nevydá. Mají tím na mysli, že pokud je u člověka např. nějakou situací vzbuzen smutek, zlost, vztek, úžas, velká radost – jsou to všechno pocity, které jsou na vyšší úrovni než pocity, které člověk normálně prožívá v běžném dnu. Pokud se u člověka objeví, může se stát, že na situaci reaguje s větším citovým vypětím nebo nábojem, než je běžné. Je tedy zapotřebí, aby tyto pocity ze sebe „vydal“ určitým způsobem, aby je nepřenášel do komunikace s jiným člověkem. Tato komunikace se totiž může týkat již úplně jiné problematiky, ale rodič nebo dítě na ni nereaguje adekvátně – jsou stále zaujati něčím, co se jim před danou chvílí stalo. V danou chvíli tedy nejsou dva komunikující lidé na stejné „vlnové délce“. Toto odreagování nebo uvolnění pocitů se děje u člověka různým způsobem. Může to být formou pláče, vyprávění o situaci jinému člověku, štípáním dřeva, rychlou chůzí z práce domů, chvílí, kdy člověk potřebuje být o samotě, cvičením, boucháním do bubínku, tancem …

Pokud se rodiči stane něco, co nijak nesouvisí s dítětem, má to rodič dítěti sdělit. Např. „Jsem teď podrážděná, protože jsem měla nepříjemný rozhovor. Netýká se to tebe, ale potřebuji si na chvíli sednout a přemýšlet o tom, co mi ten člověk řekl, nech mě prosím chvíli.“

Podle mých zkušeností by toto sdělení mělo již tříleté dítě vnímat, pochopit a nechat rodiči chvíli, aby se uklidnil a vše si uspořádal. Důležité pro dítě je, aby vědělo, že ono není vinno tím, že je teď rodič nějakým způsobem rozrušen. Rodič má svůj pocit sdělit, má dítě informovat o tom, co se stalo, nemá na ně přenášet svou náladu.

Týká se to i pláče rodiče. V některých situacích se mě rodiče ptají, zda se mohou před dítětem rozplakat. Moje doporučení je – určitě. Pokud se rodič rozpláče a sdělí dítěti, co se děje, čím je pláč vyprovokován, je to v pořádku. Je to pravdivá komunikace, jasná pro dítě. Z hlediska rodiče dojde k úlevě, protože už nemusí dál skrývat svůj pocit, může ho dát najevo. Před kým jiným by ho měl dát najevo, než před tím, koho dobře zná, kdo je mu nejbližší…

V některých případech je vhodné podporovat dítě, aby se nebálo své pocity vydávat ze sebe fyzickou aktivitou. Některé děti skutečně potřebují, aby měly zařízený pokoj i tak, že je v něm žíněnka, boxovací pytel. Některé děti chodí cvičit. I tento fyzický způsob dítěti pomáhá, aby ventilovalo své pocity. Je také důležité, aby rodič učil dítě mluvit o těchto pocitech. Tak se učí nést je spolu.

Jedná se o ukázku z knihy Komunikace mezi rodičem a dítětem.
Vydalo nakladatelství Grada Publishing, 2009

Napsal/a: Ilona Špaňhelová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Virenka

    Lien, určitě to není zbytečné, ví se, že vysvětlování dělá velkou službu při zklidňování už dětí v děloze.

  • Lien

    To je zajímavý článek. Jen mě překvapilo, že to dítě chápe okolo tří let. Já se snažím jí to vysvětlovat už teď a to jí bude rok, tak snad to není zbytečné.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist