Cestovní doklady pro děti od 26. 6. 2012

Rubrika: Cestování

Chystáte se na zahraniční dovolenou, nebo třeba jen na krátký výlet do sousední země? Pak byste neměli zapomenout na platné cestovní doklady i pro ty nejmladší členy rodiny.


Nejspíš jste už zaznamenali, že počínaje 26. červnem 2012 musí mít každý občan České republiky při cestě do zahraničí platný cestovní doklad bez ohledu na to, zda je mu 50 let nebo jen pár týdnů. Nestačí už mít dítě zapsané ve vlastním cestovním pasu.

Novinkou od letošního ledna je vydávání občanských průkazů i před 15. rokem života, na které lze rovněž do zahraničí vycestovat.

Kam s jakým cestovním dokladem

Budete-li cestovat pouze po Evropské unii, můžete použít platný cestovní pas (se strojově čitelnými a biometrickými údaji i bez nich) nebo občanský průkaz.
S občanským průkazem můžete vycestovat také do Chorvatska, Srbska, Černé Hory a Bosny a Hercegoviny pozemními prostředky (auto, autobus, vlak…), na letiště si ale vezměte pro každého platný cestovní pas.
Narazila jsem na internetu i na informaci, že do Chorvatska lze od 19. 8. 2011 na OP vycestovat i letecky, ale nepodařilo se mi ji zatím ověřit.

Pro jistotu ještě podotýkám, že platný cestovní doklad musí mít při cestách v rámci EU každý, tj. i miminko! Nespoléhejte na to, že v rámci Schengenského prostoru neprobíhají hraniční kontroly, platné cestovní doklady po vás budou vyžadovány i při běžné silniční kontrole.
Pro jistotu uvádím i odkaz na přehled všech členských zemí Evropské unie a země Schengenského prostoru na Wikipedii.

Pokud vycestujete mimo Evropskou unii, musí mít každý cestující svůj vlastní cestovní pas, případně i vízum. Navíc byste si měli předem zjistit, zda stát, kam se chystáte, nevyžaduje nějakou minimální platnost cestovního dokladu (to, že platnost končí až po návratu z dovolené, totiž nemusí stačit).

Občanský průkaz pro děti do 15 let

Od 1. 1. 2012 lze vydat občanský průkaz i občanům mladším 15 let. Správní poplatek za vydání takového OP je 50 Kč, platnost 5 let.

Zažádat o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji můžete u kteréhokoli obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Bude vám stačit rodný list dítěte a váš OP, abyste prokázali, že jste jeho zákonným zástupcem. Dítě nezapomeňte vzít s sebou, aby mohl úředník na místě pořídit jeho fotografii.
Při podání žádosti si můžete sami určit, u kterého úřadu obce s rozšířenou působností si hotový OP vyzvednete. Vyhotoven by měl být do 30 dnů od podání žádosti a vyzvednout ho musíte osobně.

Cestovního pasy pro děti

Žádost o vydání cestovního pasu se podává u obecních úřadů s rozšířenou působností, v jejichž správním obvodu jste přihlášeni k trvalému pobytu.

Pro vydání cestovního pasu je třeba mít s sebou:
– doklady prokazující údaje zapisované do cestovního pasu (jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo, apod.) – tj. rodný list, nebo občanský průkaz osoby, které má být cestovní pas vystaven,
– zařizujete-li cestovní pas dítěti bez OP, pak svůj OP, abyste prokázali, že jste jeho zákonným zástupcem.
Vloni po nás chtěli i doklad o státním občanství, teď jsem ale vyčetla na stránkách ministerstva, že ten se vyžaduje jen u občanů, kteří nemají trvalý pobyt na území ČR.

Na místě se pak pořídí biometrické údaje – fotografie a u dětí starších 12 let i otisky prstů.

Cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji by vám pak měl být vydán do 30 dnů od podání žádosti. Vyzvednout si ho musíte osobně tam, kde jste o něj žádali. Nezapomeňte s sebou vzít platný OP.
Cestovní pas bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji vám bude vydán do 15 dnů od podání žádosti, ale pozor, je dražší a má zkrácenou platnost!

Vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat pro děti do 15 let vás přijde na 100 Kč a platí 5 let (nad 15 let je to už 600 Kč s platností na 10 let). Vydání cestovního pasu bez strojově čitelných údajů dětem do 15 let stojí 1000 Kč (nad 15 let je to 1500 Kč), jeho platnost je pouze šestiměsíční.

Budete-li na letošní dovolené cestovní doklady potřebovat, je opravdu nejvyšší čas. Už teď jsou mnohde úřady doslova narvané žadateli.

 

Ať už budete cestovat na občanky, s cestovními pasy, nebo jen v rámci ČR, přeju Vám, ať se dovolená vydaří podle vašich představ a dovezete si z ní spoustu krásných zážitků, o které se pak případně s námi podělíte 🙂

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

 • Marci55

  V občance již nestačí je mít zapsané. Proto jsme letos taky nechali dělat pasy.

 • Petra Vymětalová

  Nestačí – viz článek.

 • Anonymní

  a když to dítě mám zapsaně v občance stačí to nebo ne Děkuji

 • Marci55

  krásně napsané,

 • Anonymní

  Dobrý večer, potřebovala bych poradit. Syn odjel dnes s babičkou do Itálie a já mu sebou zapomněla dát pas.Má jen kartičku pojišťovny. Co mám teď dělat?

 • Petra Vymětalová

  Do Itálie stačí OP.

 • Anonymní

  Chci se zeptat musím mít pro naši 2 letou holčičku na dovolenou do Itálie pas?Nebo bude stačit jen OP?Děkuji za odpovědi

 • Jarmuschka

  Já vyřizovala dětem pasy loni.
  Byla jsem s nimi jen já a měla jejich doklady a svou občanku.

 • Petra Vymětalová

  Měly by stačit doklady od jednoho z rodičů 😉

 • Anonymní

  asi se ptám blbě, ale co … mám půlroční dítě a chtěla bych s ním jet do zahraničí na výlet, bude mi stačit na úřadě k vydání pasu nebo OP pro prcka jeho rodný list a můj OP? Nebo musím někde nahánět i jeho otce, který v rodném listě uvedený je, ale o dítě se zajímal naposled v jeho necelých dvou měsících a od té doby nás okatě ignoruje??? Já aby mě pak nečekal na úřadě šok. Díky moc

 • Petra Vymětalová

  Záleží, kam jedete – v EU stačí občanka všem bez rozdílu věku.

 • Anonymní

  Když má dcera 15 let,může jet na občanku nebo musí mít pas?

 • Petra Vymětalová

  Anonymní, dítě zapsané v OP nestačí ani teď, do toho 26.6. by stačilo dítě zapsané v cestovním pasu. Pak už musí mít každý svůj vlastní cestovní doklad.

 • Anonymní

  Krásně shrnuto.. přecijen se ale zeptám, když mám syna zapsaného v OP, stačí to, po zemích EU nebo už po novém ten pas či OP musí mít???

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist