Hurá na výlet!

Rubrika: Cestování

Při svých toulkách po Čechách, jimiž vás tady pravidelně zásobuji, jsem vynechala jednu důležitou věc – pěší turistiku. Protentokrát tedy necháme auta zaparkovaná v garáži, na záda hodíme batohy a na jeden den se staneme i s našimi dětmi nefalšovanými turisty. A právě ti nejmenší budou nepochybně nadšeni…

Karlštejn
Připravujeme se na výlet
A aby ten náš první společný výlet byl jaksepatří, vyrazíme na jeden z nejslavnějších a zároveň i historicky zajímavý hrad – Karlštejn. Okolní příroda sama o sobě láká procházkami a turistikou, cesty jsou zde velmi dobře značené a dětem se nabízí nepřeberné množství zážitků.
Těm větším můžeme samozřejmě jako cíl cesty slíbit návštěvu samotného hradu, těm nejmenším, které prohlídka s průvodcem neuchvátí, ale unudí, raději přislíbíme pro ně zajímavější prohlídku po hradbách, kde se procházel i sám pan král, cestu vláčkem nebo výhled na velikou řeku z ještě většího mostu.

Cesta není nijak náročná, ujdeme přibližně tři kilometry, kdy projdeme jak malebnou vesničkou, tak mezi poli a lesem. Rozhodně se nejedná o jednotvárné okolí, které by děti nebavilo.
Klidně vezměte s sebou i batolata, ať s kočárkem či golfovými holemi, nebudete mít větší problém s jízdou.
Do batohu si nemusíte brát ani moc jídla, na cestě je dost restaurací a občerstvení, pouze nezapomeňte na osvěžující nápoje.

Vyrážíme!
Pokud si s sebou vezmete mou pozvánku, určitě se neztratíte, ale mapa se vždycky hodí a můžete třeba objevit další skvělá místa při odbočení z cesty.
Protože se turisté řídí značkami, i my budeme jednu sledovat – je to žlutá turistická značka. Děti tak mají postaráno o první zabavení – vyhlížet tyto značky je totiž moc baví a radost z další nalezené je nesrovnatelná.

balonMístem „základního tábora“ je vesnička Zadní Třebáň, kam se dopravíme vlakem. Jezdí sem převážně vlaky City Elephant, které jsou jednak pohodlné pro přepravu, tak i umožňují pohodlné nastoupení právě s kočárkem. V sezóně vlaky jezdí každých třicet minut i večer. Pokud pojedete z Prahy, pak vlak odjíždí z Hlavního nádraží, nastoupit ale můžete i na Smíchovském nádraží, což je druhá zastávka cesty vlakem.
Vlak jede necelých čtyřicet pět minut, staví téměř v každé zastávce, a děti tam mají možnost sledovat okolní vesničky, přírodu, auta stojící u závor a další zajímavosti, které jim zpestří samotnou cestu. Jistě je uchvátí pan průvodčí, který vždy před odjezdem ze stanice zapíská na píšťalku.

V Zadní Třebáni po výstupu budeme směřovat k jedinému podchodu, který se tu nalézá. Těsně před schody vedoucími dovnitř podchodu ale odbočíme na betonovou cestičku vedoucí k lávce přes řeku Berounku. Lávka byla poškozena při povodních v roce 2002, je tu zakázáno jezdit na kole či motocyklu. Dřeva, po kterých půjdeme, se všelijak ozývají, vržou a vydávají zvuky, ze kterých budou nadšení hlavně ti nejmenší. Pohled na samotnou řeku je pro dospělého uchvacující. I když tedy po pravdě zrovna pro mě to bylo skutečně velké dobrodružství, neboť s mou závratí bylo přejití tohoto mostíku nadlidským výkonem. Ale všechno jde, když se chce, a mým strachem, projevujícím se strnulým výrazem obličeje a ručkováním o zábradlí, se bavil nejen můj přítel, ale i syn a okolní turisté…

Jakmile se úspěšně dostanete na druhou stranu, zahněte ihned vlevo na chodník. Po pravé straně budete míjet penzion Hubert a před vámi stojí restaurace na rohu s typickým názvem Česká hospoda. Tady se můžeme na chvíli zastavit a občerstvit před cestou do kopečka a lesem, jež nás čeká. Ceny jsou tu velice příjemné, děti si mohou dopřát nádherné zmrzlinové poháry a pro zkrácení jejich času se vydovádí na pískovišti, které je součástí této restaurace. Toto hřišťátko je uvnitř, respektive na venkovní zahrádce, která je dobře zabezpečena, nehrozí jejich „únik“ na silnici a budete je mít při posezení venku neustále na očích.

Po posilnění se vydáme cestou do kopečku. Pro usnadnění – okolo restaurace pokračuje hlavní silnice pro auta směrem na hrad Karlštejn, my se vydáme odbočkou, na vedlejší silnici mezi řadové domky. Zůstaňte na této, pro nás nyní hlavní silnici vedoucí stále do kopce, neuhýbejte do žádné z přilehlých uliček – sledujeme žlutou turistickou značku.
Takto se dostaneme až nad vesnici, hned za posledním domkem odbočíme z asfaltové silnice na polní. Odbočku nemůžete minout, v dálce jsou vidět pole. Brzy se mezi nimi skutečně ocitneme, v dáli se pak zelenají hluboké lesy. K nim budeme směřovat.

památný stromJak pole, tak les jsou ideálním místem pro poznávání a získávání dalších vědomostí našich dětí. Zrající obilí, svazky slámy, sbírání šišek nebo hučící kombajn, poslouchání lesních zvuků apod. – tím vším se děti skvěle zabaví. Spoustu dalšího se nabízí samozřejmě i dále.

Těsně před vstupem do lesa se zastavte na chvíli u památného stromu – lípy, která stojí přímo u naší cesty a je viditelně označena.
Po dalších pár metrech lesní pěšiny se dostaneme na rozcestí. Jedna cesta vede dolů z kopce, nás ale zajímá ta, jež stoupá vzhůru okolo malých domečků stojících v řadě za sebou. Stoupání do tohoto kopečka se vyplatí a najednou se před námi otevírá nádherný výhled na Karlštejn, který je zde obklopen z obou stran lesy a „uložen“ mezi nimi jako zlatý poklad. Tento pohled rozhodně stojí za to, z parkoviště pod hradem se vám takový nenabídne.
Jsou tu i lavičky, takže se můžeme posadit a posilnit po cestě, nebo využijte trávy a udělejte se odpolední piknik. Jde o nepopsatelný zážitek.
Zároveň můžeme upozornit nedočkavé děti, že cíl se již skutečně blíží, o čemž se mohou na vlastní oči přesvědčit.

Po osvěžení nás čeká poslední fáze cesty. Už nestoupáme, naopak jdeme z kopečka lesem, do vesnice Karlštejn. Nevynechejte prohlídky velmi starých stromů, jejichž dlouhé a silné kořeny se táhnou podél cesty, je to nádherná procházka a pro děti i naučná. Stojíme na pokraji chráněné krajinné oblasti.

Jsme v cíli!
sokolníkPo pár metrech se ocitneme pod samotným hradem. Jedním z pozitiv této procházky je to, že vás nečeká dlouhá cesta podél stánků s kýčovitými suvenýry místních prodejců. I přesto, že se jimi budeme prodírat cestou zpět, neodradí nás tato skutečnost od prohlídky hradu již nyní. K němu nám chybí jen pár desítek metrů. Můžeme se posilnit opět v některé ze zdejších restaurací, ale pokud mohu poradit, odložte návštěvu tohoto zařízení až na později a vydejte se vzhůru.
Před hradem je také „stánek“ sokolníka, kde se můžete buď vy, nebo vaše děti zvěčnit na památku s jedním ze zvířecích exemplářů. Jedno cvaknutí přístroje vás vyjde na třicet korun, ale děti budou mít nezapomenutelný zážitek.

brána
studniční věž

Na hradě pak doporučuji projít si s dětmi hradby a nahlédnout do hradební studny, hluboké téměř osmdesát metrů. Na dně uvidíte vodu pocházející z řeky Berounky, dodnes je v ní cca deset metrů vody. Obdivovat můžete i práci kováře, který před vstupem do hlavní brány před vašima očima vytváří úžasné šperky a další drobnosti, jež si můžete samozřejmě i zakoupit. Práci s ohněm ocení nepochybně i děti. Pro ty nejmenší bude takováto prohlídka naprosto stačit, prolézt volně přístupná zákoutí Karlštejna chvíli času zabere, těm větším prohlídku samotné památky určitě dopřejte.

I přesto, že vždy uvádím ve svých pozvánkách trochu z historie památek, zde udělám výjimku. Karlštejn je natolik známý hrad, že není třeba připomínat jeho základní historii.
Cestou nazpátek se pak můžeme zastavit třeba v Muzeu voskových figurín, které se nachází v těsném sousedství hradu.

koliba u EliškyJeště to nekončí
Při zpáteční cestě dojdete z kopečka až na hlavní silnici vedoucí vesničkou. Před vámi bude restaurace Koliba u Elišky. Zde doporučuji udělat přestávku – ať na jídlo či na odpolední kávičku a občerstvení nejmenších. Můžete posedět jak uvnitř, tak venku, obsluha je zde velice milá a navíc se tu nachází místečko pro zábavu dětí. Ti se mohou celou dobu vašeho odpočinku klouzat na skluzavce a vy je opět budete neustále mít na očích. Skluzavka je součástí této restaurace.

bunkrPo posilnění se vydejte podle ukazatelů na nádraží ČD. Od restaurace je to cesta vlevo. Hned po pár krocích se zastavte u bývalého bunkru z druhé světové války – zvláště páni kluci budou jistě alespoň na chvíli nadšeni.
Pak směřujeme k železnému mostu, po jeho přechodu budete mít možná štěstí a na pravé straně na louce budou nadšenci létání připravovat své balóny. Podle sdělení místních obyvatel to není výjimečná událost, během pěkného počasí se tu scházejí vždy odpoledne pravidelně. Celá akce přípravy a odletu trvá přibližně 45 minut, a pokud nebudete pospíchat, udělejte si čas a posaďte se na chvíli v trávě a sledujte jejich práci i zábavu.

Na vlakové nádraží dojdete od mostu asi za pět minut, na nádraží se prodávají jízdenky u pokladny, ale údajně si je můžete zakoupit i ve vlaku, kdybyste to nestihli přímo na místě. Před stanicí se nachází opět restaurace, pokud budete mít čas, můžete posedět třeba na venkovní zahrádce s výhledem na most.

Nám se turistický výlet, který vám nabízím, moc líbil, syn z něj byl také nadšený, což byla pro nás největší odměna. Mohu jen vřele doporučit jako příjemně strávený den pro celou rodinu.

KarlštejnOtevírací doba hradu a vstupné:
První prohlídkový okruh hradu je v srpnu zpřístupněn od 9,00 do 18,00 hodin (kromě pondělí), v září do 17,00 a v říjnu do 16,00 hodin. V listopadu a prosinci je otevřený od 15. 11. pouze o víkendech. Své brány uzavírá 4. ledna. Otevře se pro veřejnost až koncem února. Je vhodné sledovat webové stránky hradu, kde najdete dostatek informací o otevíracích dnech mimo sezónu.
Druhý prohlídkový okruh, který zahrnuje prohlídku Kaple sv. Kříže, si lze prohlédnout pouze v době do konce října a jen na podkladě předchozí rezervace, jedna prohlídka je umožněna pouze pro 15 osob.

Dospělý zaplatí za vstup I. okruhu 150 Kč, děti 100 Kč, do 6ti let mají vstup za 20 Kč. Pokud toužíte nahlédnout do Kaple sv. Kříže, pak zaplatíte 300 Kč, děti 200 Kč.
Jestliže ale prohlídku hradu vynecháte, pak si můžete zcela zdarma projít hradby, navštívit studniční věž, tj. to, co doporučuji pro ty nejmenší děti. I tak budete mít jak vy, tak oni plno zážitků.

Poznámky
Na hradě Karlštejn můžete zakoupit turistické známky, pohlednice, suvenýry, k dostání jsou zde i poštovní známky a občerstvení přímo u pokladny. Rovněž je hrad součástí systému turistických vizitek, ty se ale neprodávají na hradě, dostanete je v některém z vedlejších stánků.

Až do konce hradní sezóny můžete soutěžit a to v soutěži Noc na Karlštejně. Stačí získávat razítka z památek do ní zařazených do soutěžního pasu a třeba pak strávíte Noc na Karlštejně.

Veškeré další informace najdete na oficiálních stránkách hradu Karlštejn.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Peťka

    Ivčo, díky za skvělý článek.
    Je to ostuda, ale ještě Karlštejn bohužel nenavštívila, ač se tam už xlet chystám!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist