Musíme „dobře“ jíst a pít, aby se látková výměna vůbec dala do pohybu a my se cítili dobře. Teď musíme jen definovat to „dobře“.
Nemusíte se trápit, abyste byli štíhlí nebo abyste štíhlí zůstali. Nemusíte se ani vzdávat úplně všeho. Obecně pro zdravý životní styl platí: všeho s mírou. K tomu patří i občas šlehačkový dort, ale zase ne každý den. Kousek šlehačkového dortu je ostatně synonymem pro sklenici koly, šálek kávy, lahve piva, sáček chipsů, plátek vepřové pečeně…Je také mýtem, že: „Čím méně budu jíst, tím rychleji zhubnu.“ Samozřejmě vám musí být jasné, že kdo chce zhubnout, musí přijímat méně kalorií, než potřebuje. Tak funguje každá dieta. Upřímně řečeno se hubne ještě rychleji, když nejenže změníme jídelníček, ale dietu navíc zkombinujeme se sportem. Pravdou ale je, že tělo s každou tradiční dietou z dlouhodobého hlediska „tloustne“ a vypadává z formy. Jak to?
Během diety snižujete tělesnou váhu. To vidíte i na normální váze. Úbytek váhy nastává proto, že tělo snižuje zásoby vody (především z vazivových tkání, a posiluje tak již existující celulitidu), odbourává zásoby železa v podobě svalů, vykrádá zásobárnu uhlohydrátů a mobilizuje samozřejmě také několik uložených rezerv tuku.
Ztrácíte přitom cenné látky jako je voda a svalová hmota. Tím se bohužel snižuje schopnost látkové výměny. Všechny procesy látkové výměny fungují bez potíží při vyrovnaném vodním režimu. A vaše kamna spalující tuky, takzvané mitochondrie ve svalech, které jste od-bourali během diety, již nejsou k dispozici v dostatečném množství. Vaše látková výměna se přepne na mír-ný plamen. Čím méně jíte, tím méně energie se tělo snaží „proplýtvat“.
Poté, co s dietou skončíte a začnete jíst jako dřív nebo podobně jako dřív, se vám na bocích zase objeví špeky.A ještě hůře: tělo začne stavět energetické rezervy na aktuální hmotnosti, protože můžou přece přijít opět zlé časy, rozumějme, další dieta. To je známý jo-jo efekt. Při nabírání váhy se vytváří výhradně tuk, protože svaly nemůžou vzniknout samy od sebe. To znamená, že podíl tuku ve vašem těle se procentuálně zvýšil, protože jste ve srovnání nabrali více tuku, než jste předtím shodili. Máte za sebou řadu diet a jo-jo efektů? Potom víte, k čemu došlo! Vaše látková výměna je slabá. Tělo ukládá tuky a pracuje na mírný režim, kde to jen jde.Ale zhubnout jde vždycky: mezi 40. a 50. rokem mnozí lidé zaznamenávají, že jim citelně stoupla váha, aniž by něco zásadního měnili na svém životním stylu. Automaticky dál přibírají. Důvod: hladina hormonů a poruchy hormonální rovnováhy mají vliv na pokles denní potřeby kalorií. Člověk v pokročilém věku bohužel nevědomky rád jí více sladkého a slaného, což je způsobeno pomalu ubývající schopnosti chuti. Starší lidé mají méně žízeň,a proto také méně pijí. Mimo to jsou čím dál línější a méně se pohybují. Jisté věci už jim nepřipadají tak lehké, a tak si radši dělají pohodlí.
Napsal/a: Dorit Mirelle Herpel