Mezinárodní den památek a historických sídel

Rubrika: Akce pro děti

Mezinárodní den památek a hostorických sídel připadá na 18. dubna.
Tento den se otevírají památky, které jsou jinak otevírány jen při určitých slavnostních příležitostech. Pořádají se různé dny otevřených dveří na hradech, zámcích, v galeriích a dalších zařízeních spojených s kulturou, pořádají se i různé doprovodné akce, jak je již tomu u nás dobrým zvykem, aby byl tento den náležitě zviditelněn…

Vstupné do památek (hradů, zámků a galerií) by mělo být tento den nulové, ovšem ne všude je to díky současné ekonomice realizovatelné a ne každý správce na toto doporučení dbá, jak jsem si sama ověřila v loňském roce.

Ustanvení Mezinárodního dne památek a historických sídel navrhl ICOMOS (mezinárodní rada pro památky a sídla) již roku 1982. Následující rok 22. generální konference UNESCO schválila pro tento mezinárodní den datum 18. dubna a stanovila hlavní teze tohoto dne. Úkolem tohoto svátku je přiblížit široké veřejnosti kulturní dědictví a motivovat k jeho ochraně.

ICOMOS každým rokem od roku 1982 vyhlašuje tématické okruhy, na něž je každý rok Mezinárodní den památek a historických sídel zaměřen. Loni to bylo Sakrální dědictví a posvátná místa, což mělo přivést veřejnost k těmto památkám, které bývají často dosti opomíjené.

Téma letošního roku je „Kulturní dědictví a věda“, které se má zabývat vědou jako pomocníkem v ochraně kulturního bohatství lidstva, její využití a možnosti použití.

Napsal/a: JanaOss

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • zurafa

  Tak já jsem to včera trefila s rodinkou a zrovna na výstavu nedaleko od nás (Vsetín) ve Zlíně, „Jak se dělají večerníčky“. Je úžasná, děti, samozřejmě i dospělí si tam můžou lecos vyzkoušet. Byli jsme tam z našima dcerkama (4 roky a 1,5 roku) a nechtěly s tama vůbec odejít. Vřele doporučuji, výstava trvá do 3. 5. 2009 v zámeckém parku, je to nedaleko od autobusového nádraží. Přeji krásný zážitek!!!!

 • bovinkabovinka
  bovinkabovinka

  JanoOss to mě nadchlo. Jejda, hned bych někam vyrazila

 • bokul

  Diky za inspiraci, pokusim se najit v okoli neco pro mamku a poslat je tam! Sami s Davidkem asi nevyrazime…

 • JanaOss

  Díky, taky mě to oslovilo, když jsem četla zprávičku na netu a proto jsem našla další info a napsala to, protože je hodně těch, kteří začínají plánovat různé aktivity díky sluníčku

 • Zdravím Jano!Letos se chystáme na zámek do Strážnice máme to kousek,chodíme tam rádi.Vstupné je ucházející-86.-.Snad ho letos nezdraží.Článek máš pěkně napsaný a přímo vyzývá-lidi jděte ven.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist