Cestovní nevolnost – kinetóza

Rubrika: Cestování, Onemocnění a léčba

42488_bye_italyCestovní nevolnost nás může zastihnout kdekoliv – v autě, autobuse, vlaku, na lodi nebo na velbloudu. Dnes jí trpí každý dvacátý cestující. Nejčastěji bývá špatně dětem, potom ženám a starším lidem.


Kinetóza je stav, kdy je aparát středního ucha v rozporu se zrakovými informacemi. Kinetický orgán rovnováhy ve středním uchu je rozvibrován velmi malými frekvencemi, které neodpovídají pocitům, které zaznamenávají naše oči. Zatímco vy se v autě mírně pohupujete na místě, kolem vás se rychle míhá krajina, do mozku přicházejí zmatené informace, dochází k podráždění nervů a tím k poklesu krevního tlaku, bolení hlavy, pocitu na zvracení, nadměrné tvorbě slin, pocení a následně i k samotnému zvracení.

Špatně se vám může udělat v autě, autobuse, ve vlaku, v letadle, na lodi, na pouťové atrakci. Špatně se vám může udělat i na mostě, ze kterého se díváte na plynoucí hladinu řeky – zatímco vy jste v klidu, vaše oči zaznamenávají pohyb. Výjimku netvoří ani kosmonauti ve stavu beztíže, kdy je odstředivá i dostředivá síla v rovnováze, při tomto stavu dochází k poruše vnímání rovnováhy.

Každý jedinec je jiný a ne všem se musí při cestování udělat nevolno. Není však výjimkou, když se kinetóza náhle přihlásí ke slovu i zkušeným cestovatelům.U citlivých jedinců celou situaci navíc ovlivňuje nepravidelné zpomalování a zrychlování vozidla, zbytečné hýbání/kývání hlavou, poloha těla, změna polohy těla či pohyby končetin, věk (častěji nižší) a plnost žaludku – to vše je propojené s momentálním psychickým stavem. Pokud vám už jednou špatně bylo, může se vám začít dělat nevolno už jen při podvědomé vzpomínce na zkušenost z minula. U mnohých dojde ke zmírnění projevů zavřením očí, případně usnutím.

Jak se na cestu připravit

Před cestou můžeme užít některý z dostupných léků proti nevolnosti a zvracení (z běžných léků Nokinal, Medrin, Theadryl, u dětí Kinedryl,  Travel Gum, z homeopatik Cocculus, Borax a Tabacum),  cucáme zázvorové bonbony, žvýkáme zázvorové žvýkačky (seženeme je v obchodech s biopotravinami nebo na internetu), pro jistotu si přibalíme pytlík na zvracení, navlhčenou plenu a náhradní oblečení. Oblečení by mělo být pohodlné.

Snažíme se pozorovat co nejvzdálenější bod ve směru jízdy – horizont. Ze zadních sedaček autě si děti najdou skulinku, kterou se budou dívat dopředu. V autobuse si sedáme na sedadla nad předním kolem na pravé straně – s možností výhledu také se nevystavíme takovým otřesům, jaké jsou v zadní části autobusu.

Střídmě se najíme lehkých potravin, vyhýbáme se tučným jídlům, sladkostem a přeslazeným limonádám (u starších vynecháme i alkohol).

V rámci možností zajístíme dostatečný přísun čerstvého vzduchu nebo zastavíme.

Ve vlaku si sedneme co nejvíce do středu vagonu ve směru jízdy. Snažíme se nedívat se z okna.

Nevolnost na lodi (tzv. mořskou nemoc) zmírníme pobytem ve středu lodi, snažíme se nepohybovat a díváme se na nebe, pohled na vlny by nevolnost zhoršil.

V letadle je nevolnost spíše vzácností, nejstabilnější sedadla jsou v místech mezi křídly.

Někdy jedinou možností, jak nevolnost vyloučit, je usnout – raději cestujeme přes noc.

Příště: Vhodné a nevhodné potraviny před cestováním

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • http://www.moje-lekarna.cz/zbozi/2582-auticka-proti-cestovni-nevolnosti-12-ks

    Já jsem je koupila normálně v lékárně. Ale bohužel to je asi spíš jen doplněk, žádný stoprocentní zázrak.

    Jinak je to opravdu otravné. Starší dcera by mohla klidně cestovat hlavou dolů, ale mladší je bohužel blinkací a když to jen trochu jde, tak se cestování autem vyhýbám.
    Snažím se dodržovat rady z článku. Hodně děláme i přestávky. Ale to pomáhá tak u cest kolem 30-45 minut. A to záleží i na cestě. Když jsou samé serpentiny z kopce do kopce, tak jí je bohužel někdy špatně už třeba po deseti minutách.
    Na delší cesty dáváme Kinedryl, zatím jsme dali asi 4x, ale přijde mi, že ji po něm pak taky není nejlíp. V autě sice nezvrací, ale je pak taková ukňouraná, někdy má i průjem. Nemůžu sice zatím říct, že je to jistě z toho, ale trochu mi to tak přijde.
    Každopádně děkuji za článek, protože sama jsem cestovní nevolnost nezažila a tak jsem nevěděla, čeho se vyvarovat a jak pomoct.

  • Anonymní

    Dobrý den, píšete zde o zázvorových žvýkačkách, že se dají sehnat v bio prodejnách nebo na internetu, já je v celém okresu sehnat nemůžu, poslali byste mi prosím kontakt na ty internetové stránky kde se dají sehnat? předem moc děkuji

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist