Prodloužený víkend plný krásných českých míst – část III.

Rubrika: Cestování

Mám pro vás další pokračování putování po jižních Čechách. Předchozí články najdete zde: první díl a druhý díl.

2. DEN – HLUBOKÁ

Týn nad Vltavou – Hluboká nad Vltavou : cca 25km = 30min

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU

HlubokáHistorie města je spjata s královským hradem Hluboká. Hrad postavil v polovině 13. století král Přemysl Otakar II. Kolem hradu vznikla nejdříve malá osada s názvem Podhrad, ta byla v roce 1496 Vilémem z Pernštejna povýšena na městečko. Město jako takové vzniklo až roku 1907, když se císařským rozhodnutím spojily osady Podhrad, Hamr, Podskalí a Zámostí.

Zámek Hluboká nad Vltavou
Hluboká je prakticky synonymum pro nádherný zámek. Patří k nejvyhledávanějším zámkům naší země. Původní hrad prošel složitým vývojem, byl celkem čtyřikrát přestavován. Současnou novogotickou podobu získal zámek v době, kdy patřil rodu Schwarzenbergů. Vznikl objekt se 140 bohatě vybavenými místnostmi, s jedenácti věžemi, z nichž má ta nejvyšší 60 metrů, baštami a členitým průčelím, kterému dominuje schwarzenbergský znak s rodovým heslem „NIL NISI RECTUM“ , tedy „Nic než právo“.

Kolem zámku se rozprostírá opravdu nádherný park v anglickém stylu, k němuž patří i bývalá jízdárna, kde jsou nyní instalovány sbírky Alšovy jihočeské galerie.

zahradaALŠOVA JIHOČESKÁ GALERIE patří k 5 největším ústavům svého druhu v České republice. Název získala podle jihočeského rodáka – malíře Mikoláše Alše a je pro návštěvníky otevřena už od roku 1953. V galerii najdete proslulou kolekci gotického umění z jižních Čech a Šumavy, díla českého a evropského umění 16. – 19. st., soubor nizozemské malby i kolekci českého moderního a současného umění.

Podrobné informace o prohlídkových trasách, době návštěv i cenách najdete zde:
www.zamek-hluboka.eu.

V Hluboké však není jen tento nádherný zámek, dále určitě navštivte i:

OhradaLovecký zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství
Mezi Munickým a Zvolenovským rybníkem, jen kousek od města se nachází Lovecký zámek Ohrada. Nachází se v něm lovecké muzeum, které patří mezi naše nejstarší muzea vůbec. Leckdo by pohrdnul a řekl si že to vidět nemusí, ale já říkám že by prohloupil. Mě doslova uchvátil nádherný malovaný hodovní sál s naprosto úchvatným nábytkem, které je vyrobeno z paroží. Pravda je, že jsem absolutně proti lovení a zabíjení zvěře, ale zde sem si přiznávám zcela pokrytecky se zájmem prohlížela sbírku historických loveckých zbraní, četné lovecké a myslivecké exponáty a unikátní trofeje jelenovitých zvířat. Najdete zde také zajímavé expozice o životě lesa, o pěstování lesních porostů, o vývoji těžby a dopravy dřeva. V neposlední řadě také expozice o vývoji rybářství a proslulého jihočeského rybníkářství.
Aktuální informace například zde.

Zámek je obklopen oborou, k níž patří také malá, ale kouzelná zoologická zahrada.

ZooOhradaZOO Ohrada
Tato zoo je rozlohou opravdu malá, vlastně nejmenší v čechách, ale zároveň je také nejstarší. Založil ji vlastní soukromou iniciativou Dr. Adolf Schwarzenberg a jeho manželka v roce 1937. Veřejnosti se otevřena cca o dva roky později. Přesto, že je Zoo malá, je zde přes 150 druhů živočichů.
Vyčerpávající informace najdete zde

Pokud by vám vyšel čas a nebo jste zkrátka už Hlubokou někdy navštívili, super alternativou jsou nedaleké České Budějovice. Vše o nich lehce zjistíte zde.

Hluboká nad Vltavou – České Budějovice : cca 15km = 20min
České Budějovice – Týn nad Vltavou : cca 30km = 40min

Pokračování, tentokrát už poslední, zase příště 😉

náhledČlánek byl zařazen do soutěže Napište tip na výlet a vyhrajte jednu z publikací Co v průvodcích nebývá, do které můžete až do 5. července 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Ceny do soutěže věnovalo nakladatelství Motto.

Napsal/a: Lenčáč

Toto taky stojí za přečtení!

Půjčku vyřídíte pomocí textové zprávy na mobilním telefonu

SMS půjčka je jeden z finančních produktů, který vám dokáže vyřešit nepříjemnou situaci s financemi. Pokud máte nečekané finanční

Čtu dál →

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Lenčáči, ty popisuješ zatím téměř všechny památky, které jsem viděla. 🙂 Zámek Hluboká jsem chtěla vždycky vidět! Pro mě je nejkrásnější památkou vůbec 🙂 Potom je zámek Lednice, ale ten už nespadá do tvého putování po jižních Čechách.

  • Martaska

    Lenčáč, my jsme v Ohradě skoko každým rokem, mám v Týně kolegyni z práce tak to vždy spojíme s návštěvou. ZOO je pěkná, teď už je i rozšířená, takže je určitě na co se koukat. M.

  • Peťka

    Lenčáč, mohu potvrdit.
    Hluboká je překrásný zámek. A v oboře jsem prvně viděla vydru. 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist