„Maminko a tatínku, máme podezření na zánět mozku a mozkových blan“

Rubrika: Kam nechodí slunce...

Je tomu asi 14 dní, co jsme si Vašíka přivezli z nemocnice domů. 11.7. jsme si ale museli vyslechnou diagnózu, při které berou každého rodiče mrákoty. „Maminko a tatínku, máme podezření na zánět mozku a mozkových blan…“


Začalo to nechutenstvím, které jsme spojovali s vedrem a přiznám se, že ani mně se v těch parných dnech nechtělo ládovat do sebe jídlo. Jenže pak už Vašíček přestal i pít a stěžoval si na pusinku, bohužel dítě neumí vyjádřit, kde přesně jej bolí (u tohoto onemocnění bývají silné bolesti hlavy). Proto nám paní doktorka napsala antibiotika na angínu, je pravda, že hrdlo měl prosáklé. Chlapečkův stav se i nadále zhoršoval, začala mu stoupat teplota (horečky, které nešly srazit dolů), zvracel, byl malátný, plačtivý, otupělý, občas dezorientovaný a zmatený, pořád spal, začal být světloplachý (vadil mu pohled do ostrého světla), po čtyřech dnech trápení, kdy jsme bojovali o každou spolknutou lžičku vody, se to nelepšilo, antibiotika nezabíraly a Vašík začínal slábnout, neudržel se na ručičkách a chůze nepřipadala v úvahu, když už nebyl schopen se otočit v lůžku, věděla jsem, že je zle. Nevšimla jsem si strnulosti šíje (neschopnost sklonění hlavy, kdy se brada má dotknout hrudníku). Na to mě upozornila až lékařka na dětské pohotovosti, která nás okamžitě poslala na infekční kliniku k hospitalizaci.

Na klinice nás okamžitě přijali, já jsem mohla být s ním. Naplánovali vyšetření a nám nezbývalo než čekat, zda se podezření potvrdí. Jako první nám udělali lumbální punkci. Vašíčkovi podali lék, který ho přispal, aby se netrápil a vyšetření ho nebolelo. Lumbální punkce je vyšetření, při němž lékař odebírá z páteřního kanálu mozkomíšní mok. Páteřní kanál je prostor mezi obratly, ve kterém je uložena mícha. Odběr se provádí v místě, kde už mícha není. Pokud je výkon proveden dobře, nehrozí žádné poškození míchy. Po odběru posílá lékař mozkomíšní mok k dalšímu vyšetření. Na základě výsledků a klinického nálezu se rozhoduje o dalším léčebném postupu. Po výkonu musel 3 hod. ležet na bříšku a pak 24 hod na zádech, nesměl vstávat.

Po punkci nás čekaly odběry krve a napíchnutí kanylky, aby byl zajištěn přísun tekutin do žíly. Vašíkovi pak nepřetržitě kapala infúze s tekutinami a dalšími látkami, které ztratil při zvraceni, bylo nutné zamezit dehydrataci. Po dvou hodinách po odběru přišla lékařka s výsledky. Byl potvrzen virový zánět, pravděpodobně mozkových blan. K infúzím nám přibyla antibiotika (také do žíly). Meningitida je infekční onemocnění, při kterém dochází k zánětu mozkových blan. Mozek a mícha postižené meningitidou otékají a snižuje se přívod kyslíku a živin do nervové tkáně. Jestliže není včas započata léčba dochází k poškození mozku. Meningitida může mít mírnou i velmi závažnou formu v závislosti na původci choroby.

Záněty mozkových blan a mozku mohou být způsobeny viry /chřipky, planých neštovic, rotaviry, infekční mononukleózy, herpetické viry (opar), AIDS/, ale také nemusí být původce odhalen – což byl náš případ. Virová meningitida je mírnější a ustupuje do dvou týdnů. Obvykle bývá zánět mozkových blan způsoben také bakteriemi /např. pneumokoky, meningokoky..(mívají horší průběh)/. Meningitida způsobená meningokokem je velice závažné onemocnění, často smrtelné nebo s trvalým postižením mozku či míchy. Ve vzácných případech může být způsobena houbami, parazity, tuberkulózou nebo původci syfilidy či Lymské boreliozy. Infekce se může také vyvinout jako komplikace jiného onemocnění nebo po poranění hlavy. Ve velmi vzácných případech je způsobena léky či po vakcinaci proti spalničkám a zarděnkám.

Vašíkův stav se ale opět zhoršil, k jeho nemoci se přidaly ještě křeče. Celou noc jsme nespali, ráno u vizity se lékařka rozhodla, že ho pro jistu přesunou na JIP, aby ho mohli pozorovat. K zánětu mozkových blan se ještě přidal zánět mozku. Na Jip ho napojili na přístroje, pozorovali srdíčko, stav kyslíku v krvi a zařídili další vyšetření a začali s intenzívní léčbou. Léčba spočívá v klidu na lůžku, snižování horečky a bolesti hlavy pomocí léků, je nutné předcházet otoku mozku. Zánět je léčen silnými antibiotiky. Byly mu nasazeny léky proti křečím a byl utlumen léky, aby zůstal v naprostém klidu.

Po dobu hospitalizace byl vyšetřen neurologem, kvůli vzniku křečí, ten doporučil další léčbu a vyšetření. Vašík byl vyšetřen na magnetické rezonanci, kde mu pro jistotu a jeho klid dali „narkózu“, hned den poté byl vyšetřen na EEG – vyšetření elektrické aktivity centrálního nervového systému. Pomocí tohoto vyšetření se dá zjistit, zda pacient trpí epilepsií, poruchou spánku, zda je v komatu, anebo má mozkovou smrt, ale také se zkoumá vyzrálost centrální nervové soustavy u dětí.

Všechna vyšetření byla negativní a nikde se nic nepotvrdilo. A tak Vašík dostával antibiotika, protikřečovou léčbu, infúze a byl hlídán sestřičkami a lékaři z Jip a nám nezbývalo nic jiného než čekat. Prognóza bývá nejistá, bylo ještě brzo na závěry, zda dojde nebo nedojde ke komplikacím nebo trvalému poškození. Po zánětu mozku či mozkových blan přetrvávají velmi často a velmi dlouho příznaky jako je změna chování, celková malátnost, apatie a dráždivost, zhoršení poznávacích funkcí jako je paměť, pozornost a myšlení (potíže s učením). Přítomna je porucha spánku, změny (poruchy) v příjmu jídla, změny v sexualitě (u dospělých) a v sociálním úsudku. Mohou se vyskytnout též různé neurologické příznaky, jako jsou obrny, hluchota, ztráta či narušení řeči, výpadek schopnosti počítat… Léčbou jsou vždy preparáty podporující činnost mozku.

Po týdnu, co byl Vašík sám na JIP, jsem byla přijata za ním a ještě týden jsme tam byli. Jaká byla jeho radost, když jsme po tak dlouhé době vyšli ven a mohl jít, kam chtěl. A omezení nemáme skoro žádná. Nesmí se slunit a vystavovat přímému slunečnímu záření, musí se šetřit, chodíme na kontroly k neurologovi, čeká nás kontrolní EEG vyšetření a bereme léky na podporu činnosti mozku a protikřečové léky.
Tak nám držte palečky, abychom byli zdraví. I Vám samozřejmě přeji hodně zdraví a dávejte na sebe pozor. Omlouvám se, kratší verzi jsem nezvládla. Děkuji za Váš čas. S pozdravem Míša Knoppová

Napsal/a: mysicka1407

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

 • Anonymní

  Milá Míšo, moc Vás zdravím a přeju Vám, aby bylo všechno jako dřív. My máme 16ti letou dceru, která onemocněla 27.7.2009 meningokokem typu B, takže přesně vím, co jste prožívala… To dokáže pochopit jen ten, kdo něco podobného zažil. Přijeli jsme na pohotovost sice včas, měla jsem i podezření na toto onemocnění, ale lékařka byla jiného názoru. V kladenské nemocnici bohužel onemocnění včas nepoznali, antibiotika nasadili s velkým zpožděním, když už byla dcera v bězvědomí. S otokem mozku a těžkou sepsí ji nakonec převezli do pražské Thomayerovi nemocnice, kde jí skutečně zachránili život. Týden byla v umělém spánku, museli jí navrtat sondu do mozku, nic horšího jsme v životě nezažili. Ten šílený strach, co jsme měli, že umře… Lékaři jí velké šance na přežití nedávali… Měli také velké obavy z poškození mozku a trvalých následků. Dcera měla kombinaci hnisavého zánětu mozkových blan a sepse. Nakonec si ale život vybojovala, jsme již 6 týdnů po propuštění z nemocnice a vše vypadá dobře. Doufáme, že to špatné už máme vybráno a všechno bude zase jako dřív. I Vám přeju jen to nejlepší, držte se a hodně zdraví, ale i štěstí :-). Marcela L.

 • Moc Vám přeju, ať jste všichni zdraví, ať toto těžké období překlenete co nejlépe a Vašík je moc statečný kluk. Nedovedu si představit, že by něco takového potkalo nás. Držím pěsti a buďte šťastní.

 • Já měla to štěstí,že mé děti nic takovýho nepotkalo.Vím,ale s čím jste musela projít,kamarádce vyřkli větu:no má 48hodin,aby se rozhodl zda zůstane mezi námi.
  Začlo to jak popisujete,na pohotovosti jí doktor řekl,že mu asi rostou zoubky,že to je normální.Dítě jí probrečelo celou noc,ručičkami si šahal na hlavičku,ouška.Další den diagnoza zněla zánět středního ucha-antibiotika a výsledek nic moc.
  To už ho vzali a rovnou do nemocnice,kde jim primář řekl onu větu a zánět mozkových blan.
  Nastalo to samé vyšetření,no zkrátím to,dneska je klukovi 15let a od ostatních dětí se neliší.
  Vývojově se do třech let vyrovnal mým dětem.Prodělal speciální školku v Dobřanech u Plzně,školu zvládl víc než podprůměr a čeká ho učiliště.

  Přeji,ať je to poslední vážná nemoc co Vás potkala a držím palce,aby vše dobře dopadlo.

 • vlastyčka
  vlastyčka

  já se jen připojuji k všemu výše napsanému… a také děkuji za podělení se o zkušenost i prožitky. Vašíku drž se!

 • Heloušek
  Heloušek

  Přeji malému Vašíkovi hodně hodně zdraví a ať je všechno v pořádku.

 • Peťka

  Míšo, chtěla jsem napsat..moc hezký článek.
  Ale to se naprosto nehodí, pokud jde o nemoc, pak tedy napíšu, že článek je pěkně, přehledně a srozumitelně napsaný. Je zajímavé, jak jsi do vašeho příběhu zařadila i vysvětlující a odborné informace.
  Věřím, že vše nejhorší už máte vybráno a nyní už bude Vašík naprosto v pořádku! Držím palce!

 • mysicka1407
  mysicka1407

  Vsem dekuji za prispevky, jsem rada ze Vas mam. A jste to prave VY co me drzeli v nejhorsich chvilkach

  Lien: Vasik ma zakladni ockovani + pneumokoka nic vic

 • Matilda

  Míšo, moc děkuji za naprosto vyčerpávající informace ohledně nemoci, o které odjakživa často slýchám, ale ještě jsem ji ve svém životě nepotkala. Že je to strašák pro všechny maminky malých dětí, o tom žádná. Díky tomuto článku se mi dostalo do podvědomí pár důležitých věcí, na které budu dávat do budoucna pozor, ale přesto doufám, že žádná z nás už toto nebude muset se svým děťátkem zažívat.
  Hodně zdraví a štěstí tobě i Pamině a vašim prťatům.

 • Anonymní

  Míšo, váš příběh mě doslova rozplakal! Nedovedu si přectavit, co jste si musely prožít. Moc vás obdivuji, že jste to všichni zvládly a hlavně malej, je to statečný kluk! Přeji vám pevné zdraví a malému, už jenom šťatný a klidný sluníčkové dny. Mějte krásný a bezstarostný život! S pozdravem Iveta 🙂

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Míšo, i přesto, že jsem zdravotník, takhle to může prožívat jen máma a já moc děkuju za tenhle článek, skutečně.
  Držím moc palečky, aby se Vašíkův stav ještě více zlepšoval a byl naprosto v pořádku. Už teď je to na dobré cestě.

  Pamino, taky přeju hodně zdravíčka pro kloučka, takovéhle nemoce by neměli pro ty mrňousky být, to si nezaslouží….

 • Lien

  Michaelo, i přes naše rozdílné názory vám a hlavně vašemu chlapečkovi držím palce, ať vše zůstane bez dalších následků a ať je brzy zdráv. Nemůžu napsat, že vím, jaké to bylo, myslím, že kdo nezažil tak si to ani představit nedokáže.
  A ještě jedna otázka, nechci nijak spekulovat, je to JEN pro mé soukromé potřeby. Pokud nejste proti, byla by jste tak hodná a napsala mi, kdy a na co byl malý v poslední době očkován. Děkuji Lucie

 • Díky, ušetřilas mi psaní;-)
  Máme za sebou velmi podobnou zkušenost. Syn(7) měl zánět mozkových blan i mozku. Dělali mu také punkci(při které dle kamarádky doktorky řvou i dospělí). Naštěstí vše bylo podchyceno včas(ťukám) a bude bez následků. Můj syn měl ještě tu smůlu, že vymetl někde i EB vir, takže jsme několik dní sráželi teploty přesahující 39°C a znepokojeně sledovali obrovsky zvětšené uzliny.
  Z odběru míšního moku ani krve na začátku nic nevyšlo, ale až po zhruba 4 týdnech vyšly z krve protilátky Borelie.
  Takže od této doby AŤ ŽIJÍ REPELENTY, hlavně na výletech do přírody.
  Držím palce všem s podobnou zkušeností, aby byli bez následků a všem zdravým, aby něčím takovým nemuseli projít:-)

 • Padmé

  Myšičko, moc děkuji za Tvůj příspěvek, napadla mě totiž spousta různých otázek, když jsi psala v Tam-Tamu, co se s malým děje, ale přišlo mi velmi nevhodné tě nějakými otázkami obtěžovat, takže díky za článek.
  Jsem moc ráda, že je kloučkovi líp a že jste doma. Posílám přání pevného zdraví a hodně štěstí, ať je vše dobré.:-)

 • Míšo, přeji Vám ať vše dopadne dobře a jste zdraví. Není nic horšího než nemocné dítě, kterému nemůžeme pomoci. Hodně sil k uzdravení a hlavně s úsměvem.
  Protože se říká – úsměv léčí vše.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist