Pásmová nemoc

Rubrika: Cestování, Onemocnění a léčba

1036930_old_earth_globe„Jet lag“ – pásmová či přeletová nemoc. Vzniká při rychlém překročení více časových pásem, změna o pět a více hodin totiž může nabourat denní bioritmus – cyklus bdění a spánku, tělesné teploty nebo cyklus hladiny hormonů měnící se v průběhu 24 hodin.

Nabourání ustálených biologických rytmů se projevuje zvýšenou únavou, nespavostí, poruchami soustředění, bolestmi hlavy, nechutenstvím, nevolností, nízkým výkonem a špatnou náladou.  Tyto projevy trvají pár dní až dva týdny. Když se chystáme pouze na několikadenní pobyt, není nutné se na časový rozdíl připravovat. Při týdenním a delším pobytu bychom se na pásmovou nemoc měli připravit, abychom co nejvíce mírnili příznaky:

  • několik dnů před odletem si dostatečně odpočiňte
  • při letu na západ se před odletem snažte jít spát co nejpozději, upřednostněte denní let a den si potom prodlužte (při cestě na západ se vaše tělo přizpůsobí rychleji než při cestě na východ)
  • při letu na východ choďte několik dní před odletem spát dříve, upřednostněte noční let a tuto poslední noc dospěte v letadle
  • během letu se doporučuje příjmat stejné množství tekutin, na jaké jsme zvyklí, pijeme nealkoholické nápoje s nízkým obsahem cukru a s dostatečným množstvím minerálů, případně vitaminů, jíme lehkou stravu (pozor na přejídání se a nadýmání)
  • občas se projdeme po letadle kvůli protažení končetin
  • v letadle se převlékněte do pohodlnějšího oblečení
  • pokud budete v letadle spát, pomohou vám ucpávky do uší a klapky na oči
  • už v letadle, nebo ihned po příletu si přeřiďte hodinky a bez odkladů se snažte jít spát podle místního času už během první noci
  • jděte spát v době, kdy v místě pobytu nastává noc – alespoň se pokuste
  • přes den se vyhýbejte tmavým místnostem, šero podporuje ospalost

Spánek můžete podpořit krátkodobě působícími léčivy (Zolpid, Zopiclon). Ukazuje se však, že  léky na spaní potenciálně zhoršují příznaky pásmové nemoci zpožděním nastavení vašich vnitřních hodin.

Přiroznější cestou se ke spánku můžete dostat vypitím meduňkového, lipového nebo heřmánkového čaje s medem asi hodinku před spaním.

Pokud si naopak potřebujete prodloužit den, únavu lépe zvládnete s pomocí žen-šenu (k dostání v různých formách v lékárně). Velmi dobrý je také chmel – ne v podobě orosené sklenice piva, ale jako chmelový čaj z lékárny nebo kapsle z meduňky, chmelu a kozlíku také z lékárny. Kafe není dobrá volba – jakmile přestane působit, jsme mnohem vyčerpanější.

Pokud možno nekombinujte různé spánkové pomocníky, všechny reakce se sčítají.

Příště: Úžeh a úpal

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist