Výstava na kolečkách a s peřinkou

Rubrika: Akce pro děti

Jednotlivé kočárky se navzájem nepředstavitelně liší – barvou, velikostí, značkou i rokem výroby a konstrukcí. Výstava nabízí exponáty velice rozdílné. Od úplně jednoduchého sportovního dřevěného skládacího kočárku až po modely vyparáděné jako pro princezničku. Nechybí ani netradiční kočárky.

Útulný, milý, teploučký, uspávající, bezpečný, láskyplný, drncavý, plný hraček… přívlastky, které se mi objeví v mysli po vyslovení slova kočárek, ačkoliv je to už hodně dávno, co mě v něm maminka naposledy vezla. Jestliže si vůbec nepamatuješ na svůj kočárek, můžeš, třeba společně s rodiči, dojít zavzpomínat na výstavu Historické kočárky 1880 – 1965 do Muzea hlavního města Prahy, i když tahle výstava ti spíše odvypráví dětství tvých prarodičů.

Je zde k vidění přes 60 historických kočárků jak pro miminka, tak pro holčičky na hraní s panenkou. Ke kočárkům samozřejmě nechybí krajkové peřinky, oblečky, panenky, botičky, fotografie, upomínka na křest, obrázky, starodávné hračky, v současnosti již historický firemní katalog s kočárky a mnohé další… Prostě celá místnost dýchá upraveností a odpočinkem, jak to má u každého správného kočárku být.

Jednotlivé kočárky se navzájem nepředstavitelně liší – barvou, velikostí, značkou i rokem výroby a konstrukcí. Výstava nabízí exponáty velice rozdílné. Od úplně jednoduchého sportovního dřevěného skládacího kočárku až po modely vyparáděné jako pro princezničku. Nechybí ani netradiční kočárky.

Odkud se vlastně kočárky v Muzeu hlavního města Prahy vzaly a kdo je shromáždil?

Exponáty pocházejí ze soukromé sbírky Miloslavy Šormové. Ta se sbírání kočárků věnuje už 20 let a je o ní známo, že spolu se svým manželem mají místo auta v garáži restaurátorskou dílnu, kde vdechují kočárkům nový život. Mně dovolila, abych jí ohledně její sběratelské vášně položila několik otázek.

Proč sbíráte zrovna kočárky, co vás k tomu vedlo?
Staré fotografie, kde si hraji s kočárky a fotografie mě jako mimina v kočárku. Když jsem pak viděla kočárek někde vyhozený, prostě my to nedalo, nemohla jsem ho nechat „zahynout“.
Jsou zde na výstavě všechny vaše kočárky?
Nejsou, asi 15 ještě potřebuje moji opravu a bohužel jsem je nestihla připravit.
Máte nějaký kousek, po kterém toužíte?
Kočárků byly stovky. Potěšil by mě každý, který není ve sbírce. Ráda bych ho přijala pod svá ochranná křídla.
Mají vaše kočárky nějaké příběhy?
Protože se starám o ty, o které se nikdo nestaral, získávám je bez příběhu.
Děkuji za rozhovor.

Historické kočárky 1880 -1965
do 6. 3. 2005
Muzeum hlavního města Prahy
Na Poříčí 52, 180 00 Praha 8 – Florenc
Otevřeno: denně mimo pondělí od 9,00 – 18,00 hodin

Zdroj Malé (ale naše) noviny
Publikováno se svolením DTA

Napsal/a: kris

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist