Od dolu Ferdinand k Theodorovi na Čabárnu

Rubrika: Cestování

aves_logoPokud někdy zavítáte do okolí Kladna, nenechte si ujít návštěvu některého z dolů, nebo alespoň toho, co z nich zbylo. I když se na nich podepsal zub času, pátrání po nich může být velice zajímavé. Já vás zvu za hledáním hned dvou z nich, navíc spojené s návštěvou místa plného přírody.

Kladensko je region známý těžbou uhlí. Samotné Kladno bylo založeno již ve 13. století, v roce 1898 bylo povýšeno na královské horní město, od roku 1914 má ve svém znaku typická hornická kladívka.
A právě z Kladenska pochází i první písemná zmínka o dolování uhlí u nás.
V okolí Kladna vzniklo celkem na 324 dolů, bylo v nich zaměstnáno více jak 12 000 horníků. Veškerá sláva „černého“ Kladna upadla v roce 2002, kdy byly veškeré dolovací práce i doly (postupně) uzavřeny.

Zašlá sláva dolu Ferdinand

dul_ferdinand_vodni_jamaDůl Ferdinand se začal hloubit v roce 1849 hloubením první jámy, určené k odvodnění důlního dílu, v hloubce 286 metrů – dokončena byla v roce 1871. Poté přišla na řadu ještě jáma druhá, ta již byla určena pro těžbu.
Hloubení trvalo tak dlouho proto, že zde byly již od počátku velké problémy se spodní vodou.

Celý důl dostal své jméno po císaři Ferdinandu I. Dobrotivém. Patřil společnosti Buštěhradské dráhy. Hloubil se 38 let a pouze 44 let byl v provozu. To samo o sobě svědčí o problémech se zmiňovanou spodní vodou.
Těžba zde byla ukončena již v roce 1917.

Důl Ferdinand naleznete v osadě Ferdinandka jež je součástí obce Cvrčovice, skutečně nedaleko města Kladna.
Do dnešní doby se dochovala pouze budova Cechu a koupele. Na její prohlídku ale můžete zapomenout, neboť je zrekonstruována a byly tu vytvořeny nové byty.

Jakmile zahnete na polní cestu směrem k této osadě, dostanete se ke zmiňované budově a zároveň na rozcestí s ukazovateli. Vydejte se směrem k obci Čabárna, což je pořád z kopce lesem.
Cestou narazíte již po několika metrech na obě uvedené jámy patřící k dolu Ferdinand. V současnosti se nacházejí u koňského výběhu, takže nejen děti mohou obdivovat tato nádherná zvířata. Jámy jsou obehnané ploty a opatřené informačními tabulkami. Jejich zajištění a likvidace proběhla v roce 2003.

dul_ferdinand_vchodPo několika dalších metrech se pozorně dívejte vpravo, protože se zde nachází jeden z původních vchodů do dolu Ferdinand. Klidně sejděte z cesty a zkuste s pány kluky prozkoumat černou jeskyni. O děti se bát nebudete – vchod je zasypán, ale několik metrů je možné uvnitř jít – nezapomeňte si ale baterky, jinak si neuvidíte ani na špičku nosu. Pro děti je to kus báječného dobrodružství, zvláště necháte-li je hledat tento vchod samotné.

Ještě se dochovala část cihlové stavby dalšího vchodu do dolu Ferdinand, která se nachází hned naproti zmiňovanému koňskému výběhu. I přesto, že posuvy půdy a propadání země udělaly své a dnes je z tohoto vchodu vidět pouze kus nad zemí, je to kus historie regionu Kladenska. O to víc mě mrzelo zjištění, že pozemek, na kterém se nachází, byl zakoupen určitým majitelem a je zcela znepřístupněn veřejnosti.

Lesní cestou k výhledu na důl Theodor

dul_theodor2Naše cesta pokračuje dále k obci Čabárna. Těsně před cedulí označující její začátek neopomeňte vzhlédnout hlavu a podívat se dál do krajiny. Upozorní vás na to i další turistická informační cedule. Na protějším kopci u obce Pchery se nachází další důl – Theodor.

Ten byl založen v devatenáctém století z důvodu jakéhosi povznesení nad upadající těžbou na Kladensku. Koncem roku 1892 Privátní rakouská společnost státní dráhy dala pokyn k vyhloubení dolu, samotné hloubení začalo 1. 7. 1897. V září roku 1900 byla nalezena v hloubce 325,8 metru uhelná sloj, jáma byla tedy prohloubena až do 490,2 metrů. Současně zde byla vybudována elektrárna a v roce 1904 i briketárna.

Důl Theodor těžil do 1. 2. 1935. Snad jen shodou náhod nedošlo k demolici jeho povrchových objektů, které se tu nacházejí. Postupně začal být využíván pro výrobu strojírenských výrobků, tento stav trvá dodnes.

Vítejte ve vodním světě

Určitě nezapomeňte cestou dolů zahnout na konci vlevo a navštívit vodní park Čabárna. Obdivovat tu můžete okrasná jezírka s nejrůznějšími rybkami, lekníny a dalšími vodními rostlinami.
Celý park je o rozloze přes 3 hektary a vede v něm naučná stezka. Uvidíte i labutě, které si můžete nakrmit nebo vodní zvířenu, například jesetery.
Kromě toho se tu ale i volně procházejí i některá domácí zvířata, nakrmit můžete třeba i kozu.
Možný je i rybolov.
K dispozici je okolo rybníčka uprostřed i několik laviček k příjemnému posezení.

vodni_park2vodni_park4

Zvířata v nouzi

aves4Naproti vodnímu parku Čabárna máte možnost zavítat do Záchranné stanice Aves pro zraněná zvířata – návštěvu rozhodně doporučuji.
Tato stanice byla založena v roce 2001 a je součástí střediska ekologické výchovy na Kladensku. Soustředí se tu poranění ptáci a další drobné zvířectvo.
Opět je cesta vedena jako naučná stezka s dostatkem informací (a to nejen o zvířatech)na informačních tabulích.

Kudy kam

Pokud chcete projít trasu tak, jak ji popisuji, pak doporučuji vyjít pěšky z osady Ferdinandka. K té se dostanete po polní cestě i autem (bez jakýchkoli následků pro vašeho plechového miláčka, neboť je nově zhotovena). Auto ale nechte v osadě a vydejte se pěšky, jinak byste museli zastavovat každých pár metrů – cesta lesem je velice příjemná. Pokud nechcete, do vesničky Čabárna se naprosto stejnou cestou, jaká je popisována v mé pozvánce dostanete i autem.
Stejně tak můžete jít i obráceně, cestou z Čabárny, kterou naleznete na silnici nedaleko městečka Brandýsek. Parkoviště se nachází hned u vodního parku u hlavní silnice, cesta je dobře značena.

Využít můžete i vlak, z Prahy jede vcelku často. Vystoupit musíte ve stanici Vrapice, pak jít vzhůru do lesa, až se dostanete na lesní asfaltovou cestu vedoucí k osadě Ferdinandka z Kladna (opět směr do kopce).

Poznámky na závěr

Dostanete-li hlad nebo budete mít chuť na malé občerstvení, využijte velice příjemné malé restaurace v záchranné stanici Aves umístěné uprostřed celého areálu. Posedět můžete uvnitř i venku pod slunečníky.

V záchranné stanici neplatíte žádné vstupné, ale můžete sami přispět do kasičky umístěné u hlavních vrat do areálu. Vodní park si vstupné žádá.

Moje pozvánka je vhodná i jako příjemná procházka, vzít si můžete i ty nejmenší děti. Cesta je dobře sjízdná i pro kočárky, dětská kola a další vozítka.
Vzít si můžete i kolo, vede tudy cyklotrasa.

Celá cesta je dlouhá asi jeden kilometr.

Tím moje pozvánka končí. Naší cestu jsme podnikli jako malou nedělní procházku pouze na základě nejasných informací, přesto se povedla a tak ji mohu doporučit i vám.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Lussy

    Ivčo,

    díky za tip a připomenutí. Na Čabárnu se chystáme s malou už asi rok :-). Máme to tam opravdu kousek.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist